Yolcu Gemilerinde Çalışmak

0
Yolcu Cruise Gemisinde Çalışmak

Aslında ekonominin sıkıntılı zamanlarında akla gelen basit para kazanma yöntemi olarak gelen gemide çalışma işinin daha bir zevkli ve eğlenceli olanını bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim. Yolcu Cruise gemilerinde çalışmak. Düşünsenize. Hem gemide çalışmış oluyorsunuz, hem de dünyanın cennet köşelerine uğruyorsunuz. Hem de 5 yıldızlı otel konforunda. Peki bu mümkün mü?

Normalde gemide çalışmak, zor deniz şartlarına ayak uydurmak, kısıtlı imkanlarla çok az sayıda insanla aylarca zaman geçirmek, aşırı yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak gerçektende insanlara zor gelebilir. Gemide çalışan birisinin çalışma ortamı aşağı yukarı bunlara çok yakın. Ama burada bahsettiğimiz şey bir yolcu gemisinde çalışmak. Asıl düsturunun misafirleri en üst seviyede rahatını sağlamak olan büyük yolcu gemileri. Hal böyle olunca ortamın da yukarıda bahsettiğimizden daha fazla rahat olması gerekmekte. İsterseniz öncelikle işe yolcu gemisinde  çalışmanın avantajları ve dezavantajları konusunda bir bilgilendirme ile başlayalım;

Yolcu Gemilerinde Çalışmanın Avantajları

*Çalışma şartları yük gemilerine göre çok daha iyi durumdadır.
*Uzmanı olduğunuz alanın dışında sizden fazla bir şey yapmanız istenmez.
*Sizinle aynı işi yapan kadrodan birkaç kişi daha yedekte bulundurulur.
*Bahşiş, izinler gibi sosyal imkanlarınız daha fazla olur.
*Yolcu gemilerinin sefer bölgeleri genelde dünyanın en bilindik tatil cennetleri olduğundan dolayı, işinizin yoğunluğuna göre çok güzel yerleri görme imkanınız vardır.

Yolcu Gemilerinde Çalışmanın Dezavantajları

*Maaşları yük gemilerine göre daha düşüktür. (Ama bunu dert etmeyin. Bahşiş konusundan yukarıda bahsetmiştim. Arayı onunla kapatabilirsiniz )
*Yolcu gemilerinde ilk öncelik müşterilerin memnuniyeti olduğundan dolayı her zaman en iyisi olmak zorundasınız ve bunun için de sürekli olarak başarılı bir performans sergilemeniz gerekecek, bu da sizi fiziksel ve ruhsal olarak yorabilecektir.
*Yolcu Gemilerine personel temini süreci, yük gemilerine göre biraz daha ağır ve zahmetli olduğundan bekleme süreleriniz fazla olacaktır.
*Özellikle hizmet sektöründe, otek kısmında veya müşteri ile daha fazla iletişim içerisinde bulunulacak kadrolarda görsellik ön planda tutulacaktır. Bu nedenle genç yaştakiler ve fiziksel olarak dikkat çekenler tercih sebebi olacaklardır.
*Fiziksel görünüm, çalışma azminiz ne kadar fazla olursa olsun yolcu gemilerinde çalışmak için en önemli şartlardan bir tanesi yabancı dil konusunda, özellikle İngilizce konusunda çok iyi olmanız beklenilecektir.

Yolcu Cruise Gemileri İş Başvuru Adresleri

Yolcu Cruise gemilerinde çalışmak için iş başvurusu yapmak istiyorsunuz ve nereye başvuru yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, aşağıda vermiş olduğum adreslerin linklerine tıklayarak siz de yolcu gemisi iş başvurusu yapabilirsiniz.

MSC Cruise Lines

Costa Cruises

Princess Cruises

Royal Caribbean Cruises

Norwegian Cruise Line

All Cruise Jobs Yolcu Cruise Gemileri iş başvuru ilan sitesi

Sizlerin de yolcu gemisinde çalışmak gibi bir isteğiniz var ve merak ettiğiniz konular var ise, veya bu konuda bazı tecrübeleriniz var ve diğer merak edenler ile bu konuları paylaşmak istiyorsanız, yazımızın altındaki yorumlar kısmından siz de kendi düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here