İDO İç Hat Seferlerini Kaldırdı

0
İDO İç Hat Seferlerini Kaldırıyor

2011 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen İstanbul Deniz Otobüsleri İDO İç Hat Seferlerini Kaldırma kararı aldı. İDO, iç hat seferlerinin iptaline 1 Aralık 2018 tarihi itibarı ile başlayacak.

Kısaca İDO Tarihçesi

1987 yılında 449 yolcu kapasiteli iki adet deniz otobüsü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İstanbul Deniz Otobüsleri’nin baş harfleri ile oluşturulan marka ismi ile faaliyetlerine başladı.
1996 yılına kadar toplamda 14 adet deniz otobüsü ile yolcu taşımacılı ile hem İstanbul trafiğini rahatlatması ile hem de kalitesi ile adından sıkça bahsettirdi.
1998 yılında toplam 800 yolcu ve 200 araç kapasiteli feribot ile araç taşımacılığına da girmiş oldu.
2005 yılının Mart ayında Türkiye Denizcilik İşletmelerine bağlı Şehir Hatlarının yönetimi, limanlar ve vapurları ile beraber İDO’ya devredildi.
2011 yılının Haziran ayında ise yapılan bir özelleştirme ile İDO yönetimi el değiştirerek TASS (Tepe-Akfen-Souter-Seral) ortak girişim grubuna devredildi.

Son Gün 1 Aralık

Şirket kaynaklarından edinilen bilgilere göre İDO’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalardan oluşan iç hat seferlerine 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren son verilecek.

İDO İç Hat Seferlerini Neden Kaldırıyor

İDO’nun aldığı iç hat seferlerini kaldırma kararı geçen hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında alınan kararın neticesi olarak uygulamaya giriyor. Alınan bilgilere göre son dönemde Türkiye’deki döviz kurundaki yükselişe karşın iç hatlardaki fiyat artış taleplerinin uygun görülmemesi ve Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerinin düşürülmesinin daha önceden İDO tarafından öngörülememesi nedeni ile tasarruf tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kaldırılması kararı alınmasında etkili olduğu belirtiliyor.

İDO’dan Daha Önce Kapatılan Hatlar

Bu karardan önce de benzer kararlara imza atan İDO Yönetim Kurulu, aldığı küçülme kararı kapsamında Bostancı-Yenikapı hattını kapatmış, Bostancı-Beşiktaş hattı seferlerinin de sayısını azaltmıştı. Geçtiğimiz günlerde alınan karar ile de Bandırma-Yenikapı hattında çalışan deniz otobüsü sayısını da azaltmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here