Gemide Hasta Olmak

1

Hastalığın her türlüsü kötüdür fakat gemide hasta olmak kadar zor bir durum da olamaz sanırım. Sonuçta destek alınabilecek bir tıbbi kurum yok, aile yanında değil vb. Gemide çalışmak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi olan gemide hasta olmak ile ilgili yazımızda siz de kendinizden ilginç şeyler bulabilirsiniz.

Gemide Doktor Var Mı?

İnsanlık hali. Gemide hasta olunabilir. Bundan daha da önemlisi, hasta olunması durumunda buna kim müdahale edecek? Gemide doktor var mı? İşte burada çalıştığınız gemi devreye giriyor. Eğer yolcu gemilerinde yani cruise gemilerinde çalışıyorsanız, kuaföründen fitness eğitmenine, otek görevlisinden aşçısına kadar her meslekten insanın bulunduğu yolcu gemilerinde doktor var mı diye sormak mantıksız olacaktır. Neredeyse tam teşekküllü bir hastane bile var denilebilir. Peki aynı durum yük gemileri için de geçerli olabilir mi? Yani yük gemilerinde doktor var mı? İşin orası biraz sıkıntılı işte. Ticari yük gemilerinde az personel ve maksimum iş hedef alınmıştır. Bu nedenle yük gemilerinde doktor bulunmamaktadır. Onun yerine eğitimlerinde tıbbi müdahale eğitimleri almış ve gerekli stajlarını tamamlamış olan zabitler gemide hasta olan personele müdahale etmektedir.

Gemide İlaç Var Mı?

Gemide doktor var mı aşamasını geçtikten sonra, bu kişiler gemide hasta olan personele nasıl müdahalede bulunacaklar, gemide tedavi nasıl olur gibi sorular akıllara geliyor. Hastalık tedavisi ilaçlarla yapılır. Peki gemide ilaç var mı? Soruların tümüne yanıt evet olacaktır. Gemide belirli kategorilerden 38 farklı ilaç türü bulunmaktadır ve bunlar da düzenli olarak takip edilip sayılarak kontrol altında tutulur ve gemide hasta olan bir personel olursa tıbbi kayıtları tutularak hastalık sebebi, teşhis ve tedavi yöntemleri gemi revir kayıt defterine yazılarak takip edilir.

Acil Bir Sağlık Durumunda Ne Yapılıyor?

Gemide hasta olmak aslında sıradan bir durum. Çoğu zaman insanlar kendi kendilerine, dinlenerek de tadavilerini tamamlıyorlar. Ama bazı zamanlarda da istenmeyen kaza durumları veya beklenmedik acil tıbbi durumlar yaşanabiliyor. Örneğin gemide böbrek taşı sancısı veya böbrek taşı düşürmek, gemide kalp krizi geçirmek, vücudun bütünlüğünü bozan bir kopma, kanama vakası yaşanabiliyor. Bu durumda sakin olmak gerekmekte ve soğukkanlılıkla olaya en kısa zamanda en doğru müdahalede bulunulmak durumundadır. Gemide elektrik çarpmaları, gemide kalp krizi geçirmek, gemide böbrek sancısı çekip böbrek taşı düşürmek bunlardan sadece bazılarıdır.

Eğer gemide acil bir sağlık durumu oluşursa, gemide müdahale edilemeyecek boyutta olduğuna karar verilirse en yakın liman otoritesinden yardım talep edilir. Bu esnada ekipler gelene kadar kazazede veya hastanın sağlık durumunun stabil kalmasına gayret edilir.

Örneğin gemide kalp krizi geçirdiğine kanaat getirdiğiniz bir personele gemide müdahale edemezsiniz. Hemen tıbbi yardım talebinde bulunursunuz ve hastanın kan basıncını düşürmek için aspirin gibi kan sulandırıcı takviyesi yaparak tansiyonunu belirli bir seviyenin altında tutmaya çalışırsınız.kadar kötü ve istenmeyen bir durumsa, hasta olduktan sonra da çaresiz olmuyorsunuz. Hastalık süreci karadakine göre biraz daha zahmetli geçse de, uygun bir limanda tam bir doktor muayenesine girebiliyorsunuz veya şanslıysanız zaten limana varana kadar iyileşmiş de oluyorsunuz. En güzel tedavi yönteminin de istirahat olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

1 YORUM

  1. sağlık olmadan iş de yürümüyor. gemicilerin bedensel ve psikolojik olarak sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. sağlıklı beslenmekle birlikte spor da çok önemli. profesyonel spor ile ilgilenilmese de yürüyüş, koşu veya jimnastik yapılabilir. aslında gemilerde revir, yemekhane gibi sosyal tesisler yanında basit aletler ile donatılmış bir spor odası da konulabilir. Bazı bilim kurgu filmlerinde uzayda nakliye yapan gemilerde personelin sağlığını koruyabilmesi için spor salonları inşa edilmiş oluyordu. deniz taşımacılığında da uzun süre gemiciler denizde oldukları için spor salonu inşa edilebilir.
    ben de hep düşünmüşümdür he gemide doktor olabilir mi diye. yazınızda buna cevap vermişsiniz. Gemide hasta olmak başlığını gördüğümde dikkatimi çekti hemen. eskiden iskorbüt hastalığı vardı .gemilerde taze meyve ve sebze olmadığı için gemiciler vitemin eksikliğinden dolayı hasta olurlardı. Limonun ve portakalın bu hastaşığa iyi gelmesi ve gemilerde dayanabilmesi ile bu hastalık oldukça azalmıştı. modern çağda gemilerde artık her türlü imkanlar var. buzdolapları, fırınlar, dondurucular vb. Gemilerde taze sebze ve meyve yenilebildiğne göre hastalık oranı da eskisine göre daha azdır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here