Üniversite Tercihlerinde Denizcilik

0
Üniversite Tercihlerinde Denizcilik

Yine üniversite sınavlarını bitirdik ve puanlar belli oldu. Gemi makinaları işletme mühendisi veya deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak isteyenler için kararsızlık dönemi başlamış bulunmakta. Bu yazımda en güncel hali ile gemi makinaları işletme mühendisliği ve deniz ulaştırma işletme mühendisliği konusunda detaylı bilgiler vermek istiyorum.

Bildiğiniz üzere ülkemizde 2008 yılından itibaren bir çok üniversite kuruldu ve bunlarda da çok ciddi oranda gemi makinaları işletme mühendisliği ve deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümleri kuruldu.

Arz talep olarak değerlendirirseniz bu piyasaya çok fazla arz demek oluyor. Bundan dolayı da sizlerin eş dosttan duyduğunuz çok para kazanıyorlar bölümünü az da olsa etkiliyor.

Bu bölümlerin para kazançları eskisi kadar çok değil. Bununla beraber bir üniversiteden ortalama 100 kişi mezun olurken, piyasaya sunulan Türkiye geneli gemi sayısı da, son ekonomik çalkantılarla iyice azalmış durumdadır.

Özellikle mühendisliklerde adayların etiketli üniversite mezunu olması bu konuda kolaylık sağlamaktadır.

Gemi makinaları işletme mühendisliği ve deniz ulaştırma işletme mühendisliği için ben size bu yazımda şu üniversite iyidir, bu iyi değildir demeyeceğim ama size şu konuda yardımcı olabilirim.

Gitmeyi düşündüğünüz üniversitede bu bölümler kaç yıldır var?

Denizcilik Üniversitesi

Öğretim görevlisi kadrosu nasıldır? Derslerin çoğuna araştırma görevlileri veya yeni mezunlar mı giriyor yoksa denizde yıllarca çalıştıktan sonra akademik kariyer yapmış personeller mi derslere giriyor?

Gideceğiniz üniversitenin laboratuar ve ekipman imkanları nedir?

Gideceğiniz üniversite denizcilik şirketlerinin yoğunlukta olduğu şehirlerde mi yoksa farklı bir bölgede mi? Bunun önemi şudur. Yeri geldiğinde öğrenci araştırmalarınızı yapmanız için reel denizcilik şirketleri ile bağlantıya geçebilmelisiniz. Öğrenci iken denizcilik firmalarına sık sık ziyaretlerle kendinizi tanıtıp mezun olunca iş olanaklarınızı arttırırsınız.

Bana göre denizcilik mesleğinde sizi düşündürecek olan şey bu işi gerçekten ne kadar istiyorsunuz?

Mesela 5-6 ay, aileniz ve sevdiklerinizden uzakta, sosyal medyadan uzakta, aylarca bir canlı bile görmeden denizin ortasında yaşayabilecek misiniz yoksa sadece iş olanakları diğer mesleklere göre daha fazla ve maaşı yüksek olduğundan dolayı mı bu işi yapacaksınız?

Şöyle düşünün. Siz bu bölümlerden birisini 1 yıl da hazırlık sınıfı ile okuyarak 5 yılınızı sadece öğrencilik ile geçirdiniz. Yaşınız 24-25 oldu.

İnternet aleminin en çok okunan sitesini ziyaret ederek sizde zevkten kendinizi dört köşe yapabilirsiniz. Üstelik kendi hikayeni gönderdip daha daha eğlenceli zevkler peşinde koşabilirsin.

Mezun olur olmaz çok şanslıydınız ve mezun olur olmaz da işi buldunuz ve iyi de maaş alıyorsunuz. Peki o 1 yıl içerisinde bunaldınız ve yapamadınız. 6 yıl sonra sadece mühendissiniz ve maalesef denizcilik mesleğinde karada iş bulabilmek için iyi bir deniz tecrübesi, ve gemide belirli bir mevkiye ulaşmanız gerekmektedir.

Denizcilik Üniversitesi Öğrencisi

25-26 yaşında yeniden üniversiteye gitmek, okul okumak, sınavlar, mezuniyet sonrası iş aramak… Çok uzun iş.

Bence öncelikle tam olarak yapmak istediklerinizi belirleyin. Bu işi uzun yıllar yapanlar bile belli bir zaman sonra dayanamıyorlar.

Maalesef ki her şey öyle kulaktan bilgilerle duyup, televizyonlardan gördükleriniz gibi değil…

Sorusu olan arkadaşlar alt tarafta yorum kısmına belirtirse sevinirim.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here