Gemide İş Garantisi Veren Kurslar

9

Merhabalar. Bu yazımı yazmaya gerek internette, gerekse gazetelerde gördüğüm o saçma sapan ilanlardan sonra karar verdim. Öncelikle şunu belirterek anlatayım ki yanlış anlaşılma olmasın. Kimse size gemide iş garantisi veremez! Hele ki reklamlarındabelirttikleri paraları söyleyip de bir de size gemide iş garantisi veriyoruz vb. diyen birisi veya birileri ile karşılaşırsanız arkanızı dönüp uzaklaşın. Detayları bu yazıda paylaşıyorum.

Gemide iş garantisi. Kulağa ne kadar da hoş geliyor öyle değil mi? Sizden ne isteniyor? İlkokul mezunu bile olsanız yeter diyor. Kısacası adam, nefes alsan bana yeter diyor. Peki bu devirde kim kime böyle bir iyilik yapar ki? Tabiki sizden binlerce liranızı almak isteyenler yapar.

Bakın şimdi size sahibinden ilan sitesinde gördüğüm bir ilanı göstereyim.

Yurtiçi ve Yurtdışı (ULUSLARARASI) Anlaşmalı Gemilerimizde Çalıştırılmak Üzere;
MUTFAK BÖLÜMÜNE: AŞÇI, AŞÇI YARDIMCISI, GARSON ve KOMİ
MAKİNA BÖLÜMÜNE: MAKİNACI, YAĞCI, KAYNAKÇI ve BOYACI
GÜVERTE BÖLÜMÜNE: GEMİCİ ve VASIFSIZ PERSONELLER ARAMAKTAYIZ.
2000-2500 TL / DOLAR ARASI MAAŞ
SABIKA KAYDINIZ YOKSA VE EN AZ İLKÖĞRETİM MEZUNU İSENİZ İLGİLİ TELEFONLARIMIZDAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
AYRICA GEMİ ADAMI CÜZDANI OLMAYAN ACEMİ PERSONELLER İÇİN M.E.B VE DENİZCİLİK HABERLEŞME BAKANLIĞI ONAYLI ANLAŞMALI KURUMUMUZDA TAM TEŞEKKÜLLÜ GEMİ ADAMI YETİŞTİRME KURSLARI DÜZENLENMEKTEDİR. CÜZDAN İLE İLGİLİ MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİMİZDEN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
MAAŞ+MESAİ+İKRAMİYE+SSK+PRİM+SEFER BAŞI PRİMLER+YEMEK+KALACAK YER+6 AYDA 1 MAAŞ İKRAMİYE+ERKEN EMEKLİLİK

Haydi gelin basitçe şu ilanı bir inceleyelim.

Gemide iş garantisi verdiğini iddia eden bu firma ilanında çelişkili gördüğüm yerleri renkli belirttim. Bizim sitemizde Geminin Bölümleri adında bir yazımız var. Adresi https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/geminin-bolumleri/  aslında bu yazıyı okuyan arkadaşlar şimdi bahsedeceklerimi çok iyi bilirler. Ben yine de anlatayım.

Mutfak bölümünde 2 kadro bulunur. Bunlardan birisi Aşçı, diğeri de kamarottur. Aşçı yardımcısı, garson, komi. Bu ne be? Restorantta mı çalışacak bu adam? Hani tamam. Gemi denilince herkesin aklına büyük yolcu gemileri gelir ve evet yolcu gemilerinde bu kadrolar vardır ama bari kamarotu yazsaydınız. Burada tamamen bir algı çalışması yapılmış.

Makina Bölümü için istediği adama bakın. Makinacı. Ya kardeşim. El insaf. Bu adam liman başkanlığına ben makinacı kadrosu ile gemiye gitmek istiyorum dese, öyle kalacak. Gemilerde makinacı diye bir kadro mu kaldı. Makinacı diye adamın bölümüne denilir. Makina lostromosu makinacıdır, yağcı makinacıdır. Ama makinacı diye bir kadro yoktur. Ayrıca gemilerde kaynakçı ve boyacı diye bir kadro da yoktur. Kaynak işlerini Fiter yapar. Tüm personel de boyaya yardım eder. Gördüğünüz gibi gayet amatörce hazırlanmış.

Maaş bölümüne bakın. 2000-2500TL/Dolar. TL mi yoksa dolar mı? Arada 3,5 misli fark var kardeşim. Ciddiyetsizliği görebiliyor musunuz?

Bu ilanı veren sözde size gemide iş garantisi veren bir denizcilik şirketi ve yine onun beyanlarına göre anlaşmalı bir kurumu var ve buradan size liman cüzdanı çıkartacakmış. Ama nedense o anlaşmalı kurumun ismi verilmiyor. Sizce neden? Çünkü bakanlığın web sayfasında yetkili kurumların listesi bulunuyor. Gerçi ben de o konu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Ona da https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/guncel-gemi-adami-kurslari/ buradan ulaşabilirsiniz.

İşte benim en sevdiğim, en komik bölüme geldik. Prim veriyor, buna ek olarak ayrıca sefer başı prim veriyor. Gemide çalışıyoruz ama hem yemeğimizi veriyor hem de kalacak yerimizi temin ediyor. Aslında sabah çalışıp gece eve dönecek var gibi yazmış bunu. Resmen güldüm. En sevdiğim yanı da erken emeklilik. Bak bak. Devletimizin bizim elimizden aldığı yıpranma payını bu denizcilik şirketi veriyor. Devlet gibi şirket olmalı.

Bunlar işin hep espirili tarafıydı arkadaşlar. Bu gayet alelade şekilde ilk olarak karşıma çıkan ilanın incelemesiydi. Bunun gibi neler var neler.

Gemide İş İlanı Tuzağı

Gemide İş Garantisi Verenlere Karşı Ne Yapmalıyız?

Herkes dolgun maaş ile güzel bir iş sahibi olmak ister. Ama bu çok para işin içine girince dolandırıcılar çıkıyor piyasaya. Örneğin ilandan gördünüz. Adam size 2500 dolar maaş garantili iş vereceğini söylüyor. Ne yapacaksınız?

Görüşmenizde şunu öncelikle kesin olarak vurgulayın. Size maaş ve iş garantisi ve hatta diğer tüm olanaklar ile ilgili, resmi mercilerden onaylı, yazılı bir taahhütname verebilecekler mi? Sonuçta bu hizmet karşılığında sizden en az 2000-3000TL para alacaklar.

Diyelim ki bu belgeyi vermeyi kabul ettiler. Hemen güvenmeyin. Bu adamlar zaten kanun dışı iş yapmak için sizinle konuşuyorlar. Sizi dolandırdıktan, kandırdıktan sonra ortadan kaybolurlrsa, yapılan resmi kağıtlar da pul olmuş, değerini yitirmiş olur. O nedenle ikinci önleminizi para ödeme safhasında alacaksınız.  Nasıl mı? Sen bana gemide iş garantisi veriyorsun değil mi? Ayda 2500dolar alacağım kesin değil mi? O zaman gemiye giderim, ilk maaşımdan senin hakkına düşenin %10 fazlasını alırsın diyeceksin. İşte bu teklifine verdiği yanıt o kişinin gerçekten işi layığı ile yapan birisi mi yoksa senden faydalanmaya çalışan bir dolandırıcı mı olduğunu ortaya çıkaracak.

Son zamanlarda duyduğum farklı bir dolandırıcılık yöntemi de kursa gidip eğitimini almış kişilere siz bizden haber bekleyin deniliyor. Sonra birden bire birisi sizi telefon ile arayıp ben falanca gemisinin kaptanıyım. Şu an şu limandayım. Senin gemide iş başlangıcın yapılacak. Liman evrak işlemleri için bana şu kadar para göndereceksin denilip şahıstan para istenilmekte.

Denize ilk defa çıkacak arkadaşlar. Şunu unutmayın. Sizin gemiye katılış, ayrılış işlemleriniz ile şirket personel departmanı ilgilenir. Kaptan sizi kesinlikle gemide işe başlatamaz. Şöyle olur. Şirket size geminizin ismini, limanını ve saatini söyler ve her ihtimale karşı da kaptanın telefon numarasını verir ki bir aksilik olursa bilgi verin diye. Yoksa gemi kaptanının gemisine personel alıp çalıştırma gibi bir görevi yoktur. ( Aslında var ama çok farklı bir mevzu. Buradaki konu ile alakası yok)

Bu ve buna benzer gemide iş konulu sizin de başınızdan geçen bir olay varsa paylaşın, tecrübesiz arkadaşlara tecrübe olur.

9 YORUM

  • Mustafa Bey;
   Şimdi aralarda çürük yumurtalar var diye de herkesi zan altında bırakmak da elbette doğru ve hakkaniyetli bir yaklaşım değil fakat bunu kişisel tecrübe ile anlayabilirsiniz.
   Ben şahsen şöyle düşünürdüm.
   Eğer benim işim garanti ve aylık neredeyse 5000TL getiri yapacaksa, bu parayı pek ala bir ay sonunda maaştan sonra da benden alabilir.
   Veya size iş garantisi verdiği şirkete söyler ve şirket maaşınızdan belli kısmını o kişilere gönderir ilk ay için sonra normal maaş almanıza devam edersiniz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here