Variable Injection Timing (VIT) Nedir?

0
Variable Injection Timing Nedir?

Deniz teknolojisinde yeni ürünlerin yanında en önemli unsurlardan bir tanesi de mevcut ürünlerin kullanımının daha ekonomik ve verimli olmasıdır. Bu yazıda anlatacağımız konu da verimlilik ile ilgili olan variable injection timing (VIT) nedir? konusu olacaktır. VIT çalışma prensibi konusunu da yazımızda bulabilirsiniz.

Artık otomotiv endüstrisinde de karşılaştığımız en önemli unsurlardan birisi motor gücünün büyüklüğünden ziyade, büyük olan aynı motorun, aynı yüksek verimle daha az yakıt tüketerek daha fazla enerji üretmesi konusudur. Peki bu mümkün mü? Enerjinin korunumu yasasına göre hiç bir enerji yoktan var edilemez, var olan bir enerji yok edilemez. Bir çevrim içerisinde yaşıyoruz. Oysa burada bahsettiğimiz şey, biz zaten kullandığımız yakıttan yeterli oranda faydalanamıyorsak?

Variable Injection Timing (VIT) Nedir?

Kelime anlamı olarak değişebilen enjeksiyon zamanlaması anlamına gelen variable injection timing, yani VIT Sistemi kullanım yeri olarak ana hatları ile dizel bir makinede ateşleme zamanını biraz daha erkene alarak, aynı yakıt oranında silindirin daha fazla iş yapma imkanına ulaşması olarak tanımlanabilmektedir.

Yanma Basıncı Etkileniyor

Yapılan makine yüküne bağımlı zamanlama ayarlaması ile silindirlerde gerekli olan yanma basıncına daha düşük yakıt oranı ile ulaşılırken, yanma veriminin maksimum olması sağlanmaktadır.

Fuel Rack Kullanılarak Yakıt Miktarı Kontrolü

VIT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

VIT Kullanılarak Timing Ayarlaması

VIT Sistemi donanımlı bir makine ile çalışılırken, maksimum yanma basıncına ulaşmak için aşağıda yazmış

olduğumuz konular hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu konuda gerekli ayarlamaları yapmış olmanız gerekmektedir;

*Mekanik Parçaların Birbirinden Bağımsız Oluşu:  Variable Injection Timing aktüatörü yakıt pompasında bulunan spill ve emme hattındaki kontrol çubuğuna kumanda eder. Eksantrik mil yayının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Spill hattında tıkanma ve aşınma olması durumlarına karşı ilgili mühendis düzenli kontrollerini sağlamalıdır.

*Yük Gösterge Değerlerinin Kontrolü: VIT Sistemi gavarnöre entegre olarak çalışır ve aldığı verileri işleyerek yanma mahalline gerekli oranda yakıt girişini sağlar. Sorumlu zabit düzenli olarak yük gösterge panelini hem lokal yerinden takip ederek hem de verilerden takip ederek senkronize olduğuna emin olmalıdır. En güzel yapılacak yer indikatör 0 değerini gösterdiğinde karşılaştırma yapmaktır. Eğer sistem devrede değilken 0’dan farklı bir değer görülüyorsa, verimli çalışma amacı ile ayarlamasının yapılması gerekmektedir.

*VIT Aktüatör Ayarları: Aktüatör stroğunu (çalıştığı mesafeyi), VIT değeri 0 iken, suction valve regulating lever ile blok ünitesinin arasına mesafe ölçüm aracı ile kontrol edin. VIT’yi maksimum ileri ve geri pozisyonda iteleyerek yukarıdaki şekilde çıkan değeri yük göstergesi ayar etiketine not edin. Bu değerleri ayrıca uzaktan kontrol sistemi üzerinden de kontrol ederek kıyaslama yapın. Aldığınız bu değerleri üreticinin kitabındaki değerlerle karşılaştırın.

VIT Sistem Ayarı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi variable injection timing ayarı önemlidir. Bunun için aşağıdaki videodan faydalanmanızı öneririm.

Variable Injection Timing (VIT) Video

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here