Patlayıcı Yüklü Gemi Durduruldu

0
Türkiye'den Patlayıcı Madde Yüklenen Gemi Tutuklandı

Reuters haber ajansının son dakika olarak yayınladığı habere göre Türkiye’den Yüklenen Patlayıcı Madde Yüklü Gemi Yunan sahil güvenlik kuvvetlerince durdurularak mürettebatı ifadeleri alınmak üzere tutuklandı.

Yükleme Limanı Mersin ve İskenderun

Geminin donatanının ve isminin verilmediği haberin detaylarında Mersin ve İskenderun limanlarında, kargo olarak patlayıcı madde taşıdığı öne sürülen ve varış limanının resmi evraklara göre Libya olduğu bildirilen kargo gemisinin seyir halinde iken durdurulduğu bilgisi geldi. Konu ile ilgili açıklama yapan Yunan Sahil Güvenliği yetkililerinin de yapılan operasyon ve gemiye ilişkin olarak fotoğraflarının da paylaşıldığını duyurdular.

Gemi Tanzanya Bayraklı

Donatan ve gemi ismi verilmeyen geminin Tanzanya bayraklı olduğu, cumartesi günü Girit açıklarında seyir halindeyken Yunan sahil güvenlik botları tarafından durdurularak arama yapmak üzere Girit limanına yönlendirildiği bilgisi verildi.

Yunan sahil güvenlik makamlarının yapmış oldukları açıklamalara göre geminin yükü; toplam 29 adet konteyner içerisinde bulunan amonyum nitrat, elektriksiz fünye ile 11 adet boş LPG tankının tespit edildiği bilgisi verilmiştir.

Açıklama Çarşamba Günü Geldi

Yunan Sahil Güvenlik makamları adına yakalanan gemi ile ilgili açıklama yapan Tuğamiral Ioannis Argiriou , gemide bulunan malzemelerin patlayıcı madde imalatından madencilik sektörü ve her türlü terörist faaliyetlere kadar her alanda kullanılabileceği bilgisini verdi.

Fotoğraflar Paylaşıldı

Yunan Sahil Güvenlik makamları, bu açıklamaları ile beraber, yapılan operasyona ilişkin 8 adet fotoğraf paylaştı. Yapılan aynı yazılı açıklamada gemi personelinden 5’inin Ukraynalı, 2’sinin Hintli ve 1’inin de Arnavutluk vatandaşı olduğu bilgisi geldi.

Türkiye’den Yüklenen Patlayıcı Madde Yüklü Gemi

Varış Limanı Libya

Yapılan yazılı açıklamada gemi kayıtlarına göre Türkiye’den Yüklenen Patlayıcı Madde Yüklü Geminin Mersin ve İskenderun limanından yükleme yapıldığı ve varış limanlarının Cibuti ve Umman olduğu görüldü. Fakat kaptanın sorgusunda geminin sahibi tarafından kaptana yükü Cibuti ve Umman yerine Libya’nın Mısrata limanına teslim etmesi talimatı verildiği bildirildi.

G

Gemide Patlayıcı Madde

Gemide Harita Yok

Gemide yapılan incelemeler neticesinde, yükün Umman ve Cibuti limanlarına doğru yola çıktığı görülürken, ilgili limanlara ait haritaların da bulunmadığı medya ile paylaşıldı.

Reuters Haber Ajansının verdiği bilgilere göre cumartesi günü yakalanan geminin 8 personelinin Perşembe günü (11.01.2018) olayla ilgili savcılığa resmi ifade vermeleri bekleniyor.

2011 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile yürürlüğe giren ambargo kararı ile Libya’ya silah satışı, malzeme tedariği ve bunların aktarılmasının yasak olduğu gerekçesi ile geminin tutuklandığı belirtilirken, Yunan Amiralin de belirttiği gibi bu malzemelerin madencilik gibi bir çok alanda kullanılabileceği bilgisi verildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here