Gemide Karşılaşılan Hastalıklar

0
Gemide Karşılaşılan Hastalıklar

Gemide çalışmak bazılarına göre avantaj sayılabilir, ancak denizcilerin kişisel sağlık ve güvenlik kaygıları açısından en tehlikeli mesleklerden biri olduğu bilinen bir gerçektir. Kazalardan ayrı olarak gemi adamları, gemideki çalışmaların niteliği, iklim koşullarındaki değişim, taşınan yükün türü, çalışma saatleri, salgın hastalıklar, kişisel hastalıklar ve alışkanlıklar vb. nedenlerle bazı ciddi hastalıklara ve sağlık tehlikelerine eğilimlidir.

Denizciler, bir gemiye katılmadan önce sıkı bir tıbbi testten geçmelerine rağmen, denizcilerin hayatlarının denizde iken sürekli risk altında olduğu ve bunu daha da kötü yapan şeyin gemide profesyonel tıbbi ortamın (doktorlar) bulunmadığı açıktır. Aşağıda gemiadamlarının karşılaşabileceği sağlık sorunlarını listeledik:

Gemiadamlarını Tehdit Eden Sağlık Sorunları

1. El ve Kollarda Titreme

Elle iletilen titreşim, denizcilerin işlerinin seyri sırasında karşılaştıkları başlıca tehlikelerden biridir. Bu tür bir sendromun temel nedeni, yongalama makinesi, iğne tabancaları ve elle tutulan öğütücüler gibi işletme aletleridir. Bu tür elektrikli aletlere sık ve uzun süreli maruz kalma, el-titreşim sendromu ile sonuçlanır ve zaman içinde tedavi edilmezse kalıcı bir sakatlığa yol açabilir. Bu tehlikenin yaygın semptomları, parmak ve uyuşukluk, kol ve el bileğinde ağrının ve uyuşukluğun ve hatta ağrının karıncalanmasıdır. Kullanımın güvenli bir şekilde sınırlandırılması ve bu tür alet ve makinelere maruz kalma konusundaki farkındalık ve uygun olmayan kılavuz ilkeler, sigara, dolaşım problemleri ve uygunsuz diyet gibi diğer faktörlerle birlikte, denizcilerin bu hastalığa karşı daha savunmasız kalmasını sağlar.

2. Kardiyo-Vasküler Hastalıklar

Kardiyovasküler hastalık, genel toplumda olduğu gibi gemiadamlarında da yaygın olarak bulunur. Çeşitli mortalite çalışmaları, kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle ölen denizcilerin yüzdesinin, genler, yaş, sigara ve stres, diyet, egzersiz eksikliği vb. koşullardan etkilenen diğer nedenlerin bir kombinasyonu olan ortak faktörlerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Gemideki asgari sayıda mürettebat, çoklu görev, boş zaman ve dinlenme tesislerinin bulunmaması nedeniyle, kardio vasküler hastalıklar için önemli bir neden olan denizciler arasında yüksek stres seviyeleri yaygındır.

3. Kas ve İskelet Bozukluğu

Avrupa merkezli bir sağlık araştırma kuruluşu tarafından Norveç ve Danimarka bayraklı denizaşırı gemilerde yapılan bir araştırmaya göre, denizcilerin vücutlarının kas ve iskelet yapısı ile ilgili ciddi rahatsızlıklara maruz kaldıkları bildirilmiştir. Bunun nedeni, offshore operasyonların, yüksek teknolojiye sahip modern filolar ve her türlü hava koşullarında saat çizelgeleriyle gerçekleştirilmesi, birçok denizcinin düz 12 saat vardiya üzerinde çalışabilmesi veya 6 vardiyada 6 vardiya üzerinde çalışabilmesi, ki bu da onları çok daha az kesintiye uğratıyordu. MSD, birçok denizcinin deniz hayatından daha uzun molalar almasına, hatta bazen de sakatlığa yol açmasının temel nedenidir.

4. Distile Su Tüketimi

Gemicilerin denizden elde ettikleri saf suya distile su denir. Fadaları olmakla birlikte fazla tüketildiği zaman zararları da olabilir. Distile su bazı hasalıkların önüne geçebilir ancak normal sudan alınması gereken bazı vitaminlerin alınmasını da engeller. Magnezyum ve kalsiyum bunlardandır. Ayrıca kanın PH değeri ile distile suyun PH değeri farklıdır. Damıtılmış su kullanırken bu tehlikeleride göz önüne almak gerekiyor.

Daha fazla bilgi için: Distile Su Nedir https://morbilgi.com/distile-su-nedir/ yazısını okuyabilirsiniz.

5. Kanser

Küresel olarak 8 ölümden 1’i kanserden kaynaklanıyor ve senaryo kötüye gidiyor. Denizciler söz konusu olduğunda, çeşitli kanser vakalarında da kademeli bir artış olmuştur. Bunlar arasında en yaygın olanları akciğer kanseri, böbrek kanseri, lösemi ve lenfomadır. Hem güverte hem de motor üzerinde çalışan memurlar ve mürettebat zehirli maddelere sürekli maruz kalma nedeniyle bu ölümcül hastalığa yakalanır. Petrol, kimyasal ve ürün tankerleri üzerinde çalışan personel büyük ölçüde kimyasal maddelere maruz kalmaktadır ve beyin kanseri, lösemi dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini geliştirme riski son derece yüksektir.

6. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Tıpkı yemek ve su gibi, seks tüm insanlara temel bir ihtiyaçtır ve denizciler de farklı değildir. Farklı ülkelere seyahat etmek, denizcileri HIV / AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı savunmasız kılmaktadır. AIDS önemli bir husustur çünkü hem profesyonel hem de kişisel yaşamda ciddi sonuçlara yol açar. Son günlerde, denizciler, her limanda bir kadına sahip olmakla birlikte, kolaylıkla güvenli olmayan cinsel aktiviteler ve onları ölümcül hastalıkların kurbanı haline getirir.

Ne yazık ki, gemilerin ve limanların uluslararası güvenlik düzenlemelerine sıkı sıkıya uyulmasının bile, seks işçilerinin dünyadaki bazı limanlarda denizcilerin peşinden koşmalarını ya da tam tersini önlemede etkili olmadığı söylenebilir.

7. Pandemi ve Epidemik Hastalıklar

İş doğası gereği, denizciler dünyanın farklı yerlerinde birçok limanı ziyaret etmek zorunda kalıyorlar ve bu nedenle sıtma, kolera, sarı humma, tüberküloz gibi çeşitli pandemi ve salgın hastalıklara maruz kalıyorlar. Denizciler aşılanmış ve tıbbi olarak iyice kontrol edilmişlerdir; bununla birlikte, ziyaret ettikleri bölgelerdeki yeni hastalıkların aniden patlamasına maruz kalma tehlikesi büyüktür. Bir örnek Batı Afrika ülkelerinde son zamanlarda EBOLA patlaması olabilir.

Bu tür durumlar için en iyi uygulama, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için tüm önleyici tedbirleri kullanmaktır. Gemiye binmeden önce insanların ve mürettebatın hastalıklar hakkında bilgilendirilmeleri ve geminin kıyıya çıkmasına engel olunması ve bu tür hastalıkların yayılmasını önlemek için kıyı yapraklarının etkin bir şekilde kontrol edilebilmesi gerekir.

8. Hipertansiyon

Aşırı stres, yorgunluk, yalnızlık, sigara içme, alkol tüketimi, fiziksel aktivite eksikliği vb. durumlar, hipertansiyon, inme, böbrek yetmezliği, vb. diğer hastalıklara da yol açabilir. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik, sigara ve alkolden vazgeçme, egzersiz, yüzme, yoga vb. fiziksel

Denizdeki çalışmanın zorlu doğası göz önüne alındığında, bu hastalıkları ve bozuklukları tamamen ortadan kaldırma olanakları neredeyse imkansızdır. Bu hastalıkların, denizcilerin çalıştıkları işin sonucu olduğunu fark etmeliyiz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here