Gemiye Çıkmadan Bilinmesi Gerekenler

0
Gemiye Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Özellikle gemide çalışmak için yeni hazırlanan kişiler için, veya gemiye giderken ne ile karşılaşacağını bilmeyen yeni denizciler için bu yazımı yazıyorum. Gemiye çıkmadan önce bilinmesi gerekenler konusunda hazırlıklı olanlar her zaman karşılaşacağı sorunları daha kısa sürede atlatacaklardır. Bu yazı sonunda gemiye gitmeden önce ne yapacağınızı bileceğinizden dolayı daha rahat bir kontrat geçireceğinizi düşünüyorum.

Gemide çalışmak istiyorsunuz. Bir şekilde geminizi de ayarladınız diyelim. Peki bu işi yapıp yapamayacağınıza dair kendinize bazı soruları sordunuz mu? Mesela gemide ne iş yapılır konusunu biliyor musunuz? Aileniz ile gemide çalışabilir misiniz? Gelin isterseniz gemiye gitmeden önce yapılması gerekenler konusunu inceleyelim ve siz de hazırlıklarınızı tamamlayın.

1-Doğru Yeterlilik

Bildiğiniz üzere gemilerde herkes çalışamaz. Denizde çalışmamış birisi genelde “Gemide kaç kişi çalışıyor?” sorusunu sorar. Siz de belirli bir sayı verirsiniz. Burada asıl önemli konu belirli mesleklerden sadece belirli kişilerin olduğu gerçeğidir. Örneğin gemide kaynak işlerini fitter kadrosu yapar. Fitter olarak gemiye katılacak kişinin liman cüzdanı, pasaport gibi belgelerinin yanında fitterlik konusunda da eğitimi olması gerekmektedir. Aksi taktirde kendisine ihtiyaç duyulan konularda eksiklik yaşanacak ve bu nedenle gemi zor bir durumda kalabilecektir.

Gemide çalışmak için doğru yeterlilik aslında bir ön şarttır. Bu sıkıntıları aşmak için artık her meslek grubuna dair ustalık vb. belgeleri de hazırlanmaya başladı.

2-Gemide Sağlık

Gemide Sağlıklı Olmalısınız

Gemide çalışmak istiyorum diyen herkesin belirli bir standartta sağlıklı olması gerekmektedir. Gemi adamı olur sağlık raporu bu konuda ne kadar belirleyici bir etken de olsa, bu sağlık raporunu aldıktan sonra, raporda ortada olmayan bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve özellikle de gemide sağlık sorunlarını gizlemek, hayati sonuçları olan durumlar ortaya çıkarabilir.

Gemide sağlığın önemi demişken burada sadece fiziksel olan sağlığınızdan bahsetmek hatalı olur. Yılın önemli bir kısmını deniz üzerinde geçiren insanların aynı şekilde psikolojik sağlık kontrolleri konusunda da hassas olması gerekmektedir.

3-Gemide İnsan İlişkileri

Gemiye katılacak kişi için ve aslında gemide onu bekleyen iş arkadaşları için bu konu çok önemlidir. Sonuçta pozitif bir davranış yapısına sahip insanlar, her zaman çevrelerine de pozitif enerji saçarlar. Bu aslında gemide çalışmak için değil, genel bir insanlık durumu açısından önemlidir. Gidilecek gemi her zaman aynı kültürden insanlardan da olmayabilir. Farklı kültürlerin farklı yaşam biçimlerine alışmak her iki taraf için de sıkıntılı olabilir. Bu durumda insan ilişkisinin değeri ortaya çıkmaktadır.

4-Aile ile Gemide Çalışma

Gemide Aileniz ile Çalışmak

Aileniz ile gemide çalışma konusu biraz hassas bir konudur. Personel olarak ailenizi gemiye götürmeniz imkansıza yakın bir durumdur. Genellikle zabitlerin ailelerine tanınan bir haktır bu ama gemide çalışan her zabite de bu şans tanınmıyor. Yeni mezunlar, stajyerlerin o imkanı genelde olmuyor. İzin verilse dahi bazı yerlerde sıkıntılı durumların oluşmasından dolayı bu istenilmiyor. Ne gibi sıkıntılı durum mesela? Ailenizi, Aden Körfezinde korsanların arasından geçirtmek ister misiniz? Çoğu kişi istemiyor örneğin.

Ailenizde gemide çalışmak konusunda ince bir de ayrıntı var. Aile deyince öyle eş dost anlaşılmasın. Sadece en yakınınız. Eşiniz veya belki çocuğunuz. Yoksa amcanız dayınız da ailenizden olmasına rağmen onların sizinle gemide gelmesine izin verilmez. Her ne kadar şirket ve gemiden izin verilse de ailenizi gemiye götüremeyeceğiniz bir durum da geminin filika kapasitesi oluyor. safe manning denilen bu kurala katiyetle uyuluyor ve uyulmalıdır da.

5-Sosyal Yaşantınız Değişecek

Gemide Sosyal Yaşam

Ne kadar sosyal olursanız olun veya tam tersi sosyal olmasanız da, karadayken gördüğünüz insanları göremeyeceksiniz. Arkadaşlarınızla oturamayacak, onların iyi günlerinde kötü günlerinde, yanlarında olamayacaksınız. Bunun sizin üzerinizde oluşturacağı etkiyi öncelikle hayal etmeye çalışın. Sadece onlarla beraber olmanın da ötesinde yeri gelecek, haftalarca telefondan seslerini dahi duyamayacaksınız. Buna hazırlıklı olmanız gerekecek. Bunu yapabilir misiniz?

6-Doğru Meslek Tercihi

Gemide Doğru Meslek

Aslında gemiye gitmeden önce bilinmesi gereken şeylerin en başında gemide çalışmak için doğru meslek seçiminizi yaptınız mı? Tamam gemide çalışmaya kesinlikle karar verdiniz. Ama siz makinacı olmak isteyip de güverteci oldunuz ve saatlerce yapmak istemediğiniz bir işin vardiyasını mı tutuyorsunuz? Veya tam tersi. Temiz ferah, deniz gören bir ortamda çalışmayı hayal ederken, makine dairesinde yağın, kirin içerisinde mi çalışıyorsunuz? İşte bunlardan kaçınmalısınız. Bu en başta yapılması gereken bir tercihtir.

 

Bunlar size gemiye gitmeden önce yapılması gerekenler konusunda bazı önemli ipuçları. Bu maddelere dikkat edip bilinçli şekilde gemide çalışmaya başlayabilirsiniz, sizin için karşılaşılacak zorlukların da daha kolay üstesinden gelinebileceği kesin gibidir.

Sizler de tecrübenizi burada gemide yeni çalışacak kişilerle paylaşırsanız seviniriz. Aşağıdaki bölümden yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here