Rolls Royce’tan Tam Otomatik Feribot

0
Tam Otomatik Gemi

Finlandiya devlet feribot işletmeleri ile dünyaca ünlü Rolls Royce’tan Tam Otonom Feribot Finlandiya’nın Turku şehrinin güneyindeki takımadalarda deneme seferleri yaparak dünyaya tanıtıldı.

Dünyanın İlk Tam Otonom Feribotu 

Finlandiya Devlet Feribot İşletmeleri olan Finferries ve Rolls Royce işbirliği ile yapılan dünyanın ilk tam otonom feribotu, Finlandiya’nın Turku şehri güneyinde kalan bölgedeki takım adalarda beğeniye sunuldu. 

Falco ismi verilen feribot, Rolls Royce tarafından geliştirilen Akıllı Gemi Teknolojileri kullanılarak otonom sistem ile üretildi. Feribot bölgedeki Parainen ve Nauvo arasındaki seferini otonom olarak tamamladıktan sonra dönüş seferinde ise tamamen uzaktan kumanda kontrollü şekilde başarı ile geri döndü.

80 özel davetliyi taşıyan Falco isimli otonom feribot, deneme seferini tam otonom bir biçimde gerçekleştirdi. Gemi, algılayıcı tümleştirme ve yapay zeka sistemlerinden faydalanarak etrafındaki nesneleri tespit etti ve böylece olası çarpışmalardan Rolls Royce’un özel olarak geliştirdiği Akıllı Gemi Teknolojisi yazılımları ile kaçındı. Ayrıca kısa süre önce geliştirilen, otonom bir seyir sistemi sayesinde kıyıya otomatik olarak yanaştı. Gemi bütün bunları gemi personelinden herhangi bir müdahale olmadan başardı.

Otonom Feribot Nasıl Çalışıyor?

Falco’da bir dizi ileri seviye algılayıcı bulunuyor. Bu algılayıcılar geminin çevresine dair ayrıntılı durumu gerçek zamanlı olarak ve insan gözünün hassasiyet seviyesinden çok daha yüksek bir hassasiyette belirlemesini mümkün kılıyor. Durumsal farkındalık, algılayıcılardan gelen verilerin tümleştirilmesiyle oluşuyor. Söz konusu farkındalık durumu, yaklaşık 50 kilometre ötede, Turku şehir merkezinde bulunan Finferries uzaktan operasyon merkezine iletiliyor. Bu merkezde görev yapan bir kaptan otonom operasyonları izliyor ve gerektiğinde geminin kontrolünü ele alabiliyor. Yani tamamen insandan uzak olduğu söylenemez.

Rıhtıma Kendi Yanaşıyor

Falco’nun geliştirilmesi sürecinde, akıllı otomasyon sistemi yazılımcısı Rolls Royce yaklaşık olarak 400 saatlik bir deneme seyri süreci geçirdi. Testleri başarıyla tamamlanan teknolojiler arasında Rolls-Royce Otomatik Yanaşma sistemi de bulunuyor. Bu sistem geminin rıhtıma yanaşırken otomatik olarak rota ve hız değiştirmesini ve insan müdahalesi olmaksızın kıyıya yanaşmasını sağlıyor. Seyir tecrübeleri esnasında, uzun süreli operasyon durumunda ve çeşitli koşullar altında çarpışma önleme çözümü de denendi.

Rolls Royce ve Finferries Tarafından Geliştirilen Falco İsimli Tam Otonom Feribot

Rolls-Royce ve Finferries bu yılın başlarında SVAN (Otonom Seyreden Daha Emniyetli Gemi) adlı yeni bir araştırma projesi çerçevesinde iş birliğine başladı. Bu iş birliğiyle birlikte daha önce gerçekleştirilen ve Business Finland tarafından finanse edilen İleri Düzey Otonom Deniz Uygulamaları (AAWA) araştırma projesinin bulgularını uygulamaya aktarmaya devam etti.

Tam otomatik yani otonom feribotların geliştirilmesi sadece yolcu ve araç taşımacılığında kullanılan feribotlarda sınırlı kalmayacağını, özellikle hassas yükler taşıyan, yanaşma manevralarının uzun ve yoğun olduğu, güvenliğin ön plana çıktığı gemilerde kullanılmaya başlanacağı yönünde izlenim yaşatıyor. Bu bağlamda yazılım ve denizcilik alanında büyük ilerleme kaydeden Rolls Royce’un çıtayı son derece yükselttiğini ve önümüzdeki yıllarda Tam Otonom Gemi Teknolojileri konusunda diğer firmaların da pazardaki yerini alıp piyasayı nasıl renklendireceğini merakla bekliyoruz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here