Tutuklanan Gemiye İnceleme

0
Patlayıcı Yüklü Gemiye Türkiye'den İnceleme

İki gün önce sitemizde yayınladığımız https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/turkiyeden-yuklenen-patlayici-madde-yuklu-gemi-durduruldu/ haberi ile ilgili Türk makamlarından açıklama geldi. Tutuklanan Patlayıcı Yüklü Gemiye Türkiye’den İnceleme başlatıldığı ve gerçeklerin hiç de Yunan basınında aktarıldığı gibi olmadığı açıklaması yapıldı.

Türkiye, İskenderun ve Mersin limanından patlayıcı madde yüklü geminin izin almış olduğu güzergahta gitmeyip, BM Savaş ambargosunca yasaklanmış olan Libya’ya gittiğini iddaa ettiği Yunan basınında çıkan haberleri takip ederek ilgili gemi hakkında detaylı bir inceleme başlattı. Gerçeklerin aslında haberde yansıtıldığı gibi olmadı, yapılan açıklamalarda bildirildi.

Verilen İzin Libya için Değil, Etiyopya İçin

Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliğinden yapılan açıklamalarda gemiye verilen tehlikeli yük taşıma izninin Libya için verilmediği, Etiyopya’ya bu kargoları götürmek üzere verildiği, Ankara’nın Birleşmiş Milletler kararlarına hassasiyetle uyduğu bildirildi.

Geminin İsmi Andromeda

İki gün önce haberi yayınlarken gemi ismi ile ilgili bir açıklama gelmediğini şüpheli bulduğumuzu bildirmiştirk. Türk Büyükelçiliğinden soru işaretli olan noktalara aydınlatma geldiği görülüyor. Yunan Sahil Güvenlik makamlarının yaptığı basın açıklamasında İskenderun ve Mersin’den patlayıcı madde yüklerinin yüklenip ambargolu Libya’ya bu ürünleri transfer ettiği sırada yakalandığı söylenilen Andromeda isimli gemi ile ilgili detaylar verildi.

Türk makamlarınca yapılan inceleme sonucunda geminin Mersin limanından Cibuti limanına gideceği yönünde 23 Kasım 2017 tarihinde ön bildirimde bulunduğu ve aynı bildirimde geminin taşıdığı yük olarak verilen beyan mektubunda 29 dolu konteyner içerisinde 419.360kg, tehlikeli yük statüsünde kargo taşıma müsadesi istediği belgelenmiştir.

Taşınan Tehlikeli Madde Nedir?

İlgili yüklerin Etiyopya’da farklı firmalara teslim edilmek üzere “infilaklı fitil, anfo, power gel magnum, kablo, elektrikli – elektriksiz kapsül ve amonyum nitrat çözeltisi” cinsi tehlikeli maddelerin olduğu ve bu maddelerin Etiyopya’ya ihracatı için Türk makamlarının gerekli gördüğü tüm izinlerin alınmış oldukları ve geminin Mersin Limanından önce uğramış olduğu İskenderun Limanından ise Yemen ve Umman’a gönderilmek üzere statik tank, tanker dorse ve dorse üstü statik tankı aldığı resmi makamlarca bildirilmiştir.

Tüm İşlemler ve Evraklar Kanunlar Çerçevesinde

Tutuklanan patlayıcı yüklü gemiye Türkiye’den inceleme yapan Türk makamlarınca yapılan açıklamada, yapılan işlemin Türk ticaret mevzuatına uygun olduğunun, ihracat işlemlerinin tamamlanması neticesinde beyan edilen belgelerin, yükün Libya’ya götürüleceğine ilişkin bir beyanda veya bunu belgeleyecek nitelikte bir verinin olmadığının, konunun ayrıntılı incelemesinin devam etmesi adına Yunan Makamlarınca konu ile ilgili Türkiye’yi zan altında bırakacağı düşünülen bilgi ve belgelerin de Yunan Makamlarından inceleme yapılmak üzere istenildiğinin bilgisi verilmiştir.

Türk Büyükelçiliği Resmi Açıklaması

“Büyükelçiliğimiz, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanlığı ile yakın temas halindedir. Olay hakkında derlenen ve derlenecek bilgiler, Libya devleti ve BM’ye iletilmektedir. Türkiye, Libya’ya uygulanmakta olan silah ambargosuna titizlikle riayet etmekte, bu konuda BM ile yakın işbirliği yapmaktadır. Türkiye’nin tutumu ortada iken ve söz konusu olay araştırma aşamasında iken Libya’da bazı kesimlerin sosyal medyada gerçek dışı ve sorumsuz açıklamalar yapması yadırganmakta ve kınanmaktadır.”

Geminin Armatörü Yunan

Konu ile ilgili Yunan Basınından da açıklamalar geldi. Buna göre gemi Türkiye’den ayrıldıktan sonra beyan ettiği rotada Etiyopya’ya gitmek üzereylen Süveyş Kanal geçiş ücretinin ödenmemesinden dolayı kanala girişine izin verilmedi. Gemilerin sahibi Yunan Armatör kargoyu teslim edebileceği liman bulamayınca, Libya’nın Misrata kentinden gelen teklifi değerlendirdi , fakat yükün asıl sahibi bu teklifi reddedince yaşanan karmaşa sırasında Yunan Sahil Güvenlik makamları geminin Libya’ya gittiği yönünde bir izlenim ile çalışma başlatarak gemiyi durdurarak gemiye el koydu.

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here