Panama Kanalından 4000. Gemi Geçişi

0
Panama Kanalı Gemi Geçiş Videosu

Panama kanalından gemi geçişi, denizcilik mesleği konusunda ilgilenen kişilerin ilk izlediği mesleki videolardan birisidir. Bu yazımızda da Panama Kanalından Gemi Geçişi konulu bir çalışma ve vide olacak. Tabi bu sefer genişletilmiş kanaldan 4000. gemi geçişi ile ilgili olacak.

Panama Kanalından 4000. Gemi Geçti

Panama Kanalı, 4.000. Neopanamax gemisini, Genişletilmiş Kanalın içinden geçerek, genişleyen LNG segmentinin istikrarlı büyümesinin altını çizerek – Genişletilmiş Kanal’ın açılmasının ardından ilk kez su yolunu geçmeye başladı.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tankeri Maria Energy, Atlantik’ten Pasifik Okyanusu’na giden ve 29 Temmuz’da Pasifik Okyanusu’na giden kilometre taşı geçişini tamamladı.

Panama Kanalı Geçişinde İstikrarlı Artış

Panama Kanal Yöneticisi Jorge L. Quijano, “Neopanamax geçişlerindeki istikrarlı artış, müşterilerimizin özellikle En hızlı büyüyen segmentimiz ile Genişletilmiş Kanal’daki güvenini yansıtıyor” dedi. “Bu, hızlı büyüyen LNG segmenti de dahil olmak üzere rotanızın küresel deniz ticaretinde yarattığı değeri ve etkisini yeniden teyit ediyor.”

Aynı Anda 3 Gemi Geçebiliyor

Maria Enerji’yi, Pazar günü güneybatı istikametinde Neopanamax Kilitlerini de geçen Maran Gas Alexandria adlı başka bir LNG tanker takip etti. Her iki gemi de, ABD’nin Louisiana eyaletindeki Cheniere Energy’nin Sabine Pass LNG ihracat tesisine yüklendi.
Bugün, suyolu düzenli olarak aynı günde iki LNG gemisini aynı yöne geçirmekte ve aynı gün içinde üç gemiye aynı yönden geçiş yapma yeteneğini göstermemektedir.

Panama Kanalı, Haziran ayında, 1 Ekim 2017’de LNG geçişleri için göndericilere ilave kapasite sunmanın doğal günlük kısıtlamalarının kaldırılacağını açıkladı. Karşılıklı kısıtlamaları kaldırarak, LNG gemileri aynı zamanda Gatun Gölü’ne de gidebilecek ve iki farklı LNG gemisinin aynı gün Kanal’a iki farklı yönde geçiş yapabilmesini sağlayarak segmente daha fazla esneklik sunacak.
Bugüne kadar aktarılan 4.000 gemiden yaklaşık yüzde 52’si konteyner segmentinden olmuştur. Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) kapları yüzde 27 oranında daha fazladır ve Panama Kanalı’na nispeten yeni bir segment olan LNG taşıyıcıları trafiğin yüzde 10’undan sorumlu olmuştur. Kuru ve sıvı dökme yük gemileri, araba taşıyıcıları ve yolcu gemileri kalan transitleri oluşturur.

Şimdiye Kadarki En Önemli Geçişler
Şimdiye kadarki diğer önemli geçişler arasında, 19 Mart 2017’de 1000. transit olan MSC Anzu, 26 Eylül 2017’de 2.000’inci transit geçişi kaydeden COSCO Yantian ve 2 Mart’ta 3.000’inci transit geçişini kaydeden MSC Caterina bulunuyor. 2018.
Tüm kesimler boyunca Panama Kanalı, su yolunun talebin bir adım önünde kalmasını sağlamaya devam ediyor ve aynı zamanda global ticaretin güvenli ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için her zaman sahip olması gereken aynı hizmeti, esnekliği ve fırsatı sunabiliyor.

Panama Kanalından Gemi Geçişi Videosu

Aşağıda, yazımızın ana konusu olan bir Neopanamax gemisi Panama Kanalı Geçiş videosu bulacaksınız.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here