Kamarot Nedir? Kamarot Maaşı Ne Kadar?

0
Kamarot Kimdir? Kamarot Maaşları Ne Kadar?

Gazete ve internet ilanlarında gemide çalışmak için iş imkanları konusunda son zamanlarda çok fazla ilanla karşılaşıyoruz. Denizcilik ile ilgili olmayanların da en çok bu konuda merak ettikleri konu ise kamarot nedir? Kamarot maaşları ne kadardır? gibi sorular oluyor, çünkü adı geçen ilanlarda genellikle insanları kamarot olarak gemiye göndermek istiyorlar. Ben de bu konuda kamarot nedir? kamarot gemide ne iş yapar ve kamarot maaşları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Kamarot Nedir? Gemide Kamarot Ne İş Yapar?

Kamarotun gemideki görevi, genel temizlik işleri, yemeklerde servis ve aşçıya yardım etmektir. Bir ara personeldir aslında. Çok fazla teknik bilgi bilmesine gerek yok. Genel olarak salon temizlikleri, ortak alanların temizlikleri yemek saatlerinden önce salon yemeklerinin hazırlanmasında aşçıbaşına yardımcı olup yemek servislerinin hazırlanması ve yemek sonunda da bulaşıkların yıkanıp mutfağın toparlanmasında görevli gemi personelidir.

Giriş cümlemde de bahsetmiştim aslında. İnternet ve gazetelerdeki gemi iş ilanları sayfasına bakarsanız, denizcilik ile ilgili daha önce çalışmamış olanlara ve bilgisi olmayanlara direk olarak önerilebilecek en makul gemi işi kamarotluktur. Çünkü kamarot olmak için yapılması gerekenler nelerdir? diye sorarsanız eğer, çok da fazla bir kriter bulunmamaktadır.

Kamarot Gemide Ne İş Yapar?

Yukarıda genel olarak anlattım aslında ama bir kamarot gemide başından sonuna kadar ne iş yapar? diye soracak olursanız şöyle anlatmaya çalışayım.

Kamarot gemide tüm personelden önce kalkıp yeni gün başlamadan temizlenmesi gereken her yeri temizleyip düzenlemeleri yapar. Kahvaltı hazırlıkları kapsamında kahvaltılıkları salonlara hazırlar ve çayı demler. Sorumluluğu sadece kahvaltı ile sınırlı değildir. Öğle yemeği, akşam yemeği, 10 çayı ve 3 çayında servisleri de kamarot yapar. Tüm servis işi bittiğinde de geriye kalanları temizleyip düzenlemesini yapar. Gemi ortak alanlarında bulunan tuvalet temizliklerine kadar tüm mahallerin temizliklerinden sorumludur. Kumanyalıkta, veya geminin genel ortak alan sarf malzemelerinde bir eksiklik olması durumunda bunları önceden takip edip, uygun bir zamanda 2. kaptana rapor eder ve gereken miktarları bildirir.

Kısacası kamarotun mesai saati diye bir kavram yoktur. Kamarot, gemide en uzun mesai saati yapan personelidir. Ama ek mesai ücreti gibi bir durum olmadığından bu duruma alışmak zorundadır.

Nasıl Kamarot Olunur?

Kamarot olmak ile ilgili o kadar bilgi ve reklam yaptıktan sonra iş geldi kamarot olmaya. Kamarot olmak için gerekenler nelerdir? Aslında yapılan işe göre istenilenler çok da imkansız sayılmaz. Kamarot olmak için aşağıdaki şartları sağlamanız yeterlidir;

*16 yaşını doldurmuş olmak,
*En az ilköğretim mezunu olmak,
*Gemi adamı olur sağlık raporu almak 
*Sabıka Kaydı,
*Bakanlığın onay verdiği Güncel Gemi Adamları Eğitim Kurumlarından denizcilik eğitimi alındığına dair belge,

Eğitim sonrası girilen sınavdan da başarılı olduğunuzda verilen belge ile Liman Başkanlığına müracaat ederseniz, Liman Cüzdanınız Kamarot olarak çıkarılmış oluyor. İşte meslek de tam da bu noktada başlayacak. Gemi iş ilanlarında o kadar yağlandırılığ ballandırılan fiyatlar var mı peki?

2019 Kamarot Maaşı Ne Kadar?

Evrak yönünden eksiklerinizi tamamlayarak liman cüzdanınız ile para kazanılmıyor maalesef. Asıl iş o liman cüzdanını gerçekten sizin değerinizi bilen bir bir gemide kullanmak değerli oluyor.

Gelen anlamda dış hatlarını belirleyerek 2019 yılı kamarot maaşları ne kadar? diye soracak olursanız $1000 ile $2000 arasında değiştiği konusunda ana bilgi sahibi olmanız yeterlidir. Bu fiyat farkları çalışılan geminin tipi, sefer bölgesi, bayrağı, personelin milliyeti, geminin yaşı gibi etkenlerle değişiklik gösteriyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here