Nitelikli Denizci İhtiyacı

0
Nitelikli Denizci İhtiyacı

Yine denizcilik ile ilgili bir haber sitesini gezerken nitelikli denizci ihtiyacı artıyor başlıklı bir haber ile karşılaştım. Benim de dikkatimi çektiği için sizlerle bu konu hakkında görüşmek istedim. Aklıma ilk olarak nitelikli denizci kimdir sorusu geldi. Bu yazıda hem okuduğum haberi, hem de bu konudaki görüşlerimi paylaşmak isterim.

Sanırım okuduğum haber hürriyet gazetesinde yayınlanmış. Ekol ve Akademi Denizcilik Genel Müdürü Yusuf Sertkaya, ülkedeki genç nesildeki istihtam sorununun, gençlerin denizciliğe yönlendirilmesi ile sona ereceğinden bahsetmiş.

Nitelikli Denizci İhtiyacı Artıyor

Yusuf Sertkaya geçen her gün denizlerde vasıflı, nitelikli denizci ihtiyacının arttığını vurguladı. Özellikle Baş Mühendis, Kaptan, güverte ve makine zabitleri konusunda kendisini geliştirmiş, uluslararası düzeyde ifade edebilen, mesleki anlamda donanımlıysa sektörde paylaşıldığı, daha doğrusu kapışıldığını! ifade etmiş.

Dünyadaki Denizci Açığı

Sertkaya konu ile ilgili söyleşinde şu an dünya genelinde zabit açığının 16500 civarında iken, yapılan araştırma çalışmaları neticesinde 2025 yılında bu sayının 150bin zabit açığına ulaşılacağını vurguladı. Kendilerinin de bu yönde hazırlık çalışmaları kapsamında insan kaynakları birimi kurduklarını ifade ederken aynı zamanda büyük bir işe yönlendirme servisi görevini de üstlendiklerini ifade etti.

Gemi Adamlarının Eksiklikleri

İyi bir denizci olabilmek için özellikle Denizcilik İngilizcesi konusunu aşmış olunması gerektiğini Sertkaya konuşmasının başında belirtmişti. Özellikle dünya genelindeki denizcilik şirketlerindeki zabit açığını değerlendirmek için yabancı armatörlerin gemilerinde istihdam sağlamak için çok iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmak gerekiyor. Yabancı armatörlerin en büyük sıkıntısı zabitlerdeki iletişim problemleri oluyor. Bunun yanında yabancı denizcilik şirketlerinin Türk denizcilerine, Türk Denizcilerin de yabancı denizcilik şirketlerine iletişimde sıkıntı yaşamakta olduğunu belirtti.

Denizcinin Psikolojisi Önemli

Gemide çalışmak istiyorum diyen gençlerin psikolojik olarak herhangi bir sorun teşkil edecek durumda olmaması gerektiğini Sertkaya özellikle belirtti. Denizcilik okullarına giden gençlerin özel bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini, sırf bir mesleğim olsun, parası iyi olsun diye denizcilik mesleğinin yapılmaması gerektiğini anlattı.

Simsarlık Yasaklandı

Bildiğiniz üzere gemi adamlarını belirli bir ücret karşılığında gemide işe yerleştiren aracılara, komisyonculara simsar denilmektedir. Taraf olduğumuz MLC2006 , Denizcilik Çalışma Sözleşmesi gereği, iş bulma ve işe yerleştirme karşılığında ücret alınması kesin suretle yasaklanmıştır. MLC2006 taraf ülkelerinde yapılacak olan liman denetmenleri gemi adamlarına bu soruyu özel olarak soracak. “Bu işi nasıl buldun?” Bu soruya verilecek cevap bayrak devletini ve armatörü direk olarak etkileyecek.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here