Kaptanların Karada İş İmkanları

0
Kaptanın Karada İş İmkanları

 

Kaptanların Karada İş İmkanları Nelerdir?

Denizde çalışmak istiyorum diyen bir çok kişinin merak ettiği sorulardan bazısı;kaptan kimdir, kaptan maaşları ne kadar, ve kaptanların karada iş imkanları var mı ve nasıl gibi sorulardan meydana geliyor. Bu yazımızda sizlere kısaca karadaki iş imkanlarından ve nasıl bir tecrübeden sonra karada iş bulunabileceğinden bahsedeceğim.

Kaptan Kimdir? Kaptanlar Nasıl Eğitim Alır?

Kaptan kimdir sorusunu da çok kısa bir özetle geçmek istiyorum. Çünkü kaptanlık mesleği ile ilgili burada yazacağımız bir kaç cümle kaptan ne yapar sorusunun karşılığını bize veremez. Bir çok sözlükte kaptan için yönetici, idareci genel anlamlarının yanında denizcilik için ise gemiyi hem idari hem de fiziki olarak yöneten, tüm yetkilere sahip olan kişi olarak tanımlama yapılmıştır.

Kaptanlık mesleği gerçekten de bilgi, beceri, cesaret gibi konularda bir çok meslek dalına göre parmak ile gösterilebilecek bir meslektir.

Kaptan Kimdir? Kaptanlar Nasıl Eğitim Alır?

Daha kaptanlık eğitimleri başladığı andan itibaren bir disiplin ve hiyerarşi içerisine girilir ve bu artık ömür boyu yaşanacak bir hayat tarzı haline gelmektedir. Üniversite sınavları sonucu Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğini kazanan kişi halk arasında kaptan olarak bilinen mesleğin lisans bölümünü kazanmış demektir. Üniversitede geçecek 4 yıllık teorik ve pratik derslerle hem denizcilik mesleğinin gereksinimlerini karşılamak üzere hesaplama ve muhakeme yeteneklerini edinirken bu esnada insan yönetimi, insan psikolojisi, zaman ve çevre yönetimi gibi sosyolojik ve psikolojik yönleri de olan eğitimleri alarak aylarca yaşamak zorunda olduğu ve kendi idaresindeki insanların da en iyi şekilde yönetilmesini sağlamak zorunda olduğu bilinci ile donanımlarını tamamlar. 4 yıllık eğitim sadece bu bahsettiğimiz gibi teorik ve pratik denizcilik eğitimleri ile kalmamakta, kaptan olmak istiyorum diyen kişi üniversitedeki diğer yaşıtları yaz tatillerinde gençliğini yaşarken , kaptan olmak isteyen gençler tüm yazlarını gemilerde stajyer olarak geçirmek zorundalar. Çünkü 4 yıllık lisans eğitimini başarılı şekilde bitirebilmek için 12 aylık gemi stajlarını da tamamlamak zorundadırlar. Bu da kaptan olmak isteyen gençlerin yaz tatillerini gemide geçirmesine, meslekleri ile yaşamaları gerektiği gerçeğini onlara tekrar tekrar vurgulanmasına neden olmaktadır.

Kaptanların Karada İş İmkanları Nelerdir?

Geldik şimdi bu yazımızın asıl konusuna. Kaptanların karada iş imkanları nasıldır sorusu öncelikle denizciliği ve kaptanlığı bilmeyenler için çok karışık gelebilir. Yazımızın başında da belirtmiştik. İnsanlar bir mesleği seçmeden önce hemen yıllar sonrasını hesaplamak zorunda kalıyorlar. Kaptan ve denizciliği tanımayan birisi için de bu gerçekten de çok zor karara varılabilecek bir yöntem. Sonuçta kaptan dediğimiz kişiler de aylarca ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kalıyorlar, uzmanlık alanları denizcilik oluyor ve karada iş imkanları kısıtlı kalıyor. Yani karada gemi mi kullanacaklar? sorusu ilk olarak akıllara gelebilecek olan sorulardan en basiti bana göre.

Ama kaptan kimdir başlığı altında yazdığımız paragrafa bakılacak olursa kaptan dediğimiz kişi aslında Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olan kişilerdir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği ile ilgili makalemi okumanızı tavsiye ediyorum. Dolayısı ile bir mühendisten bahsediyoruz. Bunun yanında da insan yönetme, işletme idareciliği, zaman yönetimi gibi becerileri gelişmiş, çok iyi yabancı dil bilen, uluslararası platformda temsil ve öz güvenleri olan kişilerden bahsediyoruz.

Devlet kurumlarında öncelikle Deniz, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığında çeşitli kadrolarda uzman ve uzman yardımcısı, müsteşar, şube müdürü olabilmektedirler. Bunun örnekleri halen mevcuttur. Ayrıca liman başkanlıklarında liman başkanı olabildikleri gibi şef/amir kadrosu ile çalışabilir, port state, flag state officer olabilmektedirler. Kıyı emniyetinde römorkör ve kurtarma gemilerinde kaptanlık yapabilir, veya VTS dediğimiz Vessel Traffic System adını verdiğimiz boğazların ve Türk Karasularımızın emniyetli deniz seyrini tamamlaması üzerine gemileri uzaktan takip eden sistemlerde operatör olabilirler. Ayrıca çeşitli kurumlarda kılavuz kaptan olma imkanları da bulunmaktadır.

Özel denizcilik şirketlerinde de kaptanların iş imkanları çok fazladır. En basitinden gemi güverte enspektörlüğü, şirket personel müdürlüğü, kalite , operasyon vb departman müdürlükleri kaptanların karada çalıştığı iş kollarından en yaygın olanıdır denilebilir.

Ayrıca son yıllarda ülkemizde çok gelişmiş olan özel liman işletmeleri de bulunmaktadır. Buralarda görev yapan liman müdürleri, liman sorumluları, yükleme boşaltma konusunda yetki sahibi birçok kişi aslında kaptanlık yapmış, kaptanlık eğitimini almış başarılı kişilerdir.

Özetlemek gerekirse, aslında kaptanlık mesleği sadece basit bir yöneticilik, bir aracı sevk eden bir meslek dalı gibi algılanmamalıdır. Altında yatan diğer eğitimler, insanlarla ve çevre ile olan bağlantıları, tüm kurum ve kuruluşlarla olan ilişki ve hassasiyet, cesaret ve öz güven ile beraber zaman yönetimi gibi meziyet sahibi kişilerin farklı olması gerekmektedir. Otobüste, minibüste şoförlere Kaptan diye hitap ederken daha fazla düşünmek gerektiğine inanıyorum. Bu kadar yeteneği harmanlamış birisi ile taşıt şoförlüğünü yapan kişilerin birbirlerine benzetilmesinin adil olmadığını düşünüyorum.

Umarım bu yazımız kaptanlık yapmak isteyen kişilere karadaki iş imkanları konusunda yeterince faydalı olmuştur.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here