İptal Edilen Seferlere Cezalar

0
İDO'nun iptal edilen seferlerine ceza

Geçen hafta İDO’nun iç hat seferlerini 1 Aralık 2018 tarihi itibarı ile durduracağını yazmıştık. Bu durumun iç hat yolcu taşımacılığındaki sıkışıklıkla beraber mağduriyetlerin de söz konusu olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesinden İDO için İptal Edilen Seferlere Cezaların gelmesi gündemde.

Geçtiğimiz haftalarda İDO İç Hat Seferlerini Kaldırdı başlıklı yazımızda İDO’nun hangi seferleri neden kaldırdığını ve bu işlemin ne zaman uygulamaya geçeceğini belirten yazımızı yazmıştık. Fakat edinilen bilgiye göre ( ve olması gereken de o şekilde) İDO seferleri istediği gibi iptal etme lüksüne sahip değil. Bu şekilde devam ederse İBB ile yaptığı anlaşmaya muhalefetten dolayı tazminat cezası ile karşı karşıya kalabilir.

İBB İptal Edilen İDO Seferleri için Ceza Verebilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) arasında yapılan sözleşmeye göre, ihaleyi alan Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferlerini 1 Aralık tarihinden itibaren iptal etmesi halinde ağır cezalar gelebilir.

Sözleşmenin, “Ruhsat hakkı verilen hattın işletilmesi”ne ilişkin maddesine göre, İDO, 7 Temmuz 2010 tarihli UKOME kararı ile belirlenen hatlar için, her yıl Eylül ayı sonuna kadar, takip eden yıla ilişkin sefer tarifesini düzenleyerek İdareye verip buna göre toplu taşıma yapmak zorunda. Sözleşmeye göre İBB, bu programda belirlenen saatler dışında toplu taşıma ihtiyacı tespit ettiği zaman, bunu İDO’ya bildirerek sefer tarifesine dahil edilmesini isteyebilecek. Dolayısı ile ek sefer talep edilebilmesi durumu var iken, seferlerin anlaşmayı kazanan tarafından iptal edilmesi konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Sefer Başına Kazancın 2 Katı

Peki İDO’ya verilecek ceza ne kadar olacak? Yapılan anlaşmada bu konudan da bahsedilmiş.Hürriyet’in ulaştığı sözleşmede şu ifadelere yer veriliyor:“İDO, İBB’nin talebini 1 ay içerisinde sefer programına aldığını bildirmediği taktirde 1 yıl içerisinde talep edilen seferlerdeki toplu taşıma hizmetini idare yerine getirebilir. Ruhsat hakkı sahibi, sefer tarifesinde bildirdiği şekilde toplu taşıma yapmak zorundadır. Toplu taşımanın mücbir sebepler dışında aksatılması halinde, ilgili hatta sefer yapan deniz vasıtasının araç ve/veya yolcu kapasitesi üzerinden hesaplanılarak brüt gelirinin iki katı oranında idare tarafından her sefer için ayrı ayrı para cezası uygulanır. Bu aksamanın bir ay içinde 4 ayrı gün, bir yıl içinde ise toplam 12 ayrı gün tekrarı halinde o yıl içinde uygulanan cezalar üç katı artırılarak uygulanır.

Bu halde İBB ayrıca, aksatılmanın yapıldığı hatta para cezası uygulamaya devam edebileceği gibi, İDO  bu hattan 2 yıl süre ile men ederek bu süre içinde toplu taşımayı kendisi yerine getirebilir.” Yani şartnameye uyulmamasında devam edildiği taktirde, İDO seferlerinin tekrar İBB’ye geçme durumu da mevcut.

Sözleşme Şartlarına Uyulmaması

İhale üzerine kalan istekli, şartname ve sözleşme koşullarına uymadığı ya da bu koşulları ihlal ettiği takdirde, sözleşmenin idare tarafından 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun hükümlerine göre feshedileceğini ve teminatın Belediye hesabına gelir kaydedileceğini, bu hususta gerekli tüm işlemlerin yapılacağını peşinen kabul etmiş sayılır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here