MSC Cruise 2026 Yılına Kadar 13 Yeni Gemi Alacak

0

Özellikle cruise, yani yolcu gemisi taşımacılığında dünyada liderlerden birisi olan MSC Cruise, 13 yeni nesil gemi siparişi vererek 2026 yılına kadar filosunu genişletecek. Son olarak MSC Cruise ile STX France arasında 5. Meraviglia sınıfı gemi inşaa anlaşması imzalandı. 2023 yılında teslim edilmesi planlanan bu gemi çift yakıt (Dual-Fuel Engine) özellikli olacak ve Sıvılaştırılmış Doğal Gaz yani LNG ile çalışan bir gemi olacak.

MSC’nin Yeni Gemisinin Özellikleri

Yukarıda da özet olarak bildirilen MSC’nin STX ile yaptığı anlaşma çerçevesinde üretilecek olan yeni gemi çift yakıt sistemli (Dual-Fuel Engine) özellikli olacak ve fuel oil yanında LNG ile de çalışabilecek. Ayrıca bu gemi, geliştirilmiş çevre teknolojilerine de duyarlı olan sistemlerle donatılacak. Öyle ki Baltık Denizi için alınan MEPC.227 regülasyonlarındaki gıda atıkları konusunun da hassas şekilde işlendiği sistemleri de içeren, çok ileri düzeyde bir atıksu ıslah sistemleri ile donatılması planlanmış durumda.

Gemi İndirme Töreni

Seremoni, Fransız Ekonomi ve Finans Bakanı Bruno Le Maire’nin Saint-Nazaire Tersanesine katılı ile gerçekleşti. Yapılan seremonide MSC Cruise şirketi ve STX France şirketi aynı anda 3 farklı anlaşmanın da kutlamasını yaptılar. Bunlar MSC’nin MSC Victoria ismini verdikleri 4. Meraviglia sınıfı geminin sac kesim töreni, MSC Grandiosa isimli geminin seremonisi ve MSC Bellissima isimli geminin suya indirilme seremonisi. Bu tersane için de aynı anda 3 tane geminin aynı tersaneden indirilmesi anlamında bir ilk oluyor.

MSC Cruise Yeni Yatırımlar Yapacak

MSC Cruise sözcüsü Pierfrancesco Vago, önümüzdeki 10 yıllık süreçte 13 tane yeni nesil geminin filoya dahil edileceğini, bunların 3 tanesinin halihazırda çalışmalarına başladıklarını belirtti. Şu an en yeni teknolojiye sahip yolcu gemilerinin de üretim aşamasında olduğundan bahsetti.

Düşük Emisyonlu Yolcu Gemisi

Şu anda töreninde bulundukları 5. Geminin dual-fuel engine teknoloji kullanılarak LNG kullanması, doğaya bırakacakları karbon ayakizini büyük ölçüde düşüreceğinden, böylece her seyahatte çevreye yeni bir katkıda bulunacaklarından bahsetti.

Yapılan son anlaşma ile yeni teknolojiye yapılan yatırımın yaklaşık 900 Milyon Euro’ya mal olduğu belirtiliyor.

Kaynak:mscpressarea.com

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here