Liman Cüzdanı Nasıl Alınır?

5
Liman Cüzdanı Nasıl Alınır?

Birçok kişi gemide çalışmak için internetten onlarca araştırma yapmaktadır. Bunun için en önemli belge şüphesiz ki liman cüzdanı‘dır. Mevzuatta gemi adamı cüzdanı olarak da geçmektedir. Elbette bu belgeyi almak için bazı şartların sağlanması ve bir takım evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere gemi adamı cüzdanı nasıl ve nereden alınır konusunu işleyeceğiz.

Liman Cüzdanı Almak İçin Yapılması Gerekenler

1-Liman cüzdanı çıkarmak için ilk yapmanız gereken şey, gemide hangi kadroda çalışacağınıza kesin olarak karar vermektir. Çünkü her branşa ait farklı belge hazırlamak gerekmektedir. Bunun için de en etkili yol size en yakın liman başkanlığına gidip çalışacağınız pozisyona ilişkin gerekli evrak listesini almak olacaktır.

2- Gerekli belgeleri öğrendikten sonra en önemli konu Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu. Hangi kadroda çalışırsanız çalışın, gemide çalışmak için zorunlu olan bu belgeyi alacaksınız. Elbette bu raporu her hastane vermeye yetkili değil. Gemi adamı olur sağlık raporu vermeye yetkili hastaneleri görmek için Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu Veren Hastaneler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Rapor için yanınızda 4 adet fotoğraf ve kimliğinizi de isteyecekler. Hazırlıklı olun. Özel bir hastaneye giderseniz, sabah (aç karnına) başlattığınız işlemler öğleden sonra en geç 14:30-15:00 gibi tamamlanmış olur ve sağlık raporunuzu imzalı ve onaylı şekilde alabilirsiniz. Ücretler değişmekle beraber 150TL-200TL civarında oluyor genellikle. Özellikle Karaköy civarında ve Çapa civarında bir çok özel hastane gemi adamı olur sağlık raporu için inanılmaz kampanyalar yapmaktadırlar.

3-Aldığımız bu sağlık raporunu devlete onaylatmamız için Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bağlı Gemi Adamları birimine onaylatmamız gerekiyor. İstanbul’da Karaköy iskelesinin hemen karşısında bir şubesi vardı. Özel hastanede yapılan muayene ve raporlara orada da bir doktor bakarak sizi muayene ediyor. Gemide çalışmanıza engel bir durum yoksa size EK-13 adı verdiğimiz çok çok önemli olan sağlık raporunuzu veriyor.

4-Denizde çalışmak için şart olan 5 temel STCW sertifikası bulunuyor. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınacak 2 haftalık kurs sonunda bu derslerden sınavlara gireceksiniz. Başarılı olmanız durumunda size bir başarı belgesi düzenlenecektir. Kurs ücretleri çok değişken olmak ile beraber ortalama 1500-2500TL aralığında olabilmektedir. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumları listesine BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz. Eğer sistem değişmedi ise sizden istenecek belgeler fotoğraf, kimlik fotokopisi, ikamet belgesi, eğitim durum belgesi.

5-Liman başkanlıkları için tüm evraklarımız hazırlandıktan sonra asıl başvurumuzu yapma zamanı geldi demektir. Bunun için ;

-Dilekçe(Liman Başkanlıklarında mevcut)
-Diploma Fotokopisi
-Kimlik Fotokopisi
-Sağlık Raporu
-İkamet Belgesi
-Sabıka Kaydı
-Kurs Başarı Belgesi
-Fotoğraf ( Biyometrik gibi birşey olması lazım. Arka fon özellikle beyaz isteniliyor)
-Askerlik Durum Belgesi
-Banka Dekontu ( Liman cüzdanı ve sertifika ücretleri için başvuru anında ne kadar ödeyeceğinize ilişkin size bilgi veriliyor. İnternetten hemen C kodu oluşturup bankaya gidiyorsunuz ve ödemeyi tamamlıyorsunuz. C kodu oluşturma işlemi de bilgisayardan ödeme yapacağınıza dair bakanlığın sayfasından ön ödeme bildirimi gibi bir şey)

Evrakları liman başkanlığına teslim ederek işlemimiz tamamlanmış oluyor. Ortalama 2-4 hafta arasında dilekçede belirttiğiniz adrese liman cüzdanınız PTT Kargo tarafından gönderilecek.

PTT Kargo Tarafından Liman Cüzdanınız Size Bu Şekilde Ulaştırılacak

Liman Cüzdanınız geldikten sonra işlem bitmiyor. Size en yakın emniyet müdürlüğü pasaport şubesinden ( gemi adamları servisi olan emniyet müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. Genelde denizi olan şehirlerde mevcut) liman cüzdanına polis vizesi yaptırmanız gerekmekte. Vize onay süreci çok uzun sürmüyor. Bir kaç saat içerisinde liman cüzdanınızı teslim alabiliyorsunuz. Bu arada emniyette vize işlemi için de fotoğraf isteyecekler sizden. Tedarikli gitmenizde yarar var.

Şimdiden liman cüzdanını alan herkese hayırlı kazançlar diliyorum.

Sizler de Liman Cüzdanı alım sürecinizi aşağıdaki yorum yap bölümünden paylaşarak, bilgi almak isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

5 YORUM

  1. Bir çok site araştırdım ama kafamda soruları net bir şekilde bulamadım bu sitede bütün soru işaretlerinin cevabını buldum teşekkürler

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here