Gemide Dümen Kilitlenmesi

0
Gemi Dümeni

Yaşanan her deniz kazası ile gemide dümen kilitlenmesi konusu ilk akıllara gelen nedenlerden birisi haline gelmiş durumdadır. Denizlerde yaşanan bir kaza olunca, 7 den 70’e herkes “Dümeni kilitlenmiştir kesin” diyebiliyor. Peki bu kadar revaçta olan bu tabire göre Gemide dümen kilitlenmesi nedir? Dümen nasıl kitlenir? 

Dümen Kilitlenmesi Nedir?

Karadaki bir insana denizdeki yaşamı anlatmak gerçekten çok zor olabiliyor. Dümen kitlenmesi olayı da bunlardan birisi. Aslında yıllarını denizde geçirmiş bir kişi, bu olayın teknik detaylarını saatler boyunca karşısındakine anlatmak yerine, işi kendince en doğal şekilde özetlemek için bu tabiri kullanmıştır diyebilirim ancak. Gemide dümen kitlenmesi demek ise gemi personelinin gemi seyir yönlendiricisi konumundaki dümen adını verdiğimiz yönlendirici sisteme aktif kumanda edememesi olarak tanımlanabilir.

Vitaspirit Gemisinin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısına Çarpması

Bu yazıyı yazma nedenim yine bugün yaşanan bir deniz kazasına medyamızın direk “Dümeni kitlenen gemi…” diye başlayan haberleri oldu. 7 Nisan 2018 tarihinde, Malta bandıralı Vitaspirit gemisi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında bulunan Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarparak durabildi.

Vitaspirit Gemisinin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısına Çarpma Anı Videosu


Gemilerde dümen kitlenmesi olayı aslında gemi personelinin geminin dümen sistemine kumada edememesi haline verilen genel isimlendirmedir. Bununla beraber bunun gerçekten de dümen ile alakalı olduğunu söylemek de fazla mümkün değildir. Çünkü dümen sistemleri gibi hayati öneme sahip sistemlerin yedeklerinin bile yedeklerinin olduğu bir yerde, tüm bu sistemlerinin aynı anda kullanılamaz olmasına inanmak pek de gerçeği yansıtmamaktadır. Denizcilik ile uğraşan ve çalışan insanlar emergency steering gear adı verilen acil durum dümenlerinin tek bir merkezden kontrol edilmeyeceğini de bilirler.

Peki bu kazalara sebep olan nedir? Aslında bir çok kazanın aslında altında yatan ana sebeplerin neredeyse tamamı insan kökenlidir. Gemiler kendi ağırlıkları ve üzerinde taşıdıkları yükle beraber durmak istediklerinde hemen duramayabilirler ve aynı etkiye dümen üzerinde de sahiptirler. Belirli akıntıların ve yükün etki ettiği gemilerde dümen sistemleri de sağırlaşır, yanı sizin verdiğiniz komutları olması gerekenden çok daha geç algılar ve çok daha geç cevap verir. İşte kazalar da zamanında yapılmayan bu müdahalelerden dolayı meydana geliyor. Aslında dümen sizin istediğiniz yönde çalışıyor ama gemiye etki eden gerek akıntı, gerekse yük ve kendi ağırlık kuvveti, geminin hızından kaynaklanan atalet ile de birleşince, istediğiniz yöne dönme tepkisi maalesef olumsuz oluyor. 10sn de tepki verilmesi gereken yere 30sn ‘de tepki geliyor ve aradaki bu 20sn lik süre içerisinde de çok fazla şey değişiyor ve insanların geminin dümeni kilitlendi sözüne sebep olan kazalar yaşanıyor.

Yazımızda sizlere gemilerde dümen kitlenmesi konusunu özet olarak geçmek istedim. Umarım yararlı olmuştur.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here