Türkiye Savaş Gemisi Yapıyor mu?

2
Türkiye Savaş Gemisi Yapıyor

Denizcilik mesleğinin içerisinde birisi olarak çoğu zaman çok farklı, enteresan sorularla karşılaşıyorum. Gemiler gece gider mi? Hep balık mı yiyorsunuz bunlara birkaç örnek. Bu sorulara kıyasla son zamanlarda çok sık karşılaştığım ve diğerlerine göre çok daha mantıklı gelen sorulardan birisini burada cevaplama gereği duyuyorum. Türkiye Savaş Gemisi Yapıyor mu? Son zamanlarda da haberlerde Milli Gemi Projemiz başlığı altında bu konu ile ilgili, medyanın nedense üzerinde çok da fazla durmadığı oranda haberler var. Ben de Türkiye savaş gemisi yapıyor mu sorusuna kendi bilgilerim nazarında cevap vermek istiyorum.

Türkiye’nin Yaptığı Savaş Gemileri

Ülkemizde Milli Gemi üretimi projesi kapsamında 2004 yılında MİLGEM adı verilen bir proje ağı kurulmuştu. MİLGEM projesi kapsamında 2004 yılından itibaren ilk yapılan ve indirilen Türkiye’nin yaptığı ilk savaş gemileri Heybeliada ve Büyükada gemileri olmuştur. Tamamen yerli imkanlarla, tersanesinden projesine, mühendisinden işçisine her şeyinde Türk emeği geçmiştir. Burada şu noktayı belirtmemiz gerekmekte. Maalesef ki yüksek teknoloji gerektiren bu ve buna benzer üretimlerde dışa bağımlı değiliz demek hayalpererstçe olur. Sonuçta bir elektrik düzeneğini, motor aksamını yine yurt dışından ithal etmek sureti ile tedarik edebiliyoruz.

Pakistan’a 4 Adet Savaş Gemisi Satıldı

Milli Savaş Gemisi çalışmaları kapsamında Türkiye artık teknolojiyi sadece yapan değil aynı zamanda bu savaş teknolojisini satan ülke konumuna gelmiştir. Geçtiğimiz haftalarda Pakistan Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma neticesinde Türkiye tarafından Pakistan’a 4 Adet Korvet Tipi Savaş Gemisi Satıldı.

Savaş Gemilerinin Fiyatı Ne Kadar?

Peki tek seferde bu denli ses getiren savaş gemisi fiyatı ne kadar? Edinilen bilgiye göre Pakistan’a satılan 4 adet korvetin fiyatının tam 5 milyar dolar olduğu bildiriliyor.

Savaş Gemileri Nerede Yapılacak?

Pakistan’a satılan savaş gemilerinin iki tanesinin Türkiye’de, diğer iki tanesinin de Karaçi’de yapılması planlanmış durumda.

Pakistan İle Yapılan Diğer Askeri Anlaşmalar

Bu kapsamda incelemeye alındığında aslında Pakistan’a satılan savaş gemileri, savunma sanayi alanında bir ilk değil. Savunma Teknolojileri Mühendislik olarak bilinen STM’nin halihazırda üzerinde çalıştığı iki tane proje Pakistan için.  Ayrıca Pakistan , TAI tarafından tüm dünyada gıpta ile takip edilen T129 ATAK saldırı helikopteri alımı ile de yakından ilgileniyor.

2 YORUM

  1. Abi ben araştırdım hep gezmeyi severim bu iş tam benlik dedim sonra intarneteki olumsuz yazıları gördum dolandıyolarmış türk 01 gemilerde 5000 6000 yabancı bayraklı gemilerde 3000 dolar yazyor ama bi adam bundan 6 yıl once okadar emek hracayım 6 ayda 4000 dolar toplamış gemide bilgisi olan varmı

    • Bu tarz dolandırıcılar çok maalesef piyasada. Gemiciye 3000 dolar veren hele ki bir Türk firması ben duymadım. Çoğu şirkette 4. kaptan, 4. mühendis o parayı alır. 3000 dolar olsa, memlekette 1 kişi durur muydu? En azından 1 ay çalışırım 3 ay yatarım derdi çok kişi. Değil mi ama?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here