Korozyon ile mücadele ICCP ve Anti Fouling Sistemleri Çalışma Prensibi

0
Korozyon Kontrol
Korozyon Kontrol
Korozyon Kontrol

Denizcilikte siz geminizi ne kadar koruyup bakım yapsanız da dış etkenler geminizin yıpranmasına neden olacaktır. Gemiyi yıpratan ve korozyona sebep olan dış etmenlerle mücadele için ise ICCP ve MGPS de denilen Anti-fouling sistemleri kullanılmaktadır. Bu yazımda sizlere ICCP ve Anti-Fouling sistemlerinin çalışma prensiplerini anlatmaya çalışacağım. 

Öncelikle Anti-Fouling sistemi nasıl çalışır ve çalışma prensibi nedir gibi basit konularla başlayalım. Biliyorsunuz ki gemi sistemleri için devreler hayati önem taşımaktadır. Bu devreler de çeşitli metallerden oluşmaktadır. Her ne kadar korozyon oluşumuna karşı krom gibi metaller bulunsa da maliyet açısından tercih sebebi değildirler. Bu nedenle basit metal devreleri kullanılır ve bu deniz suyu bağlantılı devrelerde deniz canlıları oluşur. Deniz canlılarının bulunduğu devrelerde korozyon başlar. İşte size kısaca deniz suyu devrelerindeki korozyonun nedeni. Bu korozyon aşınması belirli bir zaman sonra devrelerimizde çürüme ve patlamalara sebep olacaktır.

Deniz suyu devrelerinde korozyonla mücadele için ya devrelerimiz korozyona dayanıklı olacaktır ( ki bu çok pahalı bir yöntemdir) ya da devrelerde korozyona neden olabilecek midye, çeşitli kabuklu ve kabuksuz deniz hayvanları gibi korozyona neden olan canlıların oluşmasını engellemeliyiz.

Anti Fouling sistemi ile ana deniz suyu alıcılarına bir anot ve bir adet de katot vasıtası ile belirli ölçeklerde elektrik akımları gönderilerek buralarda canlı yaşamasına uygun ortamı bitirebilir, bu sayede deniz suyu devrelerinde korozyon ile mücadelemizi yapmış oluruz.

Deniz suyu devrelerinde korozyon ile mücadelede anti fouling sisteminin kullanılması ve çalışma prensibine ilişkin şekil ve video aşağıda gösterilmiştir.

Anti Fouling Sistemi Çalışma Prensibi
Anti Fouling Sistemi Çalışma Prensibi

 

Denizde korozyon ile mücadelenin bir diğer çeşidi ise ICCP adını verdiğimiz Impressed Current Cathodic Protection System ismini verdiğimiz sistemdir.

ICCP sisteminin çalışma prensibi de yine anti fouling sisteminkine benzer fakat burada devreler içinde oluşacak korozyona neden olan zararlılar değil, geminin su ile temasında oluşacak olan statik elektriklenme neticesinde meydana gelebilecek olan korozif etkiyi azaltmak amaç edinilmiştir.

ICCP sistemde geminin su ile teması sonucu bir sürtünme ve bu sürtünmenin sonucu bir elektriklenme oluşacaktır. Bu küçük elektrik akımlarının gemi teknesinde korozyon veya yaralanmalarını engellemek amacı ile bunları nötrleştirmek gerekmektedir. Bu nedenle ICCP sistem ile gemi teknesine belirli oranlarda küçük akımlarla sürtünme neticesi oluşacak olan akımları nötrleştirici ters akımlar uygulanarak gemi teknesinin korunması amaçlanmıştır.

Gemi teknesinin ve güvertesinin korozyonla mücadelesinde her ne kadar özel boyalar ve kaplamalar kullanılsa da işletmeciler ICCP sistemini kendilerini garantiye almak için kullanmaktadırlar.

Gemi teknesinde oluşan korozyon ile mücadele için kullanılan ICCP sistemi çalışma prensibi ve elemanları için aşağıdaki şekil ve video size faydalı olacaktır.

Yine de Anti Fouling ve ICCP sistemi ile ilgili aklınıza takılan soruları konu altında bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşarak cevaplamamızı sağlayabilirsiniz.

ICCP Sistemi Çalışma Prensibi
ICCP Sistemi Çalışma Prensibi

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here