Gemide İş İlanları

0
Gemide İş İlanları

Artık internetin iyice yaygınlaşması ile insanlar gemide çalışma hayallerini gemide iş ilanlarına bakarak süslemekteler. Peki internette bir çok yerde çok güzel, özendirilerek anlatılan gemi iş ilanları, gerçekten de anlatıldığı gibi mi? Beraberce inceleyelim.

Kariyer Sitelerinde Gemi İş İlanları

Denizcilik sektörü o kadar büyük ki, artık şirketler gemilerine yerleştirecek adam bulamıyorlar ve gemilerde çalışmak isteyenleri gemi iş ilanları siteleri aracılığı ile alıyorlar. Şaşırdınız değil mi? Elbette işin aslı böyle değil. Kariyer sitelerinin arama kısmına denizcilik iş ilanları yazarsanız, adını sanını bilmediğiniz, çoğunun kurumsal web sitesi adı adında tek sayfadan oluşan web sitelerinin olduğunu görürsünüz. Ama aşkın gözü kördür sözünü desteklercesine, öyle şeyler vaad edilmiştir ki, gözünüz onların yazdıklarından başkasına bir türlü inanmak istemez.

Örneğin daha önce sitemizde yazdığımız Gemide İş Garantisi Veren Kurslar konulu yazımızda da buna benzer bir gemi iş ilanı paylaşmıştım ve bir çok arkadaşımız buna benzer ilanları görerek, işin kıyısından döndükleri konusunda bana bilgi verdiler ve teşekkür ettiler.

Kısacası kariyer sitelerinden armatörlerin gemilerine personel bulduğuna henüz şahit olmadık. Olmaya çalışanlar varsa da simsar adı verdiğimiz aracı, komisyoncu dediğimiz kişilerdir. Şimdi de aklınıza yeni bir soru takıldı. Simsar kimdir?

Simsar Kimdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi komisyoncu, ara bulucu adı da verilen simsarlar, genel olarak, denizcilik şirketlerinin ihtiyacı olan gemi personelini bularak personel müdürüne gönderir ve gönderdiği personel başına firmadan para alırlar. Ama artık işler tersine dönüyor. İnsanların gemide çalışmak istiyorum dediğini duyar gibi, onlara yardımcı olma karşılığında gemide çalışmak isteyenlerden paralarını alan simsarlar, parasını aldıktan sonra genellikle bir daha sizlerle muhatap olmama konusunda titiz çalışırlar.

Kalitesini belli etmiş denizcilik şirketlerinin zaten normal şartlarda personel temini konusunda sıkıntı çektiğini söylemek doğru olmaz. Dolayısı ile Kaliteli denizcilik şirketleri simsarlarla çalışmamaktadırlar. Genellikle personel bulmakta zorlanan şirketler, gemilerdeki iş yükünü hafifletmek amacı ile simsarların getireceği, denizcilik alanında bilgisi olmayan ve elindeki 3-5 kuruşu arttıracağını hayal eden gemi adamlarını gemilerinde çalıştırmak isterler. Simsar ile anlaştığınızda önce sizden belli başlı evraklar için para isteyecektir, ve sonra da gemiye gönderme ücreti olarak sizden maaşınızın büyük çoğunluğuna kadar gemiye yerleştirme ücreti isteyecektir.

Dürüst Simsar Yokmu?

Maalesef ki ülkemizde işini iyi yapanların değil de kötü yapan azınlığın sesi daha fazla çıkmakta. Burada da işini düzgün yapan, dürüst çalışan simsarlar mevcut. Hatta duyduğumuz kadarı ile onların çalışmasına göre dürüst simsarlar, gemiye gönderdikleri personelden direk maaş istemiyorlar, personelin gemide çalışıp işi öğrenip ilk maaaşı almasını bekliyorlar ve ilk maaşından kesinti ile parasını alıyorlar. Bu şekilde hem gemi adamı zorlanmıyor, hem de simsarın güvenilir olduğunu kanıtlamış oluyor.

Özetlemek gerekirse, internette her gördüğünüz gemide iş ilanları, gerçekten sizlerin gemilerde çalışmasına hizmet etmiyor olabilir. Günümüz ekonomik koşullarında gemide yüksek maaşlı iş imkanlarına sahip olmak, bir çok insanın hayali. Ama bu hayal için elindeki ve avucundakini de fırsatçılara kaptırmamak gereklidir. Piyasada da çok miktarda avcı olduğundan dolayı, her gemide iş ilanı da güvenilir gözü ile bakılmamalıdır.

Unutulmaması gereken çok güzel bir söz var. Bedava peynir sadece fare kapanında olur!.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here