Gemide İletişim

0
Gemide Telefon ve İnternet Var mı?

Daha önce gemide çalışmak veya gemide yaşam konularında farklı makaleler yazdım. Ama günümüz iletişim çağında bu konuda gelen sorular da daha spesifik olabiliyor. Örneğin gemide iletişim nasıl oluyor sorusu. Bu soruyu açarsak gemide telefon çeker mi veya gemide internet var mı soruları karşımıza çıkıyor. Bu yazıda sizlere gemide iletişim konusunda bilgi vereceğim.

Gemide İletişim İmkanları

Gemide çalıştınız, arkadaşlarınızla sohbet ettiniz, sporunuzu yaptınız ve film, kitap gibi kültür sanat faaliyetlerine de karıştınız. Peki gemide iletişim nasıl olacak? Gemide telefon çeker mi? Gemide internet var mı? Bana son zamanlarda en çok bu konulardan sorular gelmeye başladı. Şimdi gelin bu sorulara birlikte yanıt verelim.

Gemide İnternet Var mı?

Günümüz bilgi ve iletişim çağında, gemide personel olarak çalışmak isteyen de, bu işin üniversitesini okuyup zabit olarak gemiye gitmek isteyen kişiler de hep bu konuyu merak ediyorlar. Gemide internet var mı? 

Gemide İnternet V-SAT ;Artık bir çok denizcilik şirketinin gemilerinde V-SAT ismi verilen uydu bağlantılı internet destekleri var. Herkesin yüklenip film ve dizi gibi yoğun kota sarfetmesini engellemek için film ve dizi gibi çok fazla yavaşlamaya sebep olabilecek olan portlar kapatılıp, günlük anlamda internetten haberlere bakabileceğiniz, facebook gibi whatsapp gibi sosyal medyadan aileniz ile görsel olarak iletişime geçebileceğiniz kadar kalitede internet bağlantınız olabiliyor ve artık bu birçok şirket için standart uygulama haline geldi. Bağlantılarınız elbette bir fiber hızında değil ve sıkça internette kopmalar yaşanabilir ama denizin ortasında, kimsenin olmadığı yerde bile tanıdık bir yüzün olduğunu görmek, deniz psikolojisinde insanlara iyi gelebiliyor.

Gemide internet konusunda yakın hatlarda çalışıyorsanız veya belirli limanlarda sık sık gidiyorsanız, oranın yerel internet hattı ve mobil modemleri ile de işlerinizi çözebilirsiniz. Türkiye’de nasıl Turkcell Vınn modem var ise yurtdışında da bu şekilde data hatları ve modemleri satılıyor ve neredeyse bedava.

Gemide Telefon

Gemide telefon çeker mi konusu da internet sorununun aşılması ile daha az önem arz ediyor. Çünkü internetin olduğu yerlerden sesli veya görüntülü görüşme yapılabiliyor. Yine de eski usül ile telefonda görülmek isterseniz de karaya yakın olan hatlardan, yurt dışı Roaming hizmeti ile (Çok pahalı olarak) kendi hattınız üzerinden görüşmeler yapabilirsiniz veya yurt dışında geçici bir hat alıp, gittiğiniz ülkenin fiyat tarifesi üzerinden çok daha uygun fiyatlara görüşebilirsiniz. Ama gemide telefon çeker mi sorusunu asıl soranların en merak ettikleri limanlarda falan değil de, okyanusun ortasında telefon çeker mi konusu. Orada da şöyle bir durum oluyor. Acil durumlara karşın gemide bulunan direk uydu bağlantılı telefon ile görüşmeler sağlanabiliyor. Örneğin okyanus geçişlerinde yaklaşık 20 günlük bir sürede hiçbir telefon şebekesi çekmemekte. Bu durumda dakika karşılığında uydu telefonu ile görüşmek mümkün olabilmektedir. Zamanında 1 dakikası için $2 ücret ödediğimizi biliyorum.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here