Gemide Spor Yapmak

0
Gemide Spor Yapmak

Gemide çalışmak kimisi için çok farklı gelsede, birçokları için tarif etmesi zor bir tecrübe. Hal böyle olunca gemide çalışmak istiyorum diyenler de gemi hayatı konusunda merak içerisinde akıllarına bazı sorular geliyor. Bu yazımda size bu sorulardan birisi olan Gemide spor yapılır mı? Gemide nasıl spor yapılır konusunda bilgilendireceğim.

Gemide Spor Yapmak

Aslında bu konuda en temel soru şu. Gemide sosyal hayat nasıldır? Sonuçta spor yapmak da sosyal hayatın vazgeçilmezlerinden birisi. Spor yapmak isteyen için yer, zaman, ekipman farketmez elbette. Bu sayede gemide spor yapılır mı sorusunun cevabı olarak da , evet yapılır diyebiliriz.

Gemide Spor Salonu Var Mı?

Madem rahatlıkla spor yapılabiliyor, acaba buradan gemilerde spor salonu bulunur mu sorusunun yanıtı da evet var mı? Öyle değil. Günümüzde bir çok gemide spor salonu olmasına karşın, bir o kadar gemide de spor salonu bulunmamaktadır. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu gemide spor yapmanın önünde engel değildir. Sabahları mesaiden 1 saat kadar önce ve akşam yemekleri sonrası güvertede 1 saat hızlı tempoda yürümek bile spor sayılır.

Gemide Spor Nasıl Yapılır?

Gemide spor yapmak konusunda bir çok metod olduğundan bahsettik. Eğer gemide bir spor salonunuz var ise ve orada da uygun spor ekipmanlarınız bulunuyorsa işiniz gayet kolaydır. Ama dediğimiz gibi gemide spor yapmak için illa da malzeme veya spor salonu olmasına gerek bulunmamaktadır. Onun yerine sizin gemide yapacağınız her aktivite spor olarak değerlendirilebilir. Örneğin makina bölümünde çalışıyorsanız, makine kontrol odasından sintine katına merdiven ile hızlı adımlarla inip çıkmak, kalori yakımında size fayda sağlayacaktır. Hele ki ortamın sıcak ve terlemeye de müsait olduğu göz önünde bulundurulursa, metabolizmanız, normal şartlara göre çok daha hızlı çalışacaktır. Veya siz farkında bile olmadan gemide spor yapıyor olabilirsiniz. Nasıl mı? Bir arızaya müdahale süreniz ve içerisinde bulunduğunuz stres yüklemesi, sizin bol miktarda efor harcamanıza neden olabilmektedir. Bu da bir çeşit spor sayılabilir.

Yukarıda makinecilerin sporundan bahsettik. Aynı şekilde güvertede çalışanlar da spor yapabilirler ve onların avantajı da açık havada efor sarf etmeleri ve çevreyi görebilmeleri olacaktır. Makine dairesindeki hararet spor yapmaya her zaman elverişli olmayabilir. Oysa güvertede, deniz manzarasında el aletleri ile, yüksek tempoda çok daha uzun soluklu spor yapmak mümkün olabilmektedir.

Ayrıca şunu da özellikle belirtmek gerekebilir. Spor yapmak dediğimizde sadece aletli sporlar algılanıyor ama gemide futbol maçı yapmak, gemide basketbol maçı yapmak da mümkün. Açık havada, basketbolun keyfini düşünsenize. Olursa tek kaybınız basket topunuz olur. Onun için de oynayacağınız alanın etrafına file germeniz yeterli olacaktır.

Gemide Spor Salonu

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here