Personel Müdürleri Toplandı

0
Denizcilik Şirketleri Personel Müdürleri

Kısa adı KOSDER, yani Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği, EKOL Denizciliğin ev sahipliğini yaptığı bir toplantıda, personel müdürlerini bir araya getirdi. Denizcilik sektörü sorunlarını ele alan toplantıda personel müdürleri sektör ile ilgili bilgi paylaşımında bulunurlarken, denizcilik şirketlerinin de ortak sorunlarından söz edildi.

KOSDER Personel Müdürleri Toplandı

Sektörün yaşadığı sıkıntıların konuşulduğu toplantıya EKOL Denizcilik Eğitim Müdürü Vurgun KARAYEL ve KOSDER insan kaynakları Tibet ÖZAY ve TURKON Holding İnsan Kaynakları Uzmanı Murat ŞAHİN moderatörlük yaparak yönettiler.

İlk Konu Denizcilik Simsarları

Çok önemli konuların ele alındığı toplantıda ilk görüşülen madde Türkiye’de denizcilik simsarları ve simsar firmalar ele alındı. Bunların sektörde yarattığı sorunlar ve simsar adı altında iş yapan kişilerin verdiği zararlar konuşuldu. Verilen bu zararların en kısa sürede atlatılabilmesi için fikir alış verişleri yapıldı. Bu konuda personel müdürlerinin en büyük beklentisinin de kısa zaman içerisinde yürürlüğe girecek olan Gemi Adamları Yönetmeliği değişiklik taslağı oldu. Toplantıya ev sahipliği yapan EKOL Denizcilik Eğitim Müdürü Vurgun KARAYEL, Gemi Adamları Yönetmeliğinde yapılan değişiklik taslağı ile ilgili misafirlerine bilgilendirme yaptı. Bu kapsamda taslakta bulunan genel maddeler, mevcut yeterlilik belgelerinde yapılacak olan değişiklikler ve belge yükseltmelere ilişkin yapılabilecek ek değişiklikler katılımcılara aktarıldı.

Gemilerin Limanlarda Bekleme Süresi 168 Saate Çıkarıldı

Toplantıda konuşulan konulardan bir diğeri de KOSDER İnsan Kaynakları Danışmanı Tibet ÖZAY tarafından anlatılan transit geçişli gemilerin limanlarda bekleme sürelerinin 168 saate çıkarılması konusunun detayları oldu. ÖZAY  gemilerin limanda bekleme sürelerinin 168 saate çıkma değişikliğinin sadece transit geçiş yapan gemiler için geçerli olduğunu belirtirken, yeni yapılması istenilen düzenlemede bu ayrıcalığın diğer gemilere de tanınması gerektiğini istediklerini belirtti.

Sigorta Girişi Bildirimleri

Toplantıda görüşülen konulardan birisi de sigorta giriş bildirimleri konusundaki değişiklik beklentisi oldu. Toplantıda ayrıca sektörde yaşanan dolandırıcılık durumlarında nasıl bir önlem alınıp bu alanda temize çıkarılacağı gibi konular da konuşuldu. Bunun yanında konuşulan konular ana başlıklar halinde, gemi personellerinin yeterlilik belgeleri ile yurt dışında yaşanan sorunlar, iş güvenliği konusunda alınan ve alınması gereken önlemlerle beraber, genel olarak sektör içi bilgi alış verişinde bulunuldu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here