Seperatör Overhol Bakım Videoları

1
Alfa Laval Seperatör
Seperatör Overhol

Bu yazımızda sizlere Alfa Laval Seperatörleri ve Mitsubishi Selfjector seperatörlerinin overhol bakım videolarını göstereceğiz. Seperatör overhol videolarını bir çok yerden bulabilirsiniz fakat ben burada bulabildiğim ve işinize yarayacağını düşündüğüm seperatör overhol videolarını tek başlık altında paylaşmak istedim.
Bu videolar sayesinde bir seperatör nasıl sökülür, seperatör bakımı nasıl yapılır, seperatörde nelere dikkat edilmelidir gibi konuları da izleyerek ve pratik yaparak öğrenebilirsiniz.
Umarım beğenirsiniz.

Gemilerde çalışan özellikle 4. mühendislerin sorumlu oldukları en önemli 2 cihaz bulunmaktadır. Bunlar seperatör ve kompresörlerdir. 4. mühendis de mesleği gereği gemide çalışmaya yeni başlamış, tecrübesiz veya tecrübesi az olan mühendis veya çalışanları ifade etmektedir. Bu nedenle gemilerde seperatör overhol bakımları hayati önem arz etmektedir.

Seperatör Nedir?

Bilindiği üzere seperatörler kelime anlamı olarak da ayrıştırıcı anlamına gelmektedir. Gemiye alınan bunker adını verdiğimiz ve gemi yakıt tanklarına dışarıdan alınan yakıtın ana makine veya yardımcı makinelerde kullanılmadan önce temizlenmesi, içerisindeki pislik ve yabancı maddelerden ayrıştırılması gerekmektedir. Bunu gemilerde yapan cihazın adına seperatör denilir.

Gemide birden fazla seperatör bulunur ve bunların her zaman çalışmaya hazır, bakımları yapılmış ve faal durumda bulunması gerekmektedir. Ancak bu sayede anlık bir sorun oluştuğunda yedek seperatör devreye alınarak yakıt ayrıştırma işleminin kesintisiz olması sağlanmalıdır.

Seperatörlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seperatörlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, özellikle o-ring lerin orjinallerinin kullanılması olacaktır. Tamamen metal parçaların en küçük sızdırmazlıklarının önüne geçilebilmesi için sızdırmazlık konusu çok önemlidir. Sızdırmazlık baş gösterdiğinde ilk görülen hata çıkış veya giriş basınçlarının değişmesi olacaktır ki bu durumda da parametre dışına çıkmış olan değerlerden dolayı seperatör kendisini korumaya alacak ve devre dışı kalacaktır.

Bu yazımızda, yukarıda da belirttiğimiz üzere özellikle mesleklerine yeni başlamış olan arkadaşlarımızı dikkate alarak, seperatör konusunda daha fazla bilgi sahibi olmaları için seperatör overhol bakım videoları konumuzu açarak, bilgisi veya tecrübesi eksik olan meslektaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Aşağıda farklı marka ve tipteki seperatör overhol videolarını izleyerek, en azından başlangıç aşamalarında nelerle karşılaşacaklarını görerek, daha bilinçli şekilde işlerine devam ederler umudu ile paylaşımlarımızı yaptık. Umarım faydalı olmuştur.

Alfa Laval Seperatör Overhol Bakım Videosu;

 

Mitsubishi Selfjector Seperatör Overhol Bakım Videosu;

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here