TÜRK GEMİSİNDE MÜRETTEBAT KAYBOLDU

0

 

Fransa’nın Calais açıklarında seyreden Şevkettin Sonay adlı Türk Gemisinin kaptanı, mürettebattan bir kişinin vardiyasına gelmediğini VTS merkezine bildirdi. Belirli dönemlerde özellikle Türk Gemisinde Mürettebat Kayboldu haberleri sıkça yapılmakta olduğunu görmekteyiz. Bu sorunun basit bir kaybolma vakası gibi değerlendirilmesinin de yanlış olduğunu görüyoruz.

SeaNews Turkey’de yer alan habere göre, Fransa’nın Calais açıklarında  seyreden Şevkettin Sonay adlı Türk Gemisinin kaptanı, mürettebattan bir kişinin vardiyasına gelmediğini Gris-Nez Kurtarma Merkezi’ne bildirdi.

Olay, 27 Haziran sabahı saat 06:10 sularında meydana geldi.

Kurtarma Yardım Merkezini arayan Şevkettin Sonay adlı Türk Bayraklı geminin kaptanı, gemisinin 18 kişilik mürettebatından birisinin sabah vardiyasına gelmediğini ve gemide
bulunamadığını bildirdi.

Kaptan, kaybolan 38 yaşındaki kişinin en son 2 saat önce gemide görüldüğünü ve muhtemelen denize düşmüş olabileceğini aktardı.

Bunun üzerine Fransız Deniz Kuvvetlerine ait Dauphin tipi bir helikopter ve Koksljde üssünden Seaking tipi Belçika helikopteri ayrıca denizde arama görevine başlayan SAR botlarına yardım etmek üzere havalandılar. Bölgede deniz suyu sıcaklığının 14 derece olduğu bildirildi.

Haberin detayları bu şekilde bildirilmiş. Ama işin arkasında çok daha farklı işlerin olup olmadığı her zaman merak konusu olacaktır elbette.

Olayın Analizi

Kayıp vakaları her hangi bir adli vaka gibi olmuyor. Çünkü genelde en küçük bir iz bile kalmadığından dolayı incelemesi de çok daha farklı olmaktadır.

Muhtemel Senaryolar

Bu tarz kayıp olayları genelde sorunlu insanlar arasında görülmektedir. Mesela gemide huzuru bozan birisi vardır ve birden bire ortadan kayboluverir. Herkesle de sorunlu olduğundan hakkında objektif bir delil bulunamaz ve herkes ağız birliği yapmış gibi, o zaten aşırı içerdi, bir kenarda sızmış kalmıştır, düşüp gitmiştir gibi, birbirlerini ele vermeden aslında içten içe sevinirler bile. Bir bela daha yok oldu gitti edasıyla.

Bu olayda kaptan zamanında haber verdiği belli. Çünkü ilk vardiyasına gelmeyince hemen gerekli çalışmaları yaptırmış, arama faaliyetleri sonucunda bulunamamış, en sonda 2 saat önce görüldüğü bildiriliyor. Burada ilginç detay 2 saat sonra vardiyaya çıkacak şahıs hala ayakta. Kayıp haberi 06:00 sularında verildiğine göre bu kişi 04:00 civarında ayaktaymış. İşte ilginç yanı bu. Saat 04:00 da neden uygu almayıp da ayakta bu şahıs?

Burada diğer psikolojik değerlendirme yapılmalıdır. Ama yine de Türk Gemilerinde Mürettebat Kayboldu haberlerinin sonu geleceğe de benzemiyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here