Yalova Gemilerin Bakım Onarım Üssü Olacak”

0

Yalova-Altınova Tersane Teşebbüsçüleri Endüstri ve Ticaret AŞ İdare Heyeti Başkanvekili Orhan Gülcek, dünya markası haline gelen tersanelere sahip Altınova’nın, beynelmilel sularda dolaşan filolara ait gemilerin “bakım onarım üssü” olacağına inandığını söyledi.

 

Yalova-Altınova Tersane Teşebbüsçüleri Endüstri ve Ticaret AŞ İdare Heyeti Başkanvekili Orhan Gülcek, dünya markası haline gelen tersanelere sahip Altınova’nın, uluslararası sularda dolaşan filolara ait gemilerin “bakım onarım üssü” olacağına inandığını söyledi.

Yalova-Altınova Tersane Teşebbüsçüleri Endüstri ve Ticaret AŞ İdare Heyeti Başkanvekili Orhan Gülcek, dünya markası haline gelen tersanelere sahip Altınova’nın, uluslararası sularda dolaşan filolara ait gemilerin “bakım onarım üssü” olacağına inandığını söyledi.

Gülcek, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı izahta, imalat ve ihracat açısından iddialı hedeflere sahip Altınova’daki tersanelerin, uluslararası sularda dolaşan büyük filolara ait gemilerin bakım ve onarımı ile ilgili da merkez olmayı amaçladığını belirtti.

Bu alanda söz sahibi ülkelerden birinin Güney Kore olduğuna işaret eden Gülcek, “Burada 35 tersaneyiz. Güney Kore’de, bu kadar alanda yalnızca bir tane tersane var. Çalışan sayısı 150 bin kişi olan tersaneler var. Ayrı üniversitesi, hastanesi, okulu var. Onlarla bizim gemi endüstri tarihimize baktığınız vakit çok yakındır fakat orada devlet siyaseti oldu, hızlı ilerlediler, dünyada bir numara oldular.” dedi.

Gülcek, günümüzde bu ülkede ciddi krizler yaşandığını hatırladarak, “Tabii finansal krizler, petrol ücretlerinin düşmesi, onları da etkiledi, iflas eden tersaneler, firmalar da oldu. Dolayısıyla günümüzde, büyük bakım onarım havuzlarını elden çıkartıyorlar, satıyorlar. Bizim bölgemize de çok büyük bir yüzer havuz geldi. Büyük yüzer havuzların olması, büyük gemilerin buraya gelmesini sağlayacak. Ne kadar çok burada havuz olursa, o kadar bilinirlik artacak, o kadar fazla gemi Türkiye’ye gelecek. Akdeniz’de dolaşan en az 10 bin gemi var. Bir havuz 52 gemiye hizmet edecek, 10 bin gemiden söz ediyoruz. Dolayısıyla burada ne kadar çok havuz olursa, o kadar çok bilinirlik olacak o kadar çok müşteri gelecek. Şu anda ciddi olarak da Türkiye’ye bakım onarımın girdisi var.” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar ihracat rakamlarında gözükmese de direk döviz girdisi sağlayan bu alanın Türkiye için de ehemmiyetli gelir kapısı olduğunu belirten Gülcek, Altınova bölgesinde gemi bakım onarım faaliyetlerinin ciddi oranda yapıldığını vurguladı.

“Yatırımcılarımız da bunun ehemmiyetini anladı”

Gülcek, bu işlerin sayısının artacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Yatırımcılarımız da bunun ehemmiyetini anladı. Daimi yeni havuzlar yapılıyor. Bir de çifte kazanç sağlıyoruz. Türkiye’de yapılıp, Türkiye’de çalışmak üzere olan havuzlarımız da var. Türk işçiliği, iş gücüyle yapılıyor. İkinci olarak ikinci el alıyor, biran önce faaliyete giriyor. Her türlü gemi bakım onarımında hızlı bir gelişme var, olacaktır da. Ben Yalova’nın bakım onarım üssü olacağına inanıyorum.”

İnsan taşıyan gemilerin her sene, ticari gemilerin ise 2 senelik periyotlarla bu tür havuzlara girip bakım onarımlarını yaptırmaları gerektiğini, bunun zorunluluk olduğunu vurgulayan Gülcek, dolayısıyla asla durmayacak bir pazarın mevzubahis olduğunu belirtti.

“Tüm dünyada söz sahibi olacağız”

Gülcek, Yalova-Altınova’nın bu alanda ehemmiyetli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, “Bizim öyle tersanelerimiz var ki tamir bakımda dünyada marka olmuş. Zati müşterisi var. Sadece Akdeniz olarak da düşünmeyelim. Brezilya’dan, Uzakdoğu’dan gelen müşteri var. Armatörlerin belli filoları var, filo anlaşmaları yapılıyor, tüm gemilerin burada bakım onarımı yapılıyor. Başka bir deyişle Zati oturmuş bir düzen var, bunu daha ileriye götüreceğiz. Tüm dünyada söz sahibi olacağız. Ticarete hakim olan filo ile ilgili Yunanlılar çoktur, Malta, Fransızlar vardır o sektörde. Belli firmaların belli sayıda gemileri vardır. Ehemmiyetli olan onları buraya getirebilmek.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here