Yerli İnsansız Deniz Aracı

0
Yerli İnsansız Deniz Aracı

Son yıllarda yerli imkanlarla yapılan keşiflere bir yenisi daha eklendi. Başlıktan da anlaşılabileceği üzere Türkiye’nin İlk Yerli İnsansız Deniz Aracı yapıldı. Tamamen yerli imkanlarla yapılan yerli insansız deniz aracının isminin Kaşif olduğu öğrenildi.

Yerli İnsansız Deniz Aracının Özellikleri

Türk girişimci Arıkök tarafından üretilen ilk yerli ve milli insansız deniz aracı kaşifin arama kurtarma, deprem ve maden tetkik arama çalışmaları ile askeri alanlarda kullanıma uygun şekilde üretildiği bildirildi.

İzmirli girişimci Arıkök, yapmış olduğu aracın gerek uzaktan kumanda yolu ile ve gerekse operatör tarafından otonom olarak kullanıma uygun olduğunu ve araca eklenecek sensörler yardımı ile askeri amaçlar başta olmak üzere bir çok alanda rahatlıkla kullanılabileceğini belirtti.

Uzunluğu 3,5 metre olan Kaşif isimli insansız deniz aracı suya 3 noktadan temas etmesinden dolayı, batma ihtimali çok düşük ve yüksek manevra kabiliyetine sahip bir deniz aracı olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

İnsansız Deniz Aracı TÜBİTAK Destekli

İzmirli girişimci Mehmet Salih Arıkök‘ün , Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (DEPARK) kurulu şirkette geliştirdiği insansız deniz aracı TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projede geliştirildiği bildirildi.

Arıkök, araştırma gemilerinin derinliği az olan sulardaki manevra kabiliyetlerinin kısıtlı kalmasından kaynaklanan sorunları göz önünde bulundurarak yapmış olduğu projede bu eksikliğin giderilmesi için ekibi ile ciddi bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Otonom olarak sisteme yüklenen rota üzerinde belirlenen alanda tamamen kendi imkanları ile hareket etme kabiliyetine sahip olan ve manuel olarak da bir operatörün kumandası aracılığı ile hareket edebilen Kaşif adındaki insansız deniz aracının 1 metre ve 100 metre derinliklerindeki sularda üzerine takılan sensörler aracılığı ile zemin taraması yapabildiği ve arama-tarama faaliyetlerini başarılı şekilde yaptığı belirtildi.

Kaşif, İnsansız Deniz Aracı

Sensörlerle İstenilen Amaca Uygun Hale Gelebiliyor

Arıkök Kaşif ile ilgili bilgi verirken, üzerine takılan sensörler sayesinde ister optik, ister ses dalgaları veya manyetik olarak istenilen verilerin kontrol edilebildiğini belirtirken sensörlerin veri aktarım menzillerinin 6 kilometrelik bir alanı kapsadığını ve bu verilerin eş zamanlı olarak merkeze aktarılabildiğini belirtiyor.

Yerli İnsansız Deniz Aracının Farkı

DÜnya üzerindeki arama-tarama faaliyeti yapan benzer araştırma gemilerinin çalışma mantığında bir ana gemi ve ona bağlı küçük araçlar olduğu belirtilirken, Arıkök’ün yapmış olduğu araçta 6 kilometrelik bir menzilde tamamen bağımsız şekilde çalışan ve derinliği fazla olmayan bölgeleri bile tarama kapasitesine sahip bir deniz aracı olması bakımından Kaşif’in, benzer iş yapan deniz araçlarına göre avantajlı olan farkını dile getiriyor.

İnsansız Deniz Aracı Proje Ekibi

SİDA Olabilir

Askeri amaçla kullanıma da uygun olan kaşif, üzerine takılacak özel silahlarla ve taktik becerisi ile silahlı insansız deniz aracına yani SİDA’ya kolaylıkla dönüşebilecek bir tasarıma sahip.

Maliyeti Çok Düşük

Arıkök, benzer araştırma gemilerinin 8 kişilik personel ile günlük ortalama 15000TL gibi bir maliyeti bulunurken, Kaşif ismindeki insansız deniz aracının tek maliyetinin batarya ve uzaktan kumandayı kullanacak olan operatör maliyeti olduğunu belirterek çok daha düşük maliyetli olduğunu vurguluyor. Denizhaber

İnsansız Deniz Aracı proje sahibi Mehmet Salih Arıkök

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here