Gemide Vasıfsız Çalışmak

1
Gemide Vasıfsız Çalışmak İçin Yapılacaklar

İnternetlerde, gazetelerde, artık radyo reklamlarında bile Gemide vasıfsız işçi ilanları boy göstermeye başladı. Gemide vasıfsız çalışmak bu kadar kolay mı peki? Gemide çalışmak için ne gerekiyor ve nerelere başvuru yapılması gerekiyor? Bu yazımızda gemide vasıfsız çalışmak için gerekenler konusunda bilgiler paylaşacağız. Umarım faydalı olur.

Kısa yoldan para kazanmak herkesin hayalini süslemektedir. Peki, herhangi bir mesleğiniz yokken vasıfsız işçi olarak çalışılabilecek yerler var mı?

Gemide Vasıfsız Çalışmak

İş arayan bir çok kişi gazete ve internette yüzlerce denizcilik şirketinin iş ilanlarını görmüşsünüzdür.

Gemide Vasıfsız İşçi İlanı

Yukarıda da gemide çalışmak için bir iş ilanı bulunuyor. Görüldüğü üzere burada gemide çalışmak için gerekli olan yeterli bilgi ve belgeler konusunu detaylı anlatmamışlar.

İnşaatta amele olarak çalışmak için bile belli başlı belgeler gerekiyor. Gemide çalışmak için de ihtiyacınız olan bazı belgeler var. Bu belgelerden en önemlisi şüphesiz ki Liman Cüzdanıdır. Bununla ilgili yazımıza Gemilerde Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir ? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Liman Cüzdanı Yeterli Mi?

Peki liman cüzdanı çıkarmak gemide çalışmak için sizce yeterli olabilir mi? Sonuçta gemide çalışan kişilerin büyük çoğunluğu meslekleri olan kişiler. Bunun için size en uygun olan gemi kadrosunu bulmanız ve tercih etmeniz gerekecek. Bu konuda da size Geminin Bölümleri Nelerdir, Gemide Kimler Çalışır ? konulu yazımız yardımcı olacaktır.

Şimdi liman cüzdanı çıkardınız, ve hangi bölümde çalışacağınıza da karar verdiniz. Biz o bölümü sizin gemide vasıfsız çalışmak istediğiniz şeklinde kabul edelim. Sonuçta yazımızın konusu da o. Peki vasıfsız olduğunuz için iş aramaya kuru kuru başlamak doğru mu? Tamamen yanlış. Hiç bir mesleğiniz yoksa dahi, daha önce çalıştığınız farklı bir sektörden, patronunuzdan, mühendisinizden bir bonservis veya hizmet belgesi edinin. Edinin ki, gemide iş başvurusuna gittiğiniz zaman en azından görev aldığınız işlerde ne kadar başarılı, verilen işi nizamlı ve kurallara uygun şekilde yaptığınız belgelenmiş olsun.

Gemide Vasıfsız Çalışanlar Ne İş Yapar?

Bir şekilde geminizi buldunuz diyelim. Peki size gemide ne gibi görevler verilir? Bu konuda size gemide iş bitmez demek istiyorum. Boya işi, raspa işi, birkaç dakikalık eğitimle herkesin başarılı şekilde yapabileceği işlerdendir. Bu işleri yaparken bir yandan da denizcilik bilgilerinizi pekiştirip orada meslek sahibi de olabilirsiniz. Halatlara yardım eder, konteyner gemiside iseniz konteynerların bağlanması (lashing), dökmeci gemilerdeyseniz ambar kapaklarının bakımı ve kontrolleri, tanker tipi gemideyseniz yükün tahliyesi sırasında pompacı kadrosundaki amirlerinize yardım ederek onların işlerini de yavaştan yavaşa öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Umarım yazımız başlığında da olduğu gibi gemide vasıfsız çalışmak isteyen kişilere rehber niteliğinde olur ve işlerini kolaylaştırır.

 

1 YORUM

  1. Mrb ben Hatay’dan arıyorum gemi cüzdanimi yeni aldım yeterlilik kamarot ilk defa cikacam yardımcı olursanız sevinirim Arapçam çok iyi uzun vadeli denizde çalışak istiyorum işe çok ihtiyacım var düşünürseniz

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here