Nasıl Gemi Adamı Olursunuz?

4
Nasıl Gemi Adamı Olunur?

  Ne iş yaptığımı soranlara “Denizciyim” dediğimde genellikle

—Biz de denize çıkmak istiyoruz, nasıl gemi adamı olunur? veya nasıl denizci olunur? sorusu ile sıkça karşılaşmaktayım. Bu yazıda size kabaca ne yapılması gerektiğini, hangi kurumlara başvurulacağını, hangi evrakların istenileceğini bildireceğim.

Bir zahmet onları da siz yapın!.Denizci Olmak Yapılması Gerekenler

Denize çıkmaya karar verdiğinizde ilk yapacağınız şey başvuru yapacağınız liman başkanlığı tarafından kabul edilmiş bir denizcilik kursuna kaydınızı yaptırmak olacaktır.

Gemi Adamı Kursuna Kayıt   

Bu denizcilik kursları hangisi diye düşünmeyin. Sizler için araştırdım.. Güncel Gemi Adamı Kursları sayfamıza tıklayarak bu kursların iletişim bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İlk aşamayı tamamladığınızı varsayalım. Bu ortalama 1 ayınıza ( kurslar, eğitimler ve sertifikaların hazırlanması) ve her kursun farklı fiyatlandırması ile 1500TL-2500TL gibi bir maddi giderinize neden olur. Özellikle fiyat ve zaman konusunda ısrarcı olmanız sizin lehinize olacaktır. Seçtiğiniz kursun sizin adınıza işlemleri yapacak olması süre açısından  sizin işlerinizi kolaylaştıracak, gemiye çıkma zamanınız o ölçüde kısalacaktır.

Dolandırıcılara Dikkat!

Nasıl gemi adamı olunur diye araştırmanızı yaparken muhtemel ki çok fazla sayıda dolandırıcıdan birisi sizi kesinlikle bulacaktır. Bu kişiler gemide çalışmak istiyorum diyen kişileri adeta avlıyorlar. Bu konu ile ilgili de uyanık olmanız gerekiyor. Ama korkmayın. Onun için de size bir yazı yazdık. Gemide İş Garantisi Veren Kurslar yazımızda sizlere bu dolandırıcıların çalışma usullerini ve insanları nasıl dolandırdıklarını yazdım. Sizin de okuyup faydalanmanızı isterim.

Gemide Nasıl Çalışılır

Gemide Çalışmak İçin Gerekli Olan Evraklar

Bir kere gemide çalışmak istiyorum diyorsanız, aşağıda listelediğim evrakları bir şekilde temin edip dosyanıza ekleyin. Aslında nasıl gemi adamı olunur sorusunun cevabı da bu evrakların arasında gizli…

**Nüfus Sureti

**İkamet Belgesi

**Diploma / Kurs Belgeleriniz

**Savcılıktan Sabıka Kaydı

**20 Tane Beyaz Fonda Çekilmiş Resim

** Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu ( Liman Başkanlıkları Tarafından Belirlenmiş Özel/Devlet Hastaneleri Raporlarıdır)

**Yarım Kapaklı Dosya ve Sarı Zarf

**Askerlik ile İlişiği olunmadığına dair Tecil Belgesi veya Terhis Belgesi

 

Bunlardan Liman Başkanlığının onayladığı hastaneleri nereden bilebilirim derseniz, onu da sizler için araştırdım. Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu Vermeye Yetkili Hastaneler linkine Tıklayarak hastane listesine ulaşabilirsiniz.

 

Tüm bu belgeleri Liman Başkanlığınıza sunduğunuzda, artık sizlerin de bir Liman Cüzdanınız olacak ve sizler de  Yağcı, Gemici, kamarot gibi ünvanlar ile deniz hayatının birer ferdi olarak aramıza katılacaksınız. Bu uzun ve sabır gerektiren işte tüm meslektaşlarıma buradan kolaylıklar dilerim.

Yardımcı olabileceğim konuda soru sormaktan çekinmeyiniz. Yanlış birşey yapıp geri dönmektense önceden sorup öğrenmek en iyisidir.

4 YORUM

 1. Iyi gunler oncelikle sormak istedigim sey su bir bayan olarak gemilerde calisabilme olanagim varmidir.?? 24 yasindayim ve universite mezunuyum yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Bir bayan olarak gemilerde çalışmanıza engel bir durum yoktur. Ama hangi kadroda çalışacaksınız? Zabitan kadrosu mu yoksa personel kadrosu mu? Personel kadrosunda ülkemiz gemilerinde bayan çalıştıran şirket ben görmedim ve duymadım. Sadece bazı yolcu gemilerinde otel bölümünde bayan deniz personeli çalıştırılabilir.
   Zabitan kadrosu için ise bayanların çalışması daha rahattır ama yine bayan çalıştıran şirketler sınırlıdır. Bunları düşünerek bu işe girmenizi önerebilirim.
   Kolay gelsin.

  • Öncelikle yazımızdan da görüleceği üzere ticari olarak faaliyet gösteren gemilerde(yük veya yolcu gemileri) çalışabilmeniz için gemiadamı cüzdanı sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için gerekenleri;
   https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/liman-cuzdani-gemiadami-cuzdani-nasil-alinir/ isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz. Eğer tanker tipli gemilerde çalışmak istiyorsanız tanker tipi gemiler için özel tanker tanıtım sertifikaları bulunuyor. Onları almanız gerekiyor. Eğer ki yolcu gemilerinde çıkmak istiyorsanız, ek olarak belirlenmiş bir sertifika olmamakla beraber, anlaşacağınız denizcilik şirketi sizin için özel kurslar düzenleyebilir. Bu durumda zaten belgenizi tamamen onlardan almış olursunuz.
   Sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here