Türk Gemilerine “BEYAZ BAYRAK” Statüsü

0

AKP iktidarının uygulamaları yüzünden önce çalışanlar zarar gördü, şimdi de armatörler… Haziran’da başlayacak kararın ağır ekonomik sonuçları olacak. Türkiye’nin uğrayacağı itibar kaybının ölçüye-hesaba sığmayacağı da ortada!..

Uluslararası taşımacılık işçileri federasyonu (International Transport Workers’ Federation-ITF) Türk gemilerindeki kötü çalışma koşullarını gerekçe göstererek, Türkiye açısından ağır sonuçlar doğuracak bir karar aldı. Türkiye Denizciler Sendikası’nın başvurusu üzerine 23 Mart 2011 tarihinde alınan kararla Türkiye  Uluslararası Gemi Sicili FOC (Flag of Convenience) kabul edildi. Flag of Convenience Türkçe’ye “Kolay Bayrak’ diye çevriliyor, ancak kurallara ve yasalara uymayan anlamına geliyor. Günlük dilde bu sicile “Beyaz Bayrak” adı veriliyor.

Karara göre Haziran ayından itibaren Türk gemileri, uluslararası denizlerde “Beyaz Bayrak” muamelesi görecek.
Kararın ağır ekonomik sonuçları olacak.’Beyaz Bayrak’ statüsüne indirilen ülkelerin gemileri, gittikleri limanlarda daha sıkı bir denetim geçiriyor. Bu denetimler nedeni ile taşıma yavaşlıyor, maliyet artıyor. Söz konusu ülkelerin  armatörlerinin önemli ihalelere katılmaları da , uluslararası kuruluşlardan kredi almaları da zorlaşıyor.

Türkiye’nin uğrayacağı itibar kaybının ölçüye-hesaba sığmayacağı da ortada!

Bu arada Denizcilik Müsteşarlığının büyük telaşa düştüğü, şikayetini çekmesi için   Sendika’ya baskı yaptığı belirtiliyor. ITF yetkilileri kararı Müsteşarlığa bildirip Türk bayraklı gemilerde sendika olmasını ve toplu sözleşmeler yapılmasını isteyecek.

Denizciler Sendikası Şikayet Etti

Türkiye Denizciler Sendikası, Deniz Nakliyat ve Armatörler Şube Başkanı Necdet ÖKSÜZ, “Şikayetten başka çaremiz kalmamıştı” diyor.Öksüz, uluslararası taşımacılık yapan bazı gemilerde tayfa statüsünde çalışanların ücretlerinin zamanında ödenmediğini, kimi bekleme yapan gemilerde çalışanların, açık denizlerde aç bile bırakıldıklarını anlatı. Necdet ÖKSÜZ, bu biçimde çalışan 60 armatör olduğunu, denizadamlarından ulaşabildiklerine bu ‘kara liste’yi bildirerek “Buralarda işe girmeyin” dediklerini belirtti.

Sendikacıların anlattıklarına göre, deniz admalarının durumu, AKP iktidarı döneminde bozuldu. Patronları koruyan, sendikaları horlayan tutumlar gemilerde de etkili oldu.

Sorumlusu AKP İktidarı!

Hükümet, armatörleri gelir vergisinden muaf hale getirmek için bir yasa çıkarark Türkiye Uluslararası Gemi Sicilinde “TUGS” (İkinci Sicil) uygulaması başlatı. Sözde amaç, Türk Gemilerinin vergiden kaçmak için Malta, Panama vb. bayrak taşımalarını önlemekti… Bu yasa armatörlere aynı zamanda “yüzde 49 oranında yabancı işçi çalıştırma” hakkı getirdi. Şube başkanı Necdet ÖKSÜZ, “şimdi artık yabancı işçi çalıştırmıyorlar çünkü Türk işçisi en ucuz” diyor. Bu arada, uluslararası taşımacılık yapan gemilerde sendikalılaşma oranı yüzde 1’in altına indi…

Kaptan: Gemime Sokmam

Aydınlık’ın konuştuğu bir kaptan, “ITF itibarını kaybetmiş bir kurum. Benim gemimde engelleme yapamazlar” dedi.
Türkiye Armatörler İşverenler Sendikası’ndan (TAİS)bir yetkili ise ITF’i “Zorba” diye niteledi. TAİS’in iddiasına göre , Türk gemilerinin ‘Beyaz Bayrak’ statüsüne düşürülmesinden birileri çok para kazanacak.

Öyle yada böyle; AKP iktidarının pek çok uygulaması gibi bunda da sonuç yine Türkiye’nin aleyhinde…

Kaynak: Z.Ruhsar ŞENOĞLU

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here