Güverteciler İçin Temel Makina Terimleri

0

Çoğu zaman köprüüstünde güvertecilerin ve makina dairesinde de makinacıların birbirlerini anlayamamasından dert yakınılır. Her iki taraf da topu birbirine atar. Aslında ortak noktadalar ama ortak kelimeleri ve dili kullanamıyorlar. Bu dil genelde temel makina terimlerinin güverteciler tarafından bilinmesi ile kolaylıkla aşılabilir. Güverteciler için temel makina terimlerini bilen vardiya zabitleri, manevralar esnasında hem kendisinin, hem de aşağıda makinalar ile uğraşan personelin işini kolaylaştıracağından dolayı, bu yazıyı yazma gereği hissettik.

Gemi Ana Makinesi Nasıl Çalışır?

Bunu gerçekten köprü üstünden bilmek yada öğrenmek çok zordur. Ama temelde teorisini bilmek bile bir çok sorunun üstesinden gelinmesine yardımcı olmaktadır. Detaylarını bilsin ya da bilmesin, her güverte zabiti gemilerde 4 zamanlı ana makina ve 2 zamanlı ana makina terimlerini duymuştur. Özetle şudur ki, 4 zamanlı dizel makinede güç üretilmesi için şaftın 720 derece dönmesi, 2 zamanlı dizel makinede 360 derece dönmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki animasyonlardan dizel motorların çalışma prensibini kolaylıkla görebilirsiniz.

4 Zamanlı Makina Çalışma Prensibi
2 Zamanlı Makina Çalışma Prensibi

Makinaya Hava Çakma

Ana makinaya hava çakma terimi çok garip gelebilir ama güverteciler için temel makina terimlerinden en önemlilerinden birisidir. Özellikle sabit kanatlı pervaneye sahip, değişken devir sayılı ana makinalarda kısacası “çakmalı” ana makinalarda hayati önemi vardır. Makinaya hava çakma terimi, makinayı start etme olarak da kullanılabilir. Bir nevi marş motoru görevi görür ve pistonların tepelerine yaklaşık 30kg’lık basınçlı havayı göndererek ilk hareketin verilmesi sağlanır. Peki kontrolsüzce ve lüzumsuzca kullanılan hava nasıl bir olumsuzluk yapabilir? Mesela basınçlı hava tüplerinden devasa oranda pistonlara hava gönderilmesi sonucu hava kompresörlerinin yeterli hızda hava tüplerini dolduramaması sonucu, manevranın en hayati yerinde makinayı çalıştıracak veya tornistan verdirecek bir havamızın olmaması durumu , olası kazalara davetiye çıkarabilir ve maalesef yaşanmış acı örnekleri de mevcuttur.

Turbocharger

Adında turbolu birşeyler geçtiğine göre havalı olmalı değil mi? Kesinlikle öyle. Piyasadaki araçlardaki turbodan hiç bir farkı yok. Tek farkı boyutu. Bir ana makinede yanmanın kalitesini arttırıp daha fazla güç üretmek için 2 yolunuz var. Ya motor hacmini büyüteceksiniz, ki buhiç bir zaman denizcilikte istenmez, diğer yol da yanma mahallinde daha fazla yakıt yakabilmek için içeriye yanmanın sağlanacağı daha fazla hava pompalayabilmek gerekmektedir. Bu hava pompalama işlemi için de ayrı güç sarfedilmeden, egzost gazının basıncı ve enerjisi ile aynı şafta bağlı bir kompresörün skavenç mahalli içerisine temiz hava göndermesi yeterli olacaktır. Bakın burada güvertecilerin bilmesi gereken bir makina terimi daha bizi karşıladı. Skavenç Mahalli.

Ana Makina Turbocharger

Skavenç Mahalli

Yukarıda da anlatıldığı üzere, yanma mahalline gönderilmek üzere ortamdan alınan havanın, silindirler içerisine gönderilmeden önce toplandığı alana verilen isimdir skavenç mahalli. Genelde skavenç yangını olarak duyulmuştur. Ama bilinmesi gereken şey, yanma için gerekli olan bir bölümdür.

Karter Patlaması

Bir otomobilin karterinde ortalama 4,5-5lt yağ bulunurken, bir gemide bu onlarca ton olabiliyor. Yanma mahallinde iyi yapılamayan sızdırmazlık neticesinde yanma esnasında oluşan kıvılcım, ısı vb atıkların, yine yanma özelliğine sahip olan makina yağı ve uygun sıcaklık ve basınç ortamı ile birleşmesi sonucunda istenilmeyen patlamalara neden olur. Bu patlamalara karter patlaması veya crankcase patlaması adı verilir. Karter basıncının ani değişimlerini ve yağ sisi oluşumunu engellemek üzere oil mist dedektör adı verilen erken uyarı sistemlerinin faal durumda olması gemilerde zorunlu bir hal almıştır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here