Yabancı Şirketlere İş Başvurusu

1
Yabancı Denizcilik Şirketi
Yabancı Denizcilik Şirketlerine İş Başvurusu

Denizde çalışmak istiyorum diyen çok kişi ülkemizdeki denizcilik piyasasını az çok öğrenmiştir sanırım. Dürüst çalışan denizcilik şirketleri kadar sahtekar şirket veya kendini şirket olarak göstermeye çalışan da çok kişi var. O nedenle bir çok kişi yabancı denizcilik şirketlerine iş başvurusu yapmak istiyor. İyi de daha Türk denizcilik şirketlerine iş başvurusunda sıkıntıya düşen insanlar varken, yabancı gemilere nasıl iş başvurusu yapabilirim? Yazımızda bazı püf noktaları sizlerle paylaşıyorum.

Daha önce yabancı denizcilik şirketlerinde çalışmak konulu bir yazı paylaşmıştım. Ona BURADAN ulaşabilirsiniz. Aslında bu yazı şimdi yazacağım konunun devam niteliğindedir.

Yabancı Şirketlere İş Başvurusu

Evraklarınız Eksiksiz Olsun

Yabancı denizcilik şirketlerinde çalışmak için ilk önceliğinizin gemide çalışmak için gerekli olan tüm belge ve evraklarınızın tam olduğuna emin olmanız ile başlamaktır. Türk denizcilik şirketlerinde bazı durumlarda bazı evrakların eksikliği giderilir, tamamlanır garantisi ile sorun olmuyor ama yabancı şirketlerde işler o şekilde yürümeyecektir. Öncelikle tüm evraklarınızın güncel ve eksiksiz olduğuna emin olun.

Yabancı Dil Şart

Hangi kadro elemanı olarak giderseniz gidin , iş başvurunuzu doldururken veya olası iş görüşmelerinde, sizden derdinizi anlatabileceğiniz kadar İngilizce bilmeniz istenecektir. Şirketin bundan bir kazancı veya bir kaybı olmaz. Bu tamamen sizin gideceğiniz gemide daha rahat bir kontrat geçirmeniz için gerekmektedir. Sonuçta yabancı denizcilik şirketine siz nasıl başvuru yapıyorsanız, sizin gibi başka ülkelerden de insanların başvurusu olduğunu ve onların da oralarda çalıştığını unutmayın. Gemide aylarca o insanlarla yaşayacaksınız ve sizin de en az onlarla iletişim içerisinde olabilecek kadar yabancı dil bilmeniz gerekiyor.

Başvuru Aşaması

Yabancı denizcilik şirketlerine iş başvurusu genellikle internet ortamından olmaktadır. Çok büyük ölçekli olan bazı şirketlerin genellikle İstanbul’da irtibat ofisleri bulunur ama siz başvurunuzu %90 internet ortamında yapacak gibi kendinizi hazırlayın. Orada hazır bir form varsa onu eksiksiz doldurun ve hatta sizden dosya yüklemenize müsade ediliyorsa, ayrıca kendi hazırlamış olduğunuz İngilizce formatında , fotoğraflı bir özgeçmişinizi sistemlerine yükleyin. Bu esnada daha önce aldığınız standart sertifikalardan farklı sertifikalarınız var ise onları da sisteme yüklemenizde yarar var. Böylelikle standart bir adaydan farklı olarak kendi ayrımınızı yaparak, diğer adaylardan bir kaç basamak öne geçmiş olursunuz.

Mülakat Aşaması

Genellikle bu şekilde çalışan denizcilik şirketleri muhtemel adaylar ile önce bir telefon mülakatı, sonra da bireysel mülakat yapma yolunu takip edeceklerdir. Telefon mülakatı ve bireysel mülakatlarda uymanız gereken en önemli kural, verilen tarih ve zamanda hazır olun. O gün ne işiniz varsa boş bırakın. Bu adamlar ciddiyet isterler. Sizin işinize olan ciddiyetiniz ile, kendi gemilerinde bağ kurarlar. Birebir mülakatlarda yeteneklerinizin özellikle üzerinde durun ve bu yeteneğinizi daha önce bir gemide kullandığınız anı ile örneklendirin. Kuru bilginin faydası yoktur. Örneğin cnc tezgahlar ile ilgili özel bir eğitim almışsınızdır ve bir gün bir gemide bu kursta öğrendiğiniz bilgi ile gemide kimsenin yapamayacağı, aklına gelmeyecek bir işi başarmışsınızdır. Bu her zaman çok çok büyük bir avantajdır.

 

Bundan sonraki aşamalar artık sizin şirkete kabulünüz ve gemiye katılma ile ilgilidir. Sizin de bu yabancı denizcilik şirketlerine iş başvurusu konusunda yazdıklarımıza eklemek istediğiniz tecrübeleriniz var ise bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here