Turbocharger Surging Nedir?

0
Turbocharger Surging Nedir?

Gemilerde çalıştığımız ana makinelerin en önemli parçasından birisi de şüphesiz ki turbocharger’dır. Daha küçük hacimlerde daha fazla güç üretip az yakıt sarfetmek için turbochargerlara ihtiyacımız olduğu bir aşikar. Peki ara sıra karşılaştığımız turbocharger surging nedir? Turbocharger surging nasıl önlenir? Bu yazımızda sizlere bu konuda bilgiler vereceğiz.

Gemide çalışan makine zabitleri meslek yaşamları boyunca illa ki turbocharger surging ile karşılaşmışlardır. Aslında çalışma prensibini bilirseniz nedeni de ortaya çıkacaktır.

Turbocharger Surging Nedir?

Turbocharger Kesit Görüntüsü

Yukarıda da görüldüğü üzere turbocharger 2 ana bölümden oluşmaktadır. Kompresör ve Türbin bölümü. Bu iki bölüm birbirine bir şaft aracılığı ile bağlıdır. Eğer ki türbin kısmından elde edilen dönme kuvveti, kompresör kısmındaki dönmeyi karşılamaz ise arada bir atlama, dengesizlik durumu meydana gelir ve buna turbocharger surging, öksürme, sörç yapma isimleri verilir.

Turbocharger Surging Nedenleri

Hava akımlarından herhangi birisinin bozulması ile surging oluştuğunu artık biliyoruz. Örneğin türbin tarafındaki sorun düzenli gelmeyen egzost atımları olabilir. Egzost manifoldunda tıkanma olabilir. Egzost girişindeki ani basınç veya sıcaklık düşümü olabilir. Türbin kanatlarındaki bir arıza veya kırıklık olabilir.

Buna benzer olarak da kompresör tarafında ise tıkalı hava filtresi olabilir ki en çok karşılaşılan durum budur. Kirlenmiş blower/kompresör kanatları olabilir.

Turbocharger Bakımı

Turbocharger Surging Nasıl Önlenir?

Surging’e neden olan etkenin tam olarak belirlenmesi ile aslında sorun büyük oranda giderilecektir. Bununla birlikte dizayn ve hesaplama hatası yok ise, aşağıdaki önlemler de alınarak turbocharger surging engellenebilir.

*Turbocharger blower kısmında bulunan giriş hava filtresinin sürekli temiz olmasını sağlayın
*Instruction Manual’de belirtilen periyotlarda, türbin ve blower kısmının hem su ile hem de kuru şekilde yıkamasını uygun şekilde yapıp kayıtlarını tutun.
*Herhangi bir arıza oluşmasını beklemeden, düzenli aralıklarla turbochargerı ve ekipmanlarının kontrollerini sağlayıp faal olduğundan emin olun. Sonuçta bu ekipman binlerce devir dönüş hızına sahiptir. Oluşabilecek arıza veya kazaları da o oranda ölümcül olabilir.
*Economizer veya egzost kazanına düzenli şekilde soot blowing yapılarak egzost hattı tıkanmalarının önüne geçilmeli, bu şekilde turbocharger emme hattında oluşabilecek basınç farklarının minimum seviyeye indirilmesi sağlanmalıdır.

Turbocharger Surging Video

Aşağıdaki video turbocharger surging nedir sorusunun karşılığı aklınızda daha kalıcı olması bakımından paylaşılmıştır. Surging anında gerek türbin devir sayılarındaki değişimi, gerek blower üzerindeki değişimi, gerekse basınçlardaki anlık değişimi net şekilde görebilirsiniz. Ayrıca sese de dikkat ederseniz, makinaya nasıl bir olumsuz yüklendiğini de kolaylıkla anlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here