YENİ TTK’DA ARMATÖR LEHİNE HÜKÜMLER

0

Av. Sema Yerlikaya yeni TTK’nu yorumladı.

Yerlikaya’ya göre yeni kanunda çalışandan çok işveren lehine kararlar alınmış durumda.

Konu ile ilgili detaylar için lütfen yazının devamını okuyunuz.

Yeni Kanunda Armatör Lehine Hükümler

Avukat Sema Yerlikaya YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’nun Türk Bayraklı gemi sahibi lehine önemli hükümler içerdiğini söyledi.

Bilindiği üzere Yeni Kanun, 2012 Temmuz ayında yürürlüğe girecek. Uluslararası Konvansiyonlara uygun olarak titizlikle çalışılarak hazırlanmış bulunan Türk Ticaret Kanununda, Deniz Ticareti’ni düzenleyen hükümler Beşinci kitap bölümünde tasnif edilmiş bulunuyor.

Gemi Alacaklısı Yurt Dışında İcra Uygulatamayacak

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Avukat Sema Yerlikaya; “Özellikle deniz hukukunda Cebr-i İcraya ilişkin maddeler, denizcilik alanında faaliyet gösteren birçok kesimin dikkatini çekecektir. Örneğin, Türk bayraklı gemi sahibi olan Donatanlar yönünden, son derece müspet, lehe hükümler yeni kanunda mevcut. Gelecekte, herhangi bir deniz alacaklısı veya gemi alacaklısı, Türk bayraklı bir gemiyi yurt dışında tutuklatarak, icra yoluyla satışını kolayca gerçekleştiremeyecek. Kanunun aradığı birçok koşul ve prosedürün tamamlanması, Türk gemi siciline bildirim ve yazışmaların yapılması gerekecek. Tüm bunlar, Türk gemisi sahibine, önemli surette itiraz ve savunma hakkı yaratacak” dedi.

Yabancı Bayraklı Gemiler Kapsam Dışında

Diğer yandan, yabancı bayraklı bir gemiye sahip olan Türk armatör bu haklardan istifade edemeyeceği gibi, kendini tümüyle yabancı hukukun gereklerine, kurallarına terk etmiş olacağını kaydeden Yerlikaya, “Bilindiği gibi, yabancı hukuk sistemleri ve avukatlar oldukça pahalıdır ve mali mesuliyet sigortaları (PANDI) bazı durumlarda ya yoktur ya da masrafı karşılamaz, neticede primler  Donatana yansır. Esasen burada önemli olan Türk hukuk ve tatbikatından istifade etme olanağı, yabancı bayrakta tümüyle ortadan kalkmaktadır. Yeni Kanunu etraflıca bilmek ve yorumlamak herkesin lehinedir. ” şeklinde görüş belirtti.

Kaynak : DenizHaber.Com

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here