Otomatik Vinçler Devrede

0
Uzaktan Kumandalı Otomatik Vinçler

Teknolojinin gelişmesi endüstrinin her alanda kendisini gösteriyor. Tıp sektöründe, otomotivde ve şimdi de denizcilikte. Konteyner limanı operasyonlarının en vefakar ekipmanları vinçler artık dışarıdan kontrol edilecek. Uzaktan Kumandalı Otomatik Vinçlerin devreye alındığı tesis, sizin de kolaylıkla tahmin ettiğiniz gibi DP World Yarımca.

Kurulduğu andan itibaren hem sektördeki hareketleri takip edip aynı zamanda endüstriyel ilerlemeleri yakından inceleyen DP World Yarımca, bu birikimlerini tek bir kalemde birleştirerek hem zamandan, hem de insan gücünden kazanmayı ilke edinmiş durumda.

Uzaktan Kumandalı Vinç İlk Değil

Söylediğimiz gibi teknolojik gelişmeleri yakından takip eden firma, daha önce gemi üzerindeki operasyonlarını kumanda edeceği uzaktan kumandalı otomatik vinçleri kullanarak aslında şimdi attığı adımın sinyallerini veriyordu. Operasyonlarını uzaktan kumandalı rıhtım vinçleri ile tamamlayan şirket şu an 2 adet elektrikli vincini uzaktan kumanda yöntemi ile kullanarak bu teknolojik gelişmeyi tüm saha operasyonuna yaymayı ve zaman ve saha operasyon verimliliğini arttırmayı planlamakta.

Test Aşamasında

DP World Yarımca, tesis büyüklüğü ve elleçleme kapasitesi bakımından 1,3 Milyon TEU’luk işleme kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük konteyner liman işletmelerinden birisi. Böylesine büyük ve yoğun bir tesiste uzaktan kontrollü vinçler ile saha operasyonlarının yapılması konusu verimlilik açısından oldukça heyecan verici sonuçları ortaya çıkaracak gibi görünmekte. Şirket de bu nedenle sadece rıhtım operasyonlarındaki uzaktan kumanda sistemini, şimdi tüm saha operasyonuna yaymak istiyor. Bunun için sistemin işlerliğinin test edilmesi gerekmekte ve 2 adet e-RGT ile uzaktan kumanda faaliyetlerine başlıyor. Sonuçların analizlerine göre kısa süre içerisinde tüm tesisin bu teknolojide olması planlanmaktadır.

DP World Her Zaman Teknolojinin İzinde

Yapılan bu yatırım ve çalışmanın aslında şirket için bir ilk olmadığını belirtmiştik. Şirket en başından beri sektördeki ihtiyaçlar ile teknolojik gelişimini birleştirmenin önünü açacak faaliyetlerde bulunuyor. Bu kapsamda tesiste Araç Belirleme Sistemi (VAS), Optik Okuyucu (OCR), ve Gerçek Zamanlı Lokasyon Sistemi (RTLS) gibi uygulamaları aktif olarak kullanmaktadır. Bu gelişmeler kapsamında da özellikle liman işletmeciliği konusunda söz sahibi lider bir şirket olmayı başarmıştır.

Uzaktan Kumandalı Vinçler Nasıl Çalışır?

Yapılan ön planlamalara göre  e-RGT’lerin 2 adet Uzaktan Çalıştırma İstasyonundan (ROS) çalıştırılması öngörülmektedir. Tek merkezden kumanda edilecek vinçlerin bu sayede daha verimli kullanılacakları ve operatörlerinin de daha dikkatli ve çok daha verimli olacakları düşünülmektedir. Uzaktan kumandaya geçecek olan vinçlerin yeni yılın başında kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor. Aşağıdaki videoda buna benzer liman işletmelerinde uzaktan kumandalı otomatik vinçler nasıl çalışır konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here