IMO, SİLAHLI MUHAFIZ BULUNDURMAYI ONAYLADI

0

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Londra’daki genel merkezinde önceki gün düzenlenen toplantıda gemilerde silahlı muhafızlar bulundurmayı onayladı. Böylelikle korsan bölgeleri olarak adlandırılan sulardan gemiler geçerken bir nebze dahi olsa rahat nefes ile geçebilecekler.

IMO, silahlı muhafız bulundurmayı onayladı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Londra’daki genel merkezinde önceki gün düzenlenen toplantıda Somali korsanlarına karşı gemilerde özel silahlı muhafızlar bulundurulmasını onayladı.

Gemilerde Silahlı Muhafızlar

Toplantıdan sonra yayınlanan IMO açıklamasında “Gemilerde silahlı muhafızlar görevlendirilmeden önce bir risk değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. Gemi kaptanının da bu kararı alırken fikri mutlaka alınmalıdır.” denildi.

Bu arada, SAMI kısaltmasıyla Denizcilik Endüstrisi Güvenlik Birliği kuruldu. SAMI, halen bölgeden geçen gemilerin %10-12 sinin kullanmakta olduğu silahlı muhafızlar için hizmet standartları oluşturmayı amaçlıyor.

Bölgede korsanlara karşı devriye görevi yapan EU NAVFOR’a göre halen korsanların elinde 23 gemi ve 518 mürettebat bulunmakta.

Olay Sadece Korsan Saldırısı Değil

Aslında yaşanan saldırı sadece korsan saldırısı olarak kalmıyor. Bilindiği üzere korsanlık normal şartlarda o anlık yaşanan, gemide ne varsa alınıp götürüldüğü bir yasa dışı faaliyettir. Oysa günümüzde yaşanan olaylarda korsan olarak nitelendirdiğimiz kişiler gemi üzerindeki kaynaklardan ziyade, şirketlerden para koparmaya çalışmaktalar.

Sigortalar İşin İçinde

Dikkat çeken bir konu da korsan dediğimiz bu kişilerin nasıl oluyor ise gemisini korsan saldırısına karşı özel olarak pirim ödeyerek sigortalatan şirketlerin gemilerine saldırmıyor olmaları. Yani bir gemi eğer korsan saldırılarına karşı sigortalı ise, korsanlar önünüzde de dursa sizin geminize saldırmıyor ama alakasız ve uzak bir noktada sigortasız bir gemi var ise 100 mil açıktan da olsa korsanlar o gemiye saldırıp kaçırabiliyorlar.

Gemilerde Silahlı Muhafızlar Çözüm mü?

Silahlı muhafızların gemide olması da acaba saldırıları çözer mi? Bu biraz çelişkili gibi. Aynı korsanların sigortalı gemilere saldırmaması gibi bir durum söz konusu olsaydı, gemilerdeki silahlı muhafızlara da saldırılmaması gerekirdi ama korsanlar son dakikada bunu farkediyorlar ve çoğu zaman kendileri için de çok geç olmuş oluyor. Anladığımız şey, sigortalı gemilerin korsanlara bildirilmesi ile muhafızlı gemilerin bildirilmesi arasında fark var.

DenizHaber.Com Özel Haber

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here