VTS (Vessel Traffic Service) Nedir?

0
VTS Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda sizlere kısaca VTS sisteminden bahsetmek istiyorum. Öncelikle VTS Nedir? sorusunu yanıtlayarak konuya giriş yapmak isterim. Kelime anlamı olarak vessel traffic service, yani gemi trafik hizmeti olan VTS, denizlerde düzenli ve emniyetli seyir yapılması amacı ile kurulan dijital takip sistemidir.

VTS Nedir?

Aslında yazımızın giriş cümlesinde kelime anlamını özetlemiştim. Burada size daha detaylı bilgiler verelim.

İlla ki bir hava limanında uçakların piste inişlerine şahit olmuşsunuzdur. Uçaklar iniş yapacakları hava limanlarının sınırlarına geldiklerinde kuleler ile iletişime geçerler ve onlarca uçağın arasından en doğru rotaya, en doğru sürat ve yükseklikte piste inmeyi başarırlar. İşte bu sistemin gemilere uygulanmış halini düşünün. Bir boğaz geçişi esnasında karşıdan gelen gemi ile ilgili veya geçmekte olduğunuz gemi ile ilgili verileri anlık olarak izlenmesine yarayan büyük radarlardır vts’ler.

VTS Radar

VTS Nasıl Çalışır?

Peki bu devasa vts sistemi nasıl çalışır? Aslında mantık çok basit. Gemilerde bulunan X Band Radar ve S Band Radar ne işe yararsa çalışma mekanizması da aynı şekilde işlemektedir. Bir radar kulesinden yayılan sinyaller, kapsama alanı boyunca tespit ettiği tüm unsurları bir bilgisayar merkezine aktarmaktadır. Burada özel bilgisayarlar tarafından gelen görüntüler anlamlı hale getirilip görüntüsünü aldığı gemilerin AIS sistemleri ile senkronizasyonunu sağlamaktadır. Bu şekilde ekranda beliren gemi veya deniz taşıtının isim, yük vb kimlik bilgileri ile VTS Operatörüne aktarılmaktadır ve operatör de bu verileri işleyerek trafiğin emniyetini sağlamaktadır. Bu arada ais çalışma prensibi ile ilgili daha detaylı bilgiye yine sitemizde bulunan AIS Nedir ve Nasıl Çalışır linkindeki yazıdan da ulaşabilirsiniz.

VTS Kontrol Merkezi

VTS Operatörü Kimdir?

Yukarıda anlatımlarımda da denk gelmişsinizdir. Bu tarz büyük teknolojik sistemleri tek başına bırakmak olmaz. Elbette bunları da kontrol eden insanlar vardır.  İşte onlara VTS Operatörü denilmektedir. 24 saat ilkesine göre çalışılan VTS Kontrol Merkezinde belirli süreli vardiyalarla, sorumlulukları altındaki denizlerdeki gemi trafik akışının güvenliğini sağlamak amacı ile, özellikle COLREG gibi Çatışmayı Önleme Tüzüğü‘nü kendilerine kılavuz edinen personellerdir.

Gerçekten taktire şayan bir görev icra etmektedirler. Anlık dikkatsizlik veya dalgınlıkları çok büyük facialara sebep olabilir. O nedenle VTS Operatörü olmak için çok dikkatli, uluslararası kurallara hakim, tecrübeli bir denizci olmak gerekmektedir.

Türkiye’deki VTS Kontrol Merkezleri

Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz üzere ülkemizde 5 adet VTS Kontrol Merkezi bulunmaktadır.

Bunlar Gemi Trafik Hizmetlerine bağlı olarak çalışmakta ve merkezleri de Ankara’dır.

İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri, İzmit Gemi Trafik Hizmetleri, İzmir Gemi Trafik Hizmetleri ve Mersin Gemi Trafik Hizmetleri merkezleridir.

Türkiye Gemi Trafik Hizmetleri

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here