TÜRKİYE’DE ÖZEL SEKTÖR ‘ASKERİ GEMİ’ ÜRETECEK

1
MİLGEM Milli Savaş Gemisi
MİLGEM Projesi

Milli imkanlarla savaş gemisi projesinde (MİLGEM) önemli bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklik ile beraber özel sektör askeri hayalet gemi üretecek. Böylelikle özel sektörde bulunan Ar-Ge desteği ile milli savaş gemimizin daha donanımlı ve taktik özelliklerle donatılması planlanmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen savaş gemilerini artık özel sektör üretecek. Bugüne kadar askere karakol botu ve sahil güvenlik gemisi üreten özel sektörün iki firmasına bu kapı açıldı. Yalnızca Dearsan ve Koç RMK Marine bu kapsamda açılacak ihaleye çağrılacak. MİLGEM projesi çerçevesinde 8 gemi inşaasına karar veren Deniz Kuvvetleri bugüne kadar iki gemi inşa etti. İlk gemi Heybeliada, uluslararası savunma fuarı IDEF kapsamında görücüye çıkarken ikinci gemi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Özel sektör ise üçüncü gemiden itibaren görevi devralacak ve 8 gemilik seriyi tamamlayacak.

Askeri Savaş Gemisi

İhale şartları belli değil

İki firmadan beklentiler henüz belirlenmedi. Firmalardan biri ihalenin tamamını da alabilir, gemiler firmalar arasında paylaşılabilir ya da gemilerin iş payları iki firmaya dağıtılabilir. Bu konudaki çalışmalar ihaleye çıkılmadan önce tespit edilecek ancak bugünkü karara göre bu iki özel tersane dışında hiçbir firma ihaleye kabul edilmeyecek.

Radarda görülmesi zor

MİLGEM projesinin Korvet inşaası olduğu söylense de boyutları itibariyle inşaa edilen gemiler bir boy büyük fırkateyn sınıfında yer alıyor. Düşman gemilerin radarlarında olduğundan daha küçük görünmesini sağlayan bir yapıya sahip olduğu için görünmez kabul edilen gemiler helikopter taşıyabiliyor. Gemiler birbirine benzer özelliklerle inşa ediliyor.

Heybeliada Gemisi Özellikleri

Uzunluk: 99,00 m
Azami Genişlik: 14,4 m
Deplasman: 2000+ ton
Tahrik Sistemi: 2 Dizel + 1 G/T (CoDAG) 30.000 kWs
Ekonomik Hızda Azami Menzil: 3.500 Deniz Mili
Azami Hız: 29+ kts
Silah Sistemleri: 76 mm Baş Topu, 2 Adet 12,7 mm STAMP, 8 x Harpoon Gemisavar Füzesi, 2 x 324 mm Mk32 Çiftli Torpido Lançeri, PDMS (RAM) 21’li Lançer
Helikopter: 10 tonluk helikopter

Kaynak : Hurriyet

1 YORUM

  1. Çok merak ediyorum.
    Acaba bu ihale kimlere ne şartlarda verilecek?
    Üretilecek olan gemilerin montaj dışında hangi parçalarını biz üretip gemimize monte edeceğiz?
    Bunları yapmadıktan sonra ne kadar faydalı olacaktır acaba bu gemi projesi?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here