Santrifüj Pompa Çalışma Prensibi

2
Santfifüj Pompa

Zamanımız gelmişken artık  ders anlatımına başlayabiliriz. İlk ders olarak özellikle gemilerde sıkça kullanılan pompalardan santrifüj pompaların çalışma prensibi özetini yapmak doğru olacaktır… Aslına bakarsanız santrifüj pompaların kullanım alanlarına bakarsanız endüstrinin bir çok yerinde kullanılmaktadır. Ama sitemiz denizcilik ağırlıklı olduğundan dolayı gemilerde santrifüj pompaların çalışma prensibi olarak özetlediğimizi bilmenizi isteriz.

Santrifüj Pompa Elemanları ve Çalışma Prensibi

Santrifüj Pompa Elemanları

Santrifüj Pompa Elemanları

Santrifuj pompalarda, tüm turbo makinalarda olduğu gibi, sabit eksen etrafında bir açısal hızla dönen ve çark adı verilen bir ana eleman vardır. En basit şekliyle merkezkaç çark, birbirine paralel iki diskin arasına merkezcil (radyal) kanatlar konarak elde edilir. Ayrıca, disklerden biri eksen etrafında kalınlaştırılarak bir mile bağlanır.

Orta kısımda emiş devresi üzerinde bu dönüşten kaynaklanan vakum oluşup akışkanı içine çekecektir ve içeride impeller kanaltlarına çarpan akışkan daha sonra çıkış hattına basınçla gönderilecektir.
Sizin için daha da faydalı olması bakımından elimde olan bir PDF dosyasını paylaşımınıza açıyorum.

Santrifüj Pompa Çalışma Prensibi

Burada santrifüj pompaların çalışma prensibine ilişkin bir video göreceksiniz.

Santrifüj Pompa Dokümanı

Özellikle yabancı kaynaklarda santrifüj pompalar ile ilgili çok faydalı kaynaklar bulunmaktadır. Ben de size burada benim faydalandığım bir kaynağı paylaşmak ve sizlerin de bu konuda yararlanmanızı istediğim bir santrifüj pompa dokümanı bulunuyor. Burada bulunan PDF dosyayı sizler de kullanabilirsiniz.

PDF şeklinde döküman

Santrifüj pompaların endüstride bir çok alanda kullanım yerleri olduğundan bahsetmiştik. Giriş hattında oluşan vakum ile belirli bir yerdeki akışkanı vakum gücü ile alarak pompa impellerine ulaştırmaktadır. Bu vakumun oluşmasında etkili olan şey pompa impelleri adını verdiğimiz ana case içerisindeki üzeri salyangoz kıvrımları ile oluşan pervanenin , dıştan tahrikli bir mil veya şaft ile dairesel dönüş hareketini yapması ile oluşturduğu merkez kaç kuvvetinden dolayıdır. Bu merkez kaç kuvveti iç tarafa vakum olarak dönüşmekte ve pompa girişindeki akışkanın üzerinde ciddi çekim kuvveti oluşturmaktadır.

Bu çekim kuvveti ile pompa içerisine kadar giren akışkan madde, impellerin bu şekilde dönmesinden dolayı yine aynı merkez kaç kuvveti etkisine girerek pervane kanatları arasından pervanenin uç kısmına doğu yani dış tarafa doğru savrulur. Pompa dış tarafında bir çıkış kanalına yönlenen sıvı da belirli bir başınca ulaşarak akışını devam ettiririr.

Aslında santrifüj pompa çalışma prensibi başlığı altındaki videoyu da izleyerek bir akışkanın pompalanma işleminin nasıl olduğunu daha iyi şekilde anlayabilirsiniz.

Santrifüj Pompa Salmastra Değişimi

Santrifüj pompalarda en önemli hususlardan birisi de sızdızmazlığın sağlanması işlemidir. Pompa boğazlarında oluşacak sızdırmazlık işlemi sağlanarak pompalarda basınç düşümü ve dolayısı ile verim kaybı en az oranda yaşanacaktır. Pompalarda sızdırmazlık da salmastralarla sağlanmaktadır. Pompa tipi ve çeşidine göre mekanik salmastralar ve eski usül don yağlı salmastralar kullanılabilir. Aşağıdaki videoda da santrifüj pompalarda salmastra değişiminin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

2 YORUM

  1. gemilerin en fazla kullandığı bu pompaların çalışma mantığı her ne kadar basit olsa da arıza çıkardıklarında ve zamanında onarılmadıklarında çıkardıkları sorunlar daha fazla oluyor. paylaşımınız için teşekkürler. bu tür paylaşımlarınızın artması dileği ile.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here