İklimlendirme ve Air Condition Sistemi Çalışma Prensibi

0
İklimlendirme ve Air Condition Sistemi Çalışma Prensibi
Gemi İklimlendirme ve Air Condition Sistemi
Gemi İklimlendirme ve Air Condition Sistem

 

Gemilerde çalışanlar iklimlendirme ve air condition sisteminin önemini çok iyi bilirler. Buna gemi soğutma sistemi denildiği de olmuştur. Yeri gelir sıcak bir ülkeye gider sıcaktan bunalırlar, yeri gelir kutuplarda buz gibi havada üşürler. Bu nedenle gemilerdeki en önemli sistemlerden birisi de iklimlendirme ve iar condition sistemidir. Bu yazımda sizlere air condition ve iklimlendirme sisteminin çalışma prensibini şekiller ve fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım…

İklimlendirme ve Air Condition Sisteminin Görevi Nedir?

Gemi iklimlendirme ve air condition system ‘inin görevi sıcak havalarda ve soğuk havalarda gemi içi sıcaklığını termal konfor şartlarına göre gerektiğinde soğutmak, gerektiğinde ısıtmak ve gerektiğinde de yeterli oranda nemlendirmek olarak özetleyebiliriz.

 

İklimlendirme ve Air Condition Sistemi İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Gemi air condition sisteminin çalışması için gerekli olan ekipmanlar;

1- Kompresör

2-Condenser (Yoğuşturucu)

3-Expansion Valve ( Genişleme Valfi)

4-Evaporatör ( Buharlaştırıcı)

5-Soğutucu Gaz

 

İklimlendirme ve Air Condition Sistemi Çalışma Prensibi Nasıldır?

Sistemin çalışma prensibi çok basittir.

İklimlendirme ve Air Condition Sistemi Çalışma Prensibi
İklimlendirme ve Air Condition Sistemi Çalışma Prensibi

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere sistemimizde bulunan soğutucu gaz bir kompresör tarafından sıkıştırılarak basıncı arttırılır. Yüksek basınçlı gaz halindeki soğutucumuz şekilde sağ taraftaki yoğuşturucu ( condenser ) içerisine gönderilerek soğutulur. ( Yoğuşturucu gemiye göre deniz suyu veya tatlı su ile soğutulur) Yüksek basınçlı soğutucu gazımız yoğuşturucuda soğuduğu zaman gaz halinden sıvı hale geçer. Bu şekilde iklimlendirme sistemindeki expansion ( genişleme valfi) valfe kadar gelir. Expansion valfi, soğutulacak odadaki bir termostat aracılığı ile sinyal alarak açılır. Yüksek basınçlı sıvımız artık expansion valfinden geçerken hacmi artar, basıncı düşmeye başlar ve sıvı halden gaz haline geçer. Soğutulacak oda içerisindeki serpantinlerden geçerken bulunduğu ortamın ısısını üzerine daha rahat alıp sirkülasyonu sağlamak amacı ile bir fan kullanılır. Basıncını ve sıvı formunu kaybetmiş, üzerine de geçtiği ortamın ısısını alan soğutucu gazımız tekrar kompresör emiş tarafına gelerek çevrimini tamamlar. Önemli nokta şudur ki, iklimlendirme ve air condition sisteminde soğutucu gaz çevresine soğuk hava vermez! Expansion valften itibaren genişlediği anda ortamdaki ısıyı kendi üzerine alır. Ortamın sıcaklığı gaza geçince otomatik olarak ortam soğumuş olur.

 

Gemilerde kullanılan iklimlendirme ve air condition sistemini ve çalışma prensibini sizlere şekillerle anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Konu ile ilgili aklınızda bir soru varsa lütfen konu başlığı altında bulunan yorum kısmından yorum yapınız. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here