Petrol Platformlarında Çalışmak

27
Petrol Platformunda Çalışmak
Petrol Platformunda Çalışmak
Petrol Platformunda Çalışmak

Sanayileşmenin sonucunda gelişen başka sektörler de oldu. Sanayileşmenin getirdiği enerji yükünü karşılayacak tesisler. Petrol Platformları bunlardan bazıları. Fazla talebi karşılamak için kurulan petrol platformlarında çalışmak acaba nasıl birşey merak ettiniz mi? Gün geçtikçe mevcut platformlara bir yenisi daha eklenmekte ama petrol platformunda çalışmak veya petrol platformlarındaki iş imkanları konusunda bilgi sahibi olanınız var mı? Ülkemizde fazla bilinmeyen bu konuyu size kısaca anlatmak ve mümkün olursa petrol platformlarında çalışmak için gerekli şartları anlatmak istiyorum.

Petrol Platformlarında Çalışmak İçin Gerekli Olan Şartlar

1-Zor Şartlar Altında Çalışma Yeteneklerinizi Bilmelisiniz;

Bu aslında söylendiği kadar kolay bir durum değil. Herkesin zor şart anlayışı farklı olabilir. Petrol Platformlarındaki zor şartlar ise çok daha farklıdır. İsterseniz bunları da kendi içerisinde 4 bölümde inceleyelim.

a- Vardiya : Hem kara platformlarındaki hem de deniz platformlarındaki çalışanlar genellikle 12 saatlik vardiyalar halinde çalışırlar. Her şirketin izin prosedürleri farklı olmakla beraber genellikle 2 hafta çalışmaya 2 hafta izin veya 28 günlük çalışmaya 28 günlük izin şeklinde çalıştırmaktadırlar.

b-Çalışan : Her meslekte olduğu gibi petrol platformlarında çalışmak için de bazı kademelerden geçmek gerekmektedir. Mesela yeni işe başlamış bir işçi en ağır işleri yapar. Petrol platformlarındaki en ağır işler nedir diye merak ederseniz de size hemen sondaj borularını taşımak, ağır aletleri getirip götürmek ve bakımını yapmak diyebilirim.trol Platformunda Çalışmak

platform 2

c-Hava Şartları : Petrol Platformlarında çalışmanın zorlukları denilince ilk etapta zorlu hava şartları akıllara gelmelidir. Sonuçta bu platformların büyük kısmı denizlerin, okyanusların karadan uzak kesimlerinde bulunmasından dolayı en ağır hava şartlarına maruz kaldıkları bir gerçektir. Bilindiği üzere bir çok petrol platformu Afrika kıtası civarındadır. Kış aylarında bile sıcaklığın 40 derecenin altına düşmediği bu ortamda yazın çalışmanın nasıl olduğunu ve çıkardığınız petrolün de etkisini düşünerek hayal ederseniz petrol platformlarında hava şartlarının çalışan üzerine ne derece etkili olabileceğini anlayabilirsiniz.

d- Tehlike : Son derece patlayıcı bir ortamda çalışmanın oluşturduğu sağlık sorunlarının yanında yapılan sıcak çalışmaların da patlama riski oluşturması ve çok riskli makinaların altında sürekli olarak çalışmak ve basınçlı ortamda bulunmak da petrol platformlarının tehlikeleri konusunda size biraz olsun bilgi verebilir.

 

platform 3 2-Uygun Eğitimlerinizi Almalı ve Sertifikalara Sahip Olmalısınız;

Milyar dolarlarca yatırım yapılan petrol platformları ve offshore terminallerde çalışmanız için birtakım özek eğitimleri almış olmalı ve bu eğitimlerden başarılı bir şekilde geçtiğinizi belgeleyecek olan sertifikalara sahip olmalısınız. Sadece bununla da kalmıyor. Aynı zamanda uluslararası çalışma vizenizin olması ve çalışılacak bölgeye özel oryantasyon eğitimlerinizin tamamlanmış olması da gerekmektedir.

 

3- Yapacağınız İşe Karar Verin;

Petrol Platformlarında da çeşitli iş bölümleri vardır. Oraya gitmeden önce hangi işi yapacağınıza tam olarak karar verip işvereni de bu konuda uzman olduğunuza ikna edecek belgelerle gitmelisiniz. Petrol platformunda yapılacak işler veya petrol platformlarında hangi kadrolar var diye soracak olursanız onları da şöyle tanımlayalım;

Roughneck/Reis : Petrol Platformunun güvertesinde yapılacak işleri organize eder, işçileri o işlere yönlendirir

Roustabout/Miço : Amirinin verdiği işleri yapan en alt seviye güverte personelidir

Helper/Yardımcılar : Vasıflı ustalara ve teknisyenlere yardım etmek üzere bulunan kişilerdir

Painter/Boyacı : Petrol Platformunun deniz suyu ile temasından dolayı korozyona uğramaması için platform 4sürekli ve düzenli olarak boya yapan uzman kişilerdir

Motorman/Makina : Petrol Platformundaki makinaların tamirini yapacak, dizel jeneratörlerde oluşabilecek teknik sorunları giderecek olan personeldir

Deckhand/Tayfa : Boru devrelerinin montajlanması vb. uzmanlık gerektiren miçonun üzerindeki personeldir.

Steward/Kamarot: Kamara ve servis işlerini yapan personeldir.

Cook/Aşçı: Çalışan personele yemek hazırlayan kişidir.

27 YORUM

 1. firmamiz petrol platformlari icin yetenekli ve diplomali elemanlar yetistirmek ve selfemployed olarak istihdam etmektedir ilgili sirketlere gerektigi kadar eleman gonderme kapasitemiz mevcuttur ..bu konuda ne tavsiye edersiniz resmi prodesuru nedir..

  • Petrol platformu işi ülkemizde denizcilik adına tanınmamış olan bir sektördür. Denizde belli süre çalışmış insanların da hayalini süslemekte ama platform üzerindeki yoğun çalışma şartları konusunda kimsenin bilgisi bulunmamaktadır.
   Bu konuda öncelikle petrol platformlarında nasıl çalışıldığı, ne gibi işler yapıldığı konusunda edineceğiniz ayrıntılı bilgileri insanlarla akıllarda soru işareti kalmayacak şekilde anlatmanız ve onların sorularına da en samimi şekilde cevap vermelisiniz.
   İşin resmi boyutu konusunda ilgili mevzuat kontrol edilerek ve bir hukukçu nezaretinde bu prosedürler aşılır. Yabancı bayraklı gemiye personel gönderme konusu ile aynı olduğunu düşünmekteyim.

   Bilgilendirme ve eğitim, tanıtım vb. işlemleriniz için denizcilik konusunda eğitim ve bilgi kaynağı olan sitemiz http://www.bilgirotasi.com sitemiz bence güzel bir platform.

   İyi çalışmalar dilerim.

  • Yaklaşık olarak 2 yıldır onshore rüzgar türbini Kurulum-Montaj ve Bakımını yapmaktayım ve benim için yeni olmasını istediğim offshore rüzgar türbinlerinde çalışmak istiyorum.

   sizden offshore’da çalışmak için gerekli olan sertifikaları almamız için ,
   1-Neler gerekli ?
   2-Maliyeti nedir ?
   3-Sertifika sonunda sizin vasıtanız yardımı ile iş bulabilirmiyiz ?

   Cevabınızı ve iletişim numaranızı en kısa süre içerisinde ” fevkaakrep@yahoo.com ” adresine bekliyorum.

   Teşekkürler.

   • Öncelikle sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.
    Onshore türbinlerde yaptığınız iş ve göreviniz nedir? Mezuniyetiniz nedir?

    1-Offshore terminallerde bir şekli ile denizcilik mesleğinden olduğundan dolayı öncelikle denizde çalışmak için gerekli olan sertifikaların elinizde bulunması gerekmektedir. Bunlara ek olarak platformlara özel sertifikasyonlara sahip olmak gerekmektedir.
    2-Maliyetler platform cinsi, şekli, özelliği ve sizi çalıştıracak olan platform sahibinin isteyeceği ek sertifikalara bağlı olarak değişebilir.
    3-Biz henüz aracılık hizmeti veremiyoruz ama sitemizi takip eden ve bu işlerle uğraşan değerli üyelerimiz mevcut. Onlar aracılığı ile kendinize uygun bir iş bulabileceğinizi düşünüyorum.

    Saygılarımla

 2. Uzakyol 1. Zabitim . Genelde kimyasal tankerlerde çalıştım. Bu platformlarda çalışmak için hangi sertifikaları almam gerekiyor ve bu şirketlere nasıl başvuru yapabilirim. ilginiz için teşekkürler.ceritk@hotmail.com

  • Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu konuda hizmet veren sayın takipçilerimiz elbetteki vereceklerdir. Ama internette yaptığım kısa bir araştırma ile gerekenler ( hem sertifika, hem de kurs bazında )
   http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do?categoryId=9004953&contentId=7009071
   http://www.rovworld.com/ftopict-2729.html sitelerinde anlatılmış olup gerekli bilgiler basitçe verilmiştir.
   Bu siteler aracılığı ile, internette sadece platformlara özgü kariyer siteleri aracılığı ile ve ülkemizde de bu tarz aracılık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile sizlerde uygun eğitiminizin elverdiği kadrolarda çalışabilirsiniz.
   Sitemizi takip ederseniz, bu alanda iş yapan takipçilerimizin olduğunu görecek, belki siz de kendinize uygun iş fırsatını yakalayabileceksiniz.
   İyi çalışmalar dilerim.

 3. Ben 6 yıl kadar ustagemicilik yaptım. 4-5 yıldır sektörde çalışmıyorum. Yıllardır petrol platformunda çalışmak istemişimdir. Maddi kazanç iyi olması bir yana şehirden uzak olmaları beni hep cezbetmiştir. Denizin ortasında 1 ay gibi çalışıp sonra izne çıkmak hep ilgimi çekti. Sitenizi takip etmeye çalışıyorum ama yeterli bilgi alamadım yinede. Örneğin ben Helper lık tanımına uyabilirim fakat ben benim gibiler orada çalışmak için gerekli sertifikaları alabileceğimiz bir kurs var mı ? Var sa bu kursların verdikleri sertifikaların AB ülkelerinde denkliği var mı ? Yani bunlara bir açıklık getirebilir misiniz ? Yani net bilgiler sunamaz mısınız burada ? Sertifika alacağımız kurslar bizlere maliyeti vs. gibi tam açıklayıcı bilgiler sunamaz mısınız ?

  • Öncelikle sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.
   Petrol platformlarında çalışma konusu ülkemizin yabancı olduğu bir konu. Bu nedenle bu işi yapanların neredeyse tamamı yabancı şirketlerdir.
   Ülkemizde bu tarz platformlar olmasa da bu gibi platformlara personel tedariği yapan denizcilik şirketleri bulunmaktadır. Bunlar gemilerde kullandığınız STCW belgelerinin yanı sıra platform güvenliği vb. konularda da ek eğitimler gerektireceğinden ek eğitimleri sağlamaktadırlar ve bu eğitim birçok dünya ülkesinde de geçerlidir. Bildiğim kadarı ile sizi platforma gönderecek olan şirketler sizleri bu kurslara göndereceğinden dolayı size ek bir maliyet çıkmamaktadır. Bu konuda personel sağlayan aracı kurumlar olduğu gibi büyük Major Oil Company dediğimiz genellikle yabancı tanker şirketlerinin kendi platformları olduğundan dolayı onlar da bu konuda personel tedariği yapabilirler. (Zodiac, Chevron, Ofer )
   Sitemizi takip etmeye devam edin. Bu konudaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğim..

  • Sayın Mehmet kardeşim. Ben yedi senedir platformlarda çalışıyorum. Bu işe başlamak için öncelikle Bosiet, Oguk ve Mist Trainin gibi belgelerinizin olması gerekiyor. Maalesef bu kurslar ülkemizde mevcut değil. Birde Platform işletme şirketleri en az beş senelik tecrübe istiyorlar. Tek çareniz, Ülkemize gelebilecek olan platformları gözlemenizdir. Çünkü bu platformlar, ülke anlaşması nedeniyle belirli bir sayıda Türk lokal elemanlar almak zorundadır. Ben ve bir kaç arkadaşımda Leiv Eiriksson ile öyle başladık. Ayrıca şu aralar düşen petrol fiyatları nedeniyle platform işlerine alımları gittikçe zorlaştırıyor. İnşallah amacınıza ulaşırsınız.
   Saygılar.

 4. petrol platformunda elektrikçi/elektrik zabiti/eto olarak çalısabilmek için ne sertifkalar gerekli ve nerden alıyoruz ? orda enerjilerde 6000 volt. yani yüksek gerilim, % kaç ingilizce felan. tesekkür ederim

 5. 1990 da denizciliğe başladım. güverte lostromosuyum. 3 yanımız denizlerle çevrili olmasına rağmen .işveren firmalar personel maaşlarını az veriyor ve haklarımızı alamıyoruz .uzun zamandır petrol platformlarında çalışmayı istemişimdir sebebi malum maaşlar bizler denize çıktığımızda en az 6 ay gemilerde kalıyor bu sürede aldığımız maaşlar bir kaptan maaşına anca denk geliyor .platformlarda çalışmak için başvuru yapabileceğimiz adres bilgilerinide bizlerle paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 6. Hocam okuyorum ben daha ama bunlarda çalışmak istediğime karar verdim 20 gün çalışıp dinlenme bana daha mantıklı geldi.Araştırdığım şirketlerin neredeyse hepsi full durumda vardiya mühendisi aramıyorlar çünkü dolu.Önerebileceğiniz firmalar var mı?

 7. By aktassa bildigim kadarıyla vship istanbul folkland adalarında faliyet gösteren bir platforma personel temini yapıyor.yakın zaman da bende bir cv yolladım ama geri dönüş olmadı ,calışmayı düşünen arkadaşlar icinse tavsiyem iyi derecede ingilizce bilgisine sahip olmaları ,bunun dişinda zaten gemi adamı evrakları kafi geliyor harici olan sertifikalarıda şirket temin ediyor ,bunun icinde ukrayna da ve ingilterede 1haftalık kurslara katılıyorsunuz ,tabi başvurunuz kabul edilirse ögrendigim kadarıyla platformdaki arkadaşlar gemicilikten gelme (zabit digil yani) herkesin istegi gibi bende birgün platformma cıkmak dilegiyle …unutmadan tecrübe önemli bir konu vasıfsız yeni başlıyanlar icin platformlarda calışmak bi hayal ..tankercilik önemli bir secici etken ..saygılarımla .

 8. Merhaba ben şu an enerji gemisinde 4 yıldır görev yapmaktayım. Daha önce de çeşitli şirketlerde ( gemi) makinacı ve makina bakım olarak görev yaptım. Toplam 12 yıl.
  Petrol platformunda makinacı olarak görev yapmak istiyorum. Okulum E. M. Lisesi Elektrik Bölümüdür yaşım 38. Email adresime yazarsanız sevinirim. Buradan okuma şansım olmayabilir
  İlginiz için şimdiden teşekkürler

 9. Meslek lisesi metal işleri mezunuyum gemi ci sertifikasına sahibim iş arıyorum bana yardımcı olursan ız sevinirim10.10.1966 mersin silifke doğumlu tel

 10. marhaba..

  Deniz sondajında ilk kez çalışacak bir personelin türkiye sınırları içerisinde çalışması halinde alacağı ücret ne olur? teşekkürler

 11. Merhaba Suan karada sondaj sektöründe çalışıyorum 7 sene dir bu görevi yürütüyorum işimiz ağır aba severek yaptınız zaman ağırlığı YÖK Derickmen olarak calısıyorum ama hep ofsshore de çalışmak isterdim hayalim öyle bir iş olursa hemen çalışırım TSK ler

 12. İyi günler yeterliliği usta gemici deniz inşaat sektöründe 7 yıl pot kaptanı olarak çalıştım bizim duba diye tabir ettiimiz platformda teçtübeliyim pasaportum var evraklarım tam çalışmak istiyorum

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here