Gemide İş İmkanları

9
Gemide Çalışmak İsteyenler
Gemide Çalışmak İsteyenlere Nasihatler

Mesleğimi soranlara gemide çalıştığımı söylediğimde ilk tepkileri “Gemide iş imkanları nasıl?” , ” Gemide iş arıyorum” veya en klasiği ” Beni de Gemide Götürsene” oluyor. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Meslek ile ilgili bu sitede birçok tanıtıcı yazı yazmama rağmen burada sizlere kısaca bilgiler vermek istiyorum. Bu sayede hem gemide iş imkanlarını daha objektif görebileceksiniz, hemde gemide çalışmak için ne gerekli olduğunu kendiniz de kolaylıkla kavrayabileceksiniz.

Gemide iş imkanları konusu ucu çok açık bir konu olmakla beraber ekonomik şartlardan dolayı çok cazip olduğu da bir gerçek. Bir gemi personelinin ( işçi ) gemide aldığı maaş aslına bakarsanız karaya göre uçuk da değil. Ortalama Türk bayraklı gemilerde gemici maaşları 2000TL gibi bir seviyededir.

Bu maaşı hak edebilmek için çok sıkı çalışmak gerekir. Bir kere en az 6-7 ay gibi bir süre eve uğramadan gemide yaşayabilmelisiniz. Çünkü ülkemizde gemici kontratları ortalama bu kadardır.

Bununla beraber yaşam alanları da öyle hikayelerde anlatıldığı gibi değildir.

Örnek verecek olursak;

Gemi Kamarası
Gemi Kamarası
Gemi Kamarasından Bir Görünüş
Örnek bir Gemi Kamarasından Bir Görünüş

Bu yaşam alanlarında her türlü ihtiyaçlarınızı gidermek durumundasınız. Buradaki resimlerde görüldüğü gibi kamaraları 2 kişi paylaşıyor. Bazı gemilerde her personelin ayrı kamaraları da olabiliyor. Tabi unutulmamalıdır ki sizin herşeyiniz bu kamara olmaktadır. Tuvalet ve banyonuz dahi bu kamaraların içerisindedir. Gemide Çalışmak İstiyorum diyorsanız eğer böyle bir ortamda aylarca yaşamaya hazır olmanız gerekmektedir.

Çalışma saatleri konusu da biraz karışıktır. Gemide mesai kavramı pek uygun olmaz. Her an, her şeyin olma durumu vardır. Resmi olarak günde 8 saat vardiyalı olarak çalışırsınız ama arıza veya liman operasyonlarında bu süre 16 saat bile olabilir. Bazen 2-3 gün uykusuz kalmaya hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle çok sağlam bir fiziki yapınızın olması gerekir.

Her zaman havalar da süt liman tabir edilen şekilde güzel olmayabilir. Genelde açık denizlerde ve okyanuslarda fırtınaya yakalanma ihtimali çok fazladır ve siz henüz yolun yarısındayken de saklanacak fazla yer bulma ihtimali çok azdır. Bu nedenle geminin fırtınaya yakalanması, dalgalı havadaki psikolojik durumunuzu, o sallantıyı gerekirse 1 hafta boyunca yaşamayı, geceli gündüzlü olarak sarsılmayı hayal edin. Çünkü orada yaşayacağınız pişmanlık size stres ve bunalımdan başka bir şey getirmez.

Bunun yanında gemide çalışmak için bir sürü yasal işlem, zaman ve para harcamayı da göze almalısınız. Eğer gelir-gider durumunu göz önüne alıp da hepsine tamam diyebiliyorsanız bu işi siz de yapabilirsiniz demektir.

Anlatmak istediğim şey;

Her şey dışarıdan görüldüğü gibi değildir. İşin tüm ayrıntılarını öğrenme yoluna gidin. Şirketinizi, geminizi önceden hazırlayın ki yapacağınız masraflar son dakikada boşa gitmesin. Bir de iş bulmak için simsar’ların, yani gemide iş ayarlayan aracıların tuzağına düşmeyin. Bu konuda size yardım edecek ve karşılık beklemeyecek insanlar da var. Bunu da unutmayın.

9 YORUM

  • Aynur Hanım,
   Bunun için öncelikle Gemi Adamı Cüzdanı ( Liman Cüzdanı) çıkarmanız lazım.
   Bunun için de bazı eğitimleri almanız gerekmektedir. Eğer internette küçük bir araştırma yaparsanız bu konuda hizmet veren birçok eğitim kurumu olduğunu görebilirsiniz. Aynı kurumların anlaşmalı olduğu birçok firma bulunmaktadır. Size yardımcı olacaklardır.
   Saygılar.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here