Liman Kontrol Uygulamaları

0

Bilindiği üzere gemiler limanlara kontrolsüz olarak girmiyorlar. Karayollarını kontrol eden nasıl Trafik Polisleri var ise denizlerin de Trafikçileri var. Biz onlara “Port State Control” adını veriyoruz. Peki tam olarak ne iş yapar bu port state control? Liman Kontrol Uygulamaları nelerdir?

Liman Kontrol Uygulamaları

Aslında yazımızın girişinde de kısaca örneklendirilmişti. Nasıl ki karayollarının emniyetli ve güvenli seyire sürekli olarak hazır olması için Emniyet Genel Müdürlükleri trafik polisleri ile çeşitli zamanlarda karayolunu kullanan araçlara uygulama yapıp araçları kontrol ediyorlarsa, aynı mantıkla Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız da Liman Başkanlıkları aracılıkları ile Port State Control aracılığı ile limanlarımıza gelen gemileri kontrol edip, uygunsuzluk var ise süre verip düzeltilmesini, verilen zaman dilimi içerisinde düzeltilmeyen uygunsuzluklar için de gemileri men etme yetkisi verilmiştir.

Denetlemeleri Kim Yapıyor?

Denetlemeler Limanın bağlı bulunduğu liman başkanlıklarınca görevlendirilen Port State Control Ofdicer, yani liman devlet kontrol memurları tarafından yapılmaktadır.

Nasıl PSC Officer Olunuyor?

PCS(Port State Control) Officer olmak için kamu personeli seçme sınavına girip yeterli puanı almak, ve kadroların açıldığı tarihlerde ilgili liman başkanlıklarına başvurmak gerekmektedir. PSC memurları da kamu görevlisidirler.

Denetlemeler Neye Göre Yapılıyor?

Kimse kafasına göre rastgele bir denetleme yapmıyor. Yapılan denetlemeler ülkelerin dahil olduğu memorandumda alınan kararlar ve standartlara göre uygulanmaktadır .Türkiye Paris MoU’yu kabul etmiştir. Birçok Avrupa ülkesi de tıpkı Türkiye gibi aynı MoU üyesidir ve aynı MoU ülkeleri içerisinde kurallar da hep aynıdır. Yani belirli bir standarta göre denetlemeler yapılmaktadır.

Yazımızın en altında bu liman devlet kontrol uygulamalarının neye göre yapıldığını belgeleyen Liman Kontrolü Dosyasını da ekledim. Sizler de onu bilgisayarınıza indirip göz gezdirirseniz, port state control uygulamalarında memurların gemilerde

Port state control ile ilgili ayrıntılı bilgi için ekteki dosyayı bilgisayarınıza indirmenizi ve word dosyasını iyice okumanızı öneririm.

Umarım aradığınız tüm bilgilere ulaşırsınız…

Liman Kontrolü Dosyasını İndir!..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here