Norveç Gemileri Türkiye’de Üretiliyor

0
Norveç Gemileri Türkiye'de Üreetilecek

Hava kirliliği son yılların en önemli küresel sorunlarından birisi halini almış durumda. Bunun en büyük sebebi de gemilerden kaynaklanan emisyonlar. Bu nedenle öncülük yapmak isteyen Norveç, sıfır emisyonlu gemi ürettirerek, gemilerden kaynaklanacak emisyonları sıfıra indirerek bir ilke imza atmak istiyor. Bu bağlamda Norveç gemileri Türkiye’de üretilecek

Dünyanın İlk Sıfır Emisyonlu Gemileri

Sıfır emisyon üreten gemileri üretmek için Norveçliler Türkiyeyi tercih ediyorlar. Buna göre Norveç parlamentosunda kabul edilen teklif ile dünya mirası olan Fiyord adalarında sıfır emisyonlu bölge için Türkiye Norveç’e sıfır emisyonlu gemiler üretilecek. Planlanan tarih ise 2026 olarak hesap edildi.

Norveç Gemilerini Cemre Tersanesi Üretecek

Bu kadar önemli karar elbette ülke ekonomisini ivmelendirecektir. Halihazırda Geirangerfjord ve Næerøyfjord ismiyle bilinen dünya mirası listesindeki fiyortlar şu an fosil yakıtlı deniz araçları ile geçilebiliyor. Alınan kararın sonucu olarak fosil yakıtlı feribotlar yerine sadece elektrikli deniz araçlarıyla geçilebilecek.

Norveç’in en büyük feribot operatörü olan Fjord1 bu kapsamda 7 adet elektrik bataryalı feribot alımı yapacak ve bunlardan 2 tanesi Türkiye’de, merkezi Yalova’da bulunan Cemre Tersanesi‘nde yapılacak.

Kalan 5 gemi ise Leirvik’te üretilecek. Gemiler 2020 yılında faaliyete geçecek. Fjord1 geçen sene 21 milyon yolcu ve 10 milyonun üzerinde araç taşımıştı.

Elektrik Sistemleri SIEMENS

Gemilerin elektrikli batarya üretimi için PBES ve Alman firması Siemens devrede. Almanların 100 milyon Norveç kronu yaklaşık 10.5 milyon euro yatırım yapması bekleniyor.

Norveç, karar çıkmadan önce de görece küçük bir alanda elektrikli deniz ulaşımı konusunda çalışmalar yürütüyordu. Ulusal bir araştırma projesiyle de emisyon üretmeyen otonom deniz taşıtlarının gelişimi inceleniyordu.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası Denizcilik Örgütü, geçtiğimiz günlerde 173 ülkeyle yapılan anlaşma kapsamında 2050 yılı itibarıyla denizcilikteki karbon salınımını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here