Tekne Bakımında Pratik Bilgiler

0
Tekne Bakımı Nasıl Yapılır

Bir tekne sahibi olmak kadar zor bir şey daha varsa o da tekne bakımını düzenli olarak yapmaktır. Bu yazımızda size tekne bakımında pratik bilgiler konusunda bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. Bu işler her ne kadar güverteye akmış kuş pisliği, kaçıran tuvalet boruları, pis kokan tuvaletler gibi basit gibi görünse de zamanında yapılmayan tekne bakımı neticesinde çok zamanınıza mal olabilir.

İşte Tekne Bakımında Püf Noktaları

Tekne bakımında püf noktalarını uzun uzun yazmak yerine ana başlıklar halinde madde madde inceleyelim isterseniz.

*Tekne güvertesinde paslanmış olan alanı onarmak için alüminyum folyo ile ovalamak gerekir.

*Demir korozyonu ile karşılaşırsanız bunu demirden daha yumuşak olan bakır bulaşık teli veya bulaşık süngeri ile hafifçe çamaşır suyu ile temizleyerek giderebilirsiniz.

*Tekne yüzeyinde oluşan renk değişimleri için mantar tapa kullanılabilir. Mantar tapanın düz kısmı ıslatılarak yüzeye sürüldüğünde zararsız zımpara etkisi gösterecektir.

*Havanın 10 derecenin altında olduğu durumda alüminyumu parlatmaya çalışmayın. Metali hassas hale getirip çizilmesini kolaylaştırırsınız.

*Jelkota zarar vermeden delmek için deleceğiniz bölgenin üzerine bant yapıştırıp delme işlemini onun üzerinde yapmanız yararınıza olacaktır.

*Bir yemek kaşığı amonyak ve 250 mililitre %70 konsantrasyonlu izopropil alkolü 500 mililitre suya karıştırıp jelkot’u temizlerseniz , yüzeye zarar vermezsiniz.

*Tekneyi parlatmak için jelkotu iki yemek kaşığı mısır nişastası 125 mililitre amonyak ve 125 mililitre beyaz sirke, 3,8 litre ılık suda karıştırarak, hazırlanan çözelti ile fırçalayın.

*Tekneyi yüzeyinideki çeliği parlatmanın bir diğer yöntemi de liman kabuğunu sürmek. Kabuk içeriğindeki organik yağ, tekne yüzeyinin parlak kalmasını sağlayacaktır.

*Tekne güvertesindeki ayakkabı izlerinden kurtulmanın en kolay yolu, silgi ile silmektir.

*Güvertedeki kuş pisliklerini temizlemenin en kolay yolu, pislik üzerine bulaşık bezi koyup bunun da üzerine yağ dökmektir. Dökeceğiniz yemeklik sıvı yağ pisliği yumuşatacak, akma kıvamına gelmiş kus pisliğini bezi kullanarak hemen orada temizleyebilirsiniz.

*Tekne güvertesine yapışmış reçineyi temizlemek için zift temizleyici, gaz yağı gibi maddeleri kullanabilirsiniz. Uygulayacağınız miktara dikkat edin yoksa tekne yüzeyine zarar verebilirsiniz.

*Tekne fiberglasını çatlatmadan delmek için, matkap ucunu matkap ile kayganlaştırmanız, matkabın fiberglasa daha az zarar vererek girmesini sağlayacak, fiberglas üzerinde oluşacak örümcek ağı benzeri çatlak yapısı ortadan kalkacaktır.

*Matlaşmaya başlayan paslanmaz çeliğin tekrar parlak olmasını sağlamak için karbonat kullanabilirsiniz. Bulaşık süngerinin üzerine dökeceğiniz bir miktar karbonat parlatma işlemini tamamlayacaktır. İşlem uygulandıktan sonra bol su ile durulamayı unutmayın.

*Tekne gövdesine yapıştırılan bir malzemeyi çıkarmanın en kolay yolu, yapışkan uygulanan yüzeyin saç kurutma makinesi ile ısıtılarak yapışkanın tekrar yumuşamasını sağlamak ve yumuşayan yapışkandan malzemeyi ayırmaktır.

*Yelkendeki küfü temizlemek için 375 mililitre beyaz sirke 2 yemek kaşığı sıvı deterjan ve 3,8 litre su karışımı küflü yelkene uygulanır.

*Teknedeki küf eğer jelkot veya fiberglasta meydana geldiyse bu defa karbonat, hamur haline gelene kadar su ile karıştırılır ve küflü bölgeye yarım saat kadar uygulanır. İşlem tamamlanınca bol su ile temizlenip durulanır.

*Tekne güvertesine yapıştırılan bantı çıkarmanın basit yöntemlerinden birisi, önce banttaki kaba atıklardan kurtulduktan sonra üzerine WD-40 veya yemeklik sıvı yağ uygulanmasıdır. Bu şekilde bir gece bekleyen yapışkan bantı tekne güvertesinden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

*Tekne gövdesindeki boyalı yazıyı çıkartmak için en kolay yöntem fırın temizleyicisi kullanmak olacaktır. Temizleyici uygulanan yazının boyasının kabarcıklanmaya başladığını görebilirsiniz.

*Fırın temizleyicisinin teknede işe yaradığı yerlerden bir tanesi de tekne tuvaletindeki küflerden kurtulmaktır. Havalanmasında sorun olmayan tuvalete fırın temizleyicisini sıktıktan 5 dakika sonra temizliğini yapabilirsiniz.

*Tekne hortumlarını yenilemenin en kolay yolu, yeni takılacak olan hortumun ağzını 10 dakika kadar sıcak su içerisinde bekletmek olacaktır. Böylelikle sıcaklıkla genleşen hortum, yeni yerine oturduktan sonra sıkılaşacak, yerinde sağlam şekilde iş yapabilecektir.

*Tekneyi boyama esnasında etrafa damlayan boyaları temizlemenin en kolay yöntemi, boyalı bölgeyi ılık sabunlu su ile kaba pisliğini alıp yumuşadıktan sonra spatula ile kalan sert malzemeyi almak olacaktır.

*Tekne tuvaletini temizlemenin etkili yollarından bir tanesi de klozete kola döküp 1 saat kadar bunu bekletmek ve bir saat sonra sifonu çekmek olacaktır. Bu bir çok kere evlerimizdeki tuvaletleri de temizlemenin bir yolu olarak bayanlar arasında paylaşılmaktadır.

*Tekne tuvaletinde koku sorunu yaşıyorsanız, parlatmada etkili olan karbonattan bol miktarda tuvalete, lavabo veya duş giderine döküp 48 saat kadar bekletin. Kötü kokudan eser kalmayacaktır.

*Tekne cilasında çiy nedeni ile oluşan cila çatlamasının önüne geçmek için tekne güvertesini her sabah su ile yıkamalısınız. Çünkü çiy içeriğinde asit barındırmaktadır ve gün ışığı ile etkili hale gelir.

*Yelken kumaşına zarar vermemek için yelkeni düzgün şekilde katlamalı ve kırışık olmamasına dikkat etmelisiniz.

*Teknedeki çatlağı bulmak için gıda boyası kullanabilirsiniz. Su sızan yere gıda boyası sürün ve güverteyi yıkayın. Gıda boyası hemen size çatlağın tam yerini verecektir. Boyanın zarar vermesini engellemek için tespit işlemi sonrası gıda boyasını da iyice temizlemeniz yararınıza olacaktır.

*Serpinti körüğündeki bulanıklığı gidermek için cila kullanabilirsiniz.

*Serpinti körüğünün fermuarında sıkışma olursa kalıp sabunu, dudak koruyucuyu, kalem ucunu, beyaz mumu fermuar arasına sürerek daha rahat açılmasını sağlayabilirsiniz.

*Saç spreyi kullanarak kapanmakta zorlanan serpinti körüğü fermuarını kapatabilirsiniz.

*Tekne halatını temizlemek, halatların tuzlu su ile yıpranıp zarar görmesine karşı alınacak en önemli tedbirlerden birisidir. Tekne halatını çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Fakat çamaşır makinesi içerisinde halatın düğümlenmesini engellemek için halatı yastık kılıfı veya file bir çantada çamaşır makinesine koyabilirsiniz.

*Tekne halatları tuzlu sudan dolayı sertleşti ise onları yumuşatmak için 125 mililitre yumuşatıcıyı 7,5 litre su ile karıştırılarak halatın bu suda beklemesi sağlanabilir.

Kaynak : Navia

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here