Sounding Ullage ve İskandil

1
İskandil Alımı
İskandil Alımı
İskandil Alımı

Gemilerde çalışan herkes mutlaka sounding, ullage ve iskandilin ne olduğunu bilirler. Bu yazımızda bu terimlerin tam olarak ne anlama geldiklerini anlatarak henüz gemi tecrübesi yaşamamış kişilere gemiye gitmeden once bu terimleri anlatmaya çalışacağız.

İskandil Nedir? İskandir Nasıl Alınır?

Gemideki herhangi bir tankın (yakıt, yağ, su olabilir) ölçüleri farklı şekillerde alınabilir. Son teknoloji gemilerde özel tank radar sistemleri bulunur. Bununla birlikte bu sistemler en nihayetinde elektronik cihazlardır ve arıza yapabilirler. Bu durumda tankımızda ne kadar sıvı olduğunu tam olarak belirleyebilmemiz için ölçmemiz gerekmektedir. İşte gemilerde bunun gibi tank ölçme işlemlerine iskandil alma adı verilir. İskandil alma özel bir aletle yapılır. İskandil almak için kullandığımız aletin adı iskandilmetre’dir.

İskandil Metre
İskandil Metre

İskandil tanktan 2 farklı şekilde alınır. Sounding ve Ullage. Bunları anlamak için aşağıdaki çizimden yararlanalım.

Sounding ve Ullage Nedir
Sounding ve Ullage Nedir

Sounding Nedir?

Sounding, tank içerisindeki sıvının yüzey yüksekliği ile tank tabanı arasında kalan yüksekliktir.

Ullage ise tank içerisindeki sıvı yüksekliği ile tank tavanı arasında kalan boş olan kısmın yüksekliğidir. Ullage genellikle tank içerisinde bulunan sıvı çok fazla yoğun olursa ve tank doluluğu çok fazla olduğu zaman ölçümde kolaylık olması bakımından alınır.

İskandil boruları genellikle tankın üst seviyesine yapılır. Böylelikle sounding veya ullage almak isteyen kişi bu iskandilleri almak için ayrıca bir manhole kapağı veya kaporta açmayacağından emniyetli bir iş yapmış olur. Bu önlemlere ragmen iskandil borularıi emniyet amacı ile özel bir kapak mekanizması ile donatılmış, muhtemel kaçakların en aza indirilmesi sağlanmıştır.

İskandil borularından ölçüm alınmadan once eğer varsa tank tabanından da iskandil borusunun girişindeki valfler açılmalıdır ki böylece iskandil borusunun içerisine tank içerisindeki seviye kadar sıvı dolsun ve doğru şekilde değerler alınabilsin.

Sounding veya ullage alındıktan sonra elde edilen değerler, sounding table veya sounding cetvelindeki uygun trim aralığından bakılarak tank içerisindeki sıvı miktarının ne olduğuna karar verilmelidir.

 

 

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here