Gemilerde Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

364

Gemi Adamı Olmak İçinHayat şartlarımız o kadar zorlaştı ki artık insanlarımız işlerin zorluğuna bakmadan çalışmak istiyorlar. Bu zor işlerden birisi de şüphesiz ki gemide çalışmak. Gemide çalışmak için ne yapmamız gerektiğine başlamadan önce gemide kim ne iş yapar konusunu veya gemide nasıl işler vardır bunları bilmemiz gerekmektedir.  Mesela yolcu gemilerinde çalışmak, yük gemilerinde çalışmak, uluslar arası gemilerde çalışmak için ne yapmalıyız?

Bu konuları https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/geminin-bolumleri.html Geminin Bölümleri sayfasındaki makaleme bakarak öğrenebilirsiniz.

Kadronuzu belirlediniz ve sıfırdan gemide çalışmak istiyorsunuz. Bunun için gerekli bazı belgelerimiz var. Gemide çalışmak için gerekli olan belgeler;

Nüfus Sureti
İkemetgah
Diploma Sureti*
20 Resim ( Beyaz Fonlu )
Sabıka Kaydı
Askerlik İlişiksiz Yazısı veya Terhis Belgesi Fotokopisi
Hastane Raporu ( Gemiadamı olur Sağlık Raporu )

 

***Diploması 2002 yılından sonra olanlardan ilköğretim diploması istenmektedir.

Bu belgeleri tamamladıktan sonra temel denizcilik eğitimi veren özel kurslara gidip bazı sertifikalar temin etmek gerekmektedir. Ortalama olarak 1500TL gibi bir fiyat ile kayıt olabileceğiniz bu kursların bitiminde gireceğiniz sınavlar ile en alt seviyedeki gemiadamı, gemici olabilirsiniz.

Elinizde liman cüzdanınız var. Pasaportunuz da var. O zaman rahatlıkla  “gemide çalışmak istiyorum” diyebilirsiniz.

364 YORUM

  • Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz üzere eğer diplomanız 2002 yılı sonrasına ait ise İlköğretim diploması olmak zorundadır. Öncesi için aykırı bir hüküm belirtilmemiştir.

  • O belge ile çalışamazsınız. Gemilerde çalışmanız için öncelikle Liman Cüzdanı çıkartmanız gereklidir ve bunu da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının görevlendirdiği Liman Başkanlıklarından temin edebilirsiniz. O belgenizi orada kurs belgesi görmüş gibi sunabilirsiniz. Ama direk o belge ile ticari gemilerde çalışamazsınız.

   • Merhaba ben bi ilanı aradım internetten buldum barbaros denizcilik diye bu firma 1800 tl karşiliğinda bütün işlemlerimi halledeceğini söylüyor askerliğide orda 3 sene çalişirsam bedelli yapabilirmişim tecilli olarak başlayacağimi söylediler ve çağiriyolar bu doğrumudur sizce

 1. ilkokul mezunuyum 2002 öncesi kursa yazılmayı düşünüyorum bir gazetenin seriilanlarında gördüğüm bir ilan sonrası karar verdim fakat nekadar güvenilir pek bilmiyorum şartlar maaş sigorta vs. çok iyi lakin içimde bir şüphe oluyor malum pek güvenilmez insanlar çok çevrede yardım ve önerinize ihtiyacım var lütfen

  • Bu sektörede size yardımcı olabilecek bir tanıdığınız yok ise bu tarz ilanlara güvenmek elbette riskli olacaktır. İlla ki size eğitimi sağlayıp belgelerinizi vereceklerdir. Ama fiyat konusunda nasıl bir uygulamaları var bilemem. Bir de bu tarz yerler işe de yerleştirme garantisi veriyorlar. İnsanların gitmek istemeyeceği, çalışacak kişi bulamayan gemilere gönderirlerse, işiniz çok zora girer. Bir de bu tarz işleri yapanlar genelde sizi işe yerleştirmelerinin karşılığında ilk maaşınızın bir kısmını da kendilerine isterler. Bir tanıdık edinmekte yarar var bu tarz işlere başlamadan önce. Veya kurstan tam garanti almanızı öneririm.(Yazılı bir belge vb. gibi)

 2. Merhabalar
  Ben 5 yıl uluslararası gemilerde yağcılık görevi ve bılındıgı üzere yarı otomatik gemilerde 3 cü mühendistlik yapdım bilindiği üzere yaro otomatik gemilerde 2 mühendis bulunur onun içinde yağcı kâğıdımla 3 cülük yapdım..5 Yıldan sonra gemi mesleğine ara verdim ve yurtiçikargoda operasyon şefi olarak çalışmaya başladım.DEnizcilik tabirine göre denildiği gibi bir kere denizi tatdınmı tekrar bırakamıyorsun şimdi evraklarımı yenileyip tekrardan çıkmayı düşünüyorum. İlgili yorumlarınıza bakdıgımda yolcu gemilerde aranan özellikler yazmadığı gibi meslek olarak hizmet verecek insanlar aranmakta .Yolcu gemilerinde çalışmak istesek ne gibi özellikler aranmaktadır.
  Bilgilendirirseniz sevinirim
  Saygılarımla

  • Coşkun Bey, selamlar
   Yarı otomatik gemiden kastınız sanırım otomasyon sistemli ( Unman System ) bulunan gemiler.
   Yağcı ehliyeti ile mevcut yönetmelikler kapsamında 3. Mühendis olarak görev yapamazsınız. 3. Mühendisin yaptığı işleri yapabilirsiniz ama bu sizin resmiyette 3. mühendis olabileceğiniz anlamını çıkarmıyor. Dedikleriniz doğru. İnsan deniz suyunu tadınca vazgeçemiyor. Genelde ekonomik nedenlere dayanıyor bunlar tabiki de.
   Yolcu gemileri konusu aslında ticari gemiler sınıfında ayrı bir konudur. Biliyorsunuz ki yolcu gemileri 2 bölümden oluşur. Seyir, navigasyon bölümü ve otelcilik bölümü. Yazılarımızda aslında genel olarak otelcilik bölümü üzerine yazmayı amaçladım. eğer uluslararası sertifikalarınız, aşçılık eğitimleriniz, housekeeping, fitness eğitmenliği, masörlük eğitimleri vb. yetkinlikleriniz, sizin yolcu gemilerinde aranan kişi olmanızı sağlayacak özelliklerdir. Yine ilgili yazılarıma bakarsanız göreceksiniz ki, bu işi yapan acente bilgileri de bulunmakta. İşin daha ayrıntılı kısımlarını oradan daha net öğrenebilirsiniz.
   sizlere meslek yaşamınızda başarılarınızın devamını dilerim.
   saygılarımla.

  • Liman cüzdanı ve STCW belgelerinin vize süreleri 5 yıldır.
   Bu süre zarfında gemilerde çaıştıysanız bu konular ile ilgili olarak eğitim aldığınıza dair kaptan onaylı bir yazı, eğitim aldığınız konuları ve başarılı olduğunuza dair güverte jurnal fotokopisi ve eğitim alınan zamanlar içerisinde o gemiye ait personel listesi istenecektir. Bu şekilde ek ücret ödemeden ve ekstra kursa gitmeden belgelerinizi yenileyebilirsiniz.
   Ama bu süre içerisinde hiç çalışmadıysanız bu eğitimleri yeniden kursa giderek almanız gerekebilir.

 3. askerliğimi sahil güvenlikte makinacı olarak yaptım denizi seviyorum bi belge almadan geldim terhis belgemde makinacı yazıyor bu bana yardımcı olurmu .ayrıca kime güvenebiliriz maaşlar tam olarak cazipmi 2000 tl üzedrinde maaş diyolar doğrumudur ilk olara benii yağcı yapıcaklarmış ama zabit kursu görüceğimden 3 ay sonra zabitlik böyle bişi olabilirmi şimdiden teşekkürler

  • Askerliğinizi yaptığınız birliğin yazı işleri ile temasa geçip hizmet belgesi ( bonservis ) alırsanız sizin için çok faydalı olacaktır.
   Maaşların bir kesinliği olmamakla birlikte yaklaşık olarak dediğiniz miktarlarda gemilerde iş bulabilirsiniz. Tabi Yabancı Bayraklı Gemiler ve Türk Bayraklı gemiler konusu da önemli. Türk Bayraklı gemilerde sigorta vardır ama Yabancı Bayraklı Gemiler de sigorta bulunmamaktadır. Türk Bayraklı Gemilerde ayrıca 5-6 ay gemide çalışınca 1 aylık izin hakkı kazanırsınız ama bu esnada sigorta priminiz ödenmez. Sadece gemide çalıştığınız günler boyunca sigorta primleriniz yatırılır. Zabitlik kursundan sonra gireceğiniz sınavda başarılı olursanız ve şirketinizin zabit açığı olursa tabiki zabit de olabilirsiniz. Resmi olarak bir engel bulunmamaktadır.

 4. İyi günler liseyi bitirdim ve ygs yi kazanamadım.1 kaptan olmak istiyorum.1sene daha çalışıp deniz ulaştıma işletme mühendisliğine mi gitmem lazım yoksa başka bi yolu varmı?

  • Artık uzak yol zabiti olmanız için eğitim bile gerekmiyor. Özel kurslara para bastıran herkes bu işi yapma hakkına sahip oluyor. Amacınız bu işi yapacak belgelerim var demek mi, yoksa ben bu işi yapıyorum diyebilmek mi? Bunlar arasında kararınızı verirseniz zaten cevabınızı da bulmuş olacaksınız.

  • Elektrik Zabiti veya Yağcı olarak çalışabileceğinizi düşünüyorum.

   Daha ayrıntılı bilgi için size en yakın Liman Başkanlığından bilgi almanızı öneririm.

   Saygılarımla

 5. iyi günler..kimi insan karayı sevmez kalabalık,insanlar,monoton hayat sıkıcı gelir o yuzden denizlerde tek başına olmak,yeni sehirlere gitmek,kendisini denizlere feda etmek kimi insan için daha güzel bir duygudur,bende askerliği bitireli bir sene kadar oldu ve geldikten sonra iyice sıkılmaya başladım hayatımdan hep aynı şeyler o yuzden gemilerde çalışmayı kafama koydum ama şu ana kadar hiçbir tecrubem yok mesela belgeyi aldıktan sonra hemen iş bulabilirmiyiz, bu işi uzun yıllar yapabilirmiyiz,pasaport olmasıda zorunlumu biraz bilgi verirseniz sevinirim…teşekkrler

  • Zaten yazımızda da bundan bahsetmiştim. Hayat şartları vb. durumda insanlar kaçış yolu olarak denizi düşünüyorlar. Hayatın size anlamı konusunda elbette birşey diyemem ama illa da denizde çalışmayı kafanıza koymuşsanız yapılacak adımlar belli.
   Belgenizi aldığınız kurum zaten size uygun yerleri önerecektir. Onlar daha kolay şekilde size yardımcı olacaklardır.
   Pasaport olması zorunludur.
   Kolay gelsin.

  • Yabancı bayraklı gemilerde 3 yıl kadar çalışırsanız, aynı yurtdışında ikamet ediyormuşsunuz gibi gerekli olan ücreti ödeyip 21 günlük askerlik hizmetini yapabilirsiniz.

  • Bu tarz gemilerde bahsettiğiniz mağazalar zaten bulunmaktadır ve anlaşmaları denizcilik şirketlerinin kendisinde yapılmaktadır. Siz Gift Shop çalışanı olarak çalışmak isterseniz, yine gift shop bayisine iş başvurusu yaparsınız, ve görev yeri olarak ancak sizi o görevlendiriebilir. Yoksa denizcilik şirketine başvurup gift shopta çalışacağınızı sanmıyorum. Çünkü gift shoplar denizcilik şirketinden bağımsız şirketler tarafından işletilmektedir.

  • Türk Şirketleri özlük dosyasında Savcılıktan Sicil Kaydı istemektedir.
   Dolayısı ile etkisi olur.
   Ama özel şirketlerde İş Kanununa göre %2 eski hükümlü çalıştırılma zorunluluğu var.
   Ama o şekilde değerlendirileceğini sanmıyorum maalesef.

  • Sitemizde bazı şirketlere ait iletişim bilgilerini veriyoruz. Yazılarımızın sonunda da başvuru formları mevcut. Onları internet ortamından gönderebilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 6. ben askerligimi savas fırkateyninde yaptım 7ay ulaslar arası seyır yaptım teskere aldıgımda bana belge verdıler o belgeyle sıvıl gemilerde calısırsın dedıler. Hiç bi belge almadan yolcu gemılerınde calışabilirmıyim yoksa kursa mı gıtmem gerekir

  • Askerde size verdikleri belge Hizmet Belgesi, Bonservis dediğimiz belgedir. Bu belge ile yine kurslara gidip sertifikalarınızı alacaksınız, ama hiç belgesi olmayana göre de çok avantajlı durumda olacaksınız.
   Kısacası tekrar evraklarla koşturmanız gerekecek..

 7. İki yıllık makine meslek yüksek okulu mezunuyum, aynı zamanda makine müh 3.sınıf öğrencisiyim, gemiye çıkmak için hangi yolları izlemem gerekiyor, kursa gitmek şartmı, kurs eğitimi nekadar sürüyor

  • Makine müh. eğitiminizi bitirdiğinizde belirli okullarda kurslar açılmakta. 6 aylık bir fark ders eğitimi ve sertifika eğitimi alıyorsunuz. Bundan sonra da 6 ay gemi stajı yapıyorsunuz. Başarılı olursanız gemide çalışabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

  • İstenen evraklar içerisinde Tastikname veya diploma denilmemektedir.
   2002 öncesi mezunu iseniz ilkokul 5 mezuniyet diploması gerekmektedir.
   Saygılar.

  • Pasaportunuzun olması gerekmektedir.
   Sadece pasaport değil, iş başvurularında sizden liman cüzdanı, pasaport, sağlık yoklama belgesini başvuru yapacağınız şirket isteyecektir. Bunları tamamlamadan yapacağınız başvurular dikkate alınmayacaktır.
   Kolay gelsin.

 8. Hocam ben kayit yaptirmayi dusunuyorum
  Askeriyede yasamis oldugum problemden kaynakli 21 gun para cezasina cevrilmis bir sabika kaydim cikiyor bununla ilgili bir sikinti olabilirmi calismama sizin gorusunuz nedir ? Sifirdan cuzdan sertifa almayi dusunuyorum sizce ne yapmami onerirsiniz. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler hocam

  • Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım.
   Şirketlere başvurularda genelde sabıka kaydı olmayan kişiler tercih edilmektedir.
   Sonuçta sabıka kaydı bulunmayan da bir çok işsiz mevcuttur. Genelde şirketler onları almayı tercih ederler. Ama bir kanunla da özel ve kamu kurumlarında belli oranlarda engelli ve eski hükümlü ( %2-3 ) çalıştıran şirketlerde vergi muafiyeti bulunduğundan dolayı belki şirketler sizi bu alanda kullanıp başvurunuzu almak isteyebilirler.
   Bence bu konuyu bir denizcilik kursu ile görüşünüz. Zaten çoğunluğu sizi bir iş yerine yerleştirme garantisini de veriyor. Hem eğitimlerinizi de almış olursunuz.
   Saygılarımla.

 9. Merhabalar,
  Gemide hic çalışmadım gerekli evraklar ve kurs cuzdan vs gibi seyler icin toplam ne kadar para gerekiyor? Çoğu danışmanlık şirketi insanları dolandiriyor bir suru para talep ediyor onlara nasil karşı koyabiliriz? 19 yasindayim lise mezunuyum amerikada egitim almak icin 1 yil birikim yapmak istiyorum gemi maasida cok iyi, ingilizcem iyi askerligimi yapmadim yasim 19 calisabilir miyim ?

  • Çalışabilirsin.
   Sırf kurs ücretleri düşük diye eğer biryerlerle anlaşırsan sıkıntı çekersin.
   En güvenilir kurslar ve şirketler için tophanede Türkiye Denizciler Sendikası bulunuyor. Onlar seni güvenilir adreslere yönlendirecektir.

 10. İyi gunler ben endustrieslek lisesini bitirdim tesisat teknolojisi ve iklimlendirme Bolumunde n suan askerlikde tcilliyim gemide calisa bilirmiyim calisirsam neler yapmam lazim aydinlatirsan sevinirim simdiden tesekkur ederim kolay gelsin

 11. Arkadaşlar Merhaba;
  Bende gemilerde çalışma düşüncem var daha doğrusu kariyer is ilan sitesinden gelen is teklifiyle oluştu biraz.
  Kurs verip ise yerlestiren firmayla görüştüm,30 günlük bi süresi olan egitimden sonra ise yerlestirdiklerini söylediler,bunu türk bayraklı ve yabancı bayraklı gemilerde çalışma imkanı var diye dile getirdiler,ücretleri hakkındada biraz bilgi aldım 3 ayda bir maasin kadar ikramiyeden soz ettiler turk bayrakli gemi 1200 dolar yabanci bayraklinin biraz daha fazla oldugunu soylediler. 3 4 sene sonra sınavlar dahilinde 4. Derece kaptan ola bilme ihtimalinide dile getirdiler.Firmanın web sitesini inceledim mezunların ismi felan yazıyor.Düşünceli ve şüpheci bir durum içindeyim yardımcı olabilecek arkadaslardan bilgilerini ve düşüncelerini yazabilirmi.

  • Dostum selamlar,
   Biz senin karşılaştığın bu kişilere simsar adını veriyoruz. Genelde konu ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanlarla çalışmayı tercih ederler. Çünkü sözlerinin çoğu yanlıştır.
   Mesela kurs verip belgelerini düzenliyorlar. Bu güzel ve olması gereken bir olay. Peki bunu neyin karşılığında yapıyorlar hiç sordun mu?
   Hangi firmalara seni yerleştiriyorlar? Bu firmalar kara listede mi, çalışanının maaşını ödüyor mu, sosyal imkanların neler? Bunları bilmiyorsunuz.
   3 ayda 1 maaş ikramiyeli şirket ben henüz bulamadım. Hele ki personel kadrosunda imkansız olmasa bile imkansıza çok yakındır. O işi unut. 1200 dolar çok iddialı bir rakam. Acaba paranı dolar üzerinden mi, yoksa kendi limitlerini koydukları kota üzerinden mi ödeyecekler. Birçok armatör firması maaşları dolar olarak söylerken ödemesini TL olarak yapar ve doları o günün kuru ile değil, kendi kur oranları ile bozar. Mesela bugün dolar kuru 2,45TL ile şirket sana 2TL gibi ödeme yapar, ki 1200 dolar da iyi bir rakam bunun için emin ol.
   4. kaptan olman için birçok kanun değişti. Artık uzakyolda çalışabilmen için fakülte mezuniyeti vb. ağır şartlar mevcut. Belki eski kanuınlarla mezun ettikleri olabilir. Sana tavsiyem, onların anlattığpı bu parlak hayallere inanma. Öyle olsa bu ülkede işsiz genç kalmaması gerekmez miydi sence de?
   En iyisi güvenilir kursları ve şirket bilgilerini İstanbul Tophanede bulunan Denizciler Sendikasından edin. Yardımcı da olurlar, işin içinden gelen, emekli olmuş denizcilerle de görüşürsün.
   Kolaylıklar dilerim.

 12. merhabalar ben denizcilik lisesi su ürünleri mezunuyum elimde sadece okuldan mezun olduğum gün stcw yeterlilik belgesi veridi,araştırdım özel bi hastaneyle görüştüm 140 lira karşılığında sağlık raporunu veriyorlar birde galiba ulaştırma bakanlığınada 60 lira karşısında alabiliyomuşuy belgeyi ama gemi adamı cüzdanı ayrı benim limandan alacağım belge ayrımı

   • liman daire başkanlığına gittim benim belge sadece güverte stajerliği için geçerliymiş ama ben gemici olarak almak istiyorum onun için kursla da görüştüm 1 ay boyunca kurs sürüyomuş ücret 600 tl benim 5 yeterliliğim olduğ için onlardan muaf olucağım söylendi o yüzden 600 tl normalde 900 tl olduğu söylendi iş bulma garantiside veriyoruz dendi pek inanmadım benim o elimdeki belgelerle direk gemici olarak yapma şansım nedir

 13. ben şuan makine müh. ikinci sınıf öğrencisiyim.Hep bigemide çalışmak isterdim.Açıklamalardan ve yorumlardan anladığım kadarıyla gemi adamı belgesi şart gibi. Peki gemi adamı belgesini kaç günde alabiliyoruz. kurslar kaç gün sürüyor.Bu belgeyi aldıktan sonra iş imkanı olasılığı ne kadar.Mühendisliği bitirdikten sonra gemilerde çalışmak istesem, ki istiyorum zaten. hemen iş bulabilirmiyim…. Şimdiden TŞK….

  • Sevgili Salih,
   Biliyorsun ki makine mühendisliği ile gemi makineleri işletme mühendisliği benzer gibi olsalar da farklılıkları bulunmaktadır.
   Öncelikle eğitimini bitirir bitirmez bir gemi makineleri işletme mühendisi gibi işlemleri yapamıyorsunuz siz. Öncelikle bunun eğitimini veren eğitim kurumlarından fark derslerini alman ve sınavlarından başarılı olman gerekmekte. Ondan sonra da 6 aylık açık deniz eğitimi stajın gerekmektedir. Stajdan sonra ise Ulaştırma bakanlığı tarafından yapılan gemi adamı sınavlarından da başarılı olman gerekmektedir.
   İlk evrak sürecin de belgelerini teslim ettikten sonra yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir.
   Aklına takılan sorularda burada size yardımcı olmaya çalışacağımı bilmenizi isterim.

 14. ben uluslararası gemilerde aşçı yardımcılığı yapmak istiyorum konuyla ilgili çok fazla bilgim yok bu belgelerin hepsi aşçı ve garsonlardan da istenmektemi yoksa sadece kaptan ve güverte görevlileri içinmi

 15. Sn Ahmet Fatih;
  Burada belirtilen belgeler gemilerde çalışmak için herkesten istenen belgelerdir. Siz mutfak grubunda çalışmak istediğinizden dolayı sizden buna ilave olarak daha öncede bu mutfak işlerinde çalıştığınıza dair bonservis, özel portör muayeneleri gibi ek belgeler istenecektir.
  Bilgilerinize

 16. ben meslek yuksek okulu mobılya mezunuyum daha once amerıkada 5 yıl calıstım ıs gereksınımı geregı tekne ıcı agac kaplama ıslerı uzerınede calıstım gemı cuzdanı kurslarınada katıldıktan sonra da calısma ımkanım da varmıdır

 17. merhabalar. ben gemide çalışmak istiyorum. malum fabrikalrın maaşı düşük olduğu için benim ihtiyçlarımı ve borçlarımı karşılamıyor. acaba gemi adamı olarak işe başlasam maaş ortalaması ne olur. gemici maaşlarrının yüksek olduğu söyleniyor bu doğrumu. bana yardımcı olabilirmisiniz. teşekkürler

  • Bu çalışacağınız gemi tipi, sefer bölgesi, şirket politikası ve geminin bayrağı gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir.
   2000TL-4000TL gibi bir skalada genel olarak gemici maaşı bulunabilmektedir.

 18. merhabalar sayın hocam ben iki yıllık otomotiv bölümü mezunuyum tandıgım bir abim makina mühendisi ve gemide 8 yıldır çalısıyor onun yanında işe başlamak istiyorum fakat askerliğim tecilli gemici cüzdanı almama engel olur mu en önümüzdeki ay gidip başlamak istiyorum abim hemen gel diyor evrakları ayarlayıp

 19. merhabalar sayın hocam ben iki yıllık otomotiv bölümü mezunuyum tandıgım bir abim makina mühendisi ve gemide 8 yıldır çalısıyor onun yanında işe başlamak istiyorum fakat askerliğim tecilli gemici cüzdanı almama engel olur mu en önümüzdeki ay gidip başlamak istiyorum abim hemen gel diyor evrakları ayarlayıp

  hocam benim soruma neden cevap gelmedi 🙁

 20. kolay gelsin ben orta okul mezunuyum ama gemide çalışmak istiyorum bu kurslar düzcede varmı yoksa en yakın yere gitsek bize orda kalıcak bi yer sağlıyolarmı bide bi gemiyle yurtdışına çıktık kaç ayda geri dönüyoruz bide ben yüzme bilmiyorum bunun bi etkisi varmı kolay gelsin teşekkürler

  • Kurs konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ana sayfasından yetki verilen kurslara bakarak öğrenebilirsiniz.
   Kalacak yer vermesi konusu elbette kursların kendi belirleyeceği imkanlardandır. Veren olduğunu duymuştum ben. En olmadı anlaşmalı yerleri vardır ve çok uygun fiyatlara kalabilirsiniz.
   Gemi yurtdışına çıktığında geri geldiğinde değil, sizin kontratınız ne zaman biterse o zaman inersiniz ki tahminimce 6-8 aylık bir süreyi bulabilir. Ama gemi tipine göre de bu değişiklik gösterebilir.
   Yüzme bilmemeniz bir sorun değil. Denizde güvenlik STCW eğitimleriniz sırasında zaten size gerekli eğitim havuzda verilecektir.
   Kolay gelsin.

 21. merhabalar gemici olmak için birkereye mahsus istenilen evrakların arasında sağlık raporunda istenilen durumlar mutfak personeli ve güverte için değişiyormu mutfak personeli için detaylı potörden bahsetmişissiniz peki güverte için sağlık ocağından alabileceğimiz rapor geçerli olurmu saygılarla..

  • Sağlık ocağından alacağınız raporlar geçerli olmayacaktır.
   Bunun için almanız gereken özel Gemi Adamı Olur Sağlık Raporudur.
   Bunun için Hudut sahiller sağlık genel müdürlüğüne başvurup, orada belirlenmiş olan yetkili hastaneler tarafından muayene edilip bu raporu alabilirsiniz. Bu öyle herhangi bir işe giriş raporu gibi değil, çok detaylı bir rapordur.
   saygılarımla.

 22. selamlar üstümde kredi borcum var ve gemici cüzdanı alıp çalışmak istiyorum türk bayraklı yada yabancı bayraklı gemilerde çalışmamda kredi borcumun herhangi bi sıkıntısı olurmu (birkez icralık oldum borcumdan dolayı )kolay gelsin.

  • Bu sizi davet edecek olan şirketle ilgili bir durum. Eğer sicilinizde var ise ve sabıka kaydında bir pürüz var ise sorun olabilir.
   Detaylı şekilde ayrıntıyı bilmesem de bana göre sorun yaşanmayacaktır.

 23. selamun aleykum ben adem k. ilk defa gemide calisacagim calisma suresi boyunca maasimi nerden alicam gemide ek bir ucret veriyorlarmi mesela giden arkadaslarim derlerdiki orada bir seyler yaparsan kaptan para falan veriyomus kisacasi orada yani gemide hangi isler yapicam nelerle uyrasicam mesala yabanci bir ulkeye gittik diyelim orada neler yapicagiz deniz de vakit nasil geciyor nobet falan tutuliyomu guvenlik acisindan diyelim kurs umu tamamladim cuzdanimi elime aldim ilk olarak bir yere gonderdiler orada n sonra bana tekrar ikinci bir is icin nasil haber veriyorlar lutfen sacmaladigimi biliyorum ama kafami butur sorular karistiriyor bana yardimci olurmusunuz birde uc arkadas gitmek istiyoruz bu mumkunmu ayni gemiye veya nasil yapabiliriz ucimuzde ayni gemide olmak icin tesekkurler s

  • Selamlar. Sorduğunuz sorulara sırası ile cevap verelim.
   Maaşınız şirketinize belirttiğiniz hesap numarasına şirket tarafından yatırılacaktır. Gemi tiplerine göre gemide yapılan ekstra işler için ücret alma ihtimali var. Bu her şirkette değil, bazı şirketlerde vardır. Örneğin bir tank temizliği yapılacaksa ekstra olarak $20 gibi bir miktar verilebilir, ama her gemide verilir diye bir kural olmadığını bilmeniz gerekir.
   Gemide yapacağınız işleri sitemize bakarak öğrenebilirsiniz.
   3 arkadaşın aynı gemide olması imkansız değil ama olmaz.

 24. Cruise gemilerde komi-olarak istediğimiz gibi resturant gibi bölümünde isteğe göre çalışmak mümkün mü ve müşterilerle sosyalleşme yasak mı ? konuşmak vs.zaman geçirme, işte veya boş zamanlarda ?
  bide komi olarak çalışmak için ingilizce bilgim çok az dinleyerek ve beden dili ile öğrenirim sorun olur mu?Kurs için resmi kurumlar var mı, adreslerini ve siteleri paylaşır mısınız ? sağolun şimdiden.

  • Cruise gemilerinde çalışan profili çok önemlidir. Hemen gemiye gidip komi olarak çalışacağınıza dair bir garanti verilelemektedir. Zaten personelin, yolcu-misafir bölümüne geçmeleri kesinlikle yasaktır.
   Sadece komi olarak çalışmak için değil, cruise gemilerine herhangi bir kadro için çalışmak için dahi çok iyi düzeyde ingilizce bilgisi gerekmektedir.
   Kurslar için İstanbul bölgesinde çok fazla sayıda kurum mevcuttur. Adreslerine Deniz Ticaret Odası ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.
   Saygılar.

 25. Merhaba ben Ferhat ankaradan Tabldot lokantada aşçı olarak çalıştım ama uzun zaman oldu yapmıyorum orda kurs gibi bir faaliyet katılım olmaz ise cüzdan alıyor muyuz is garantisi veriyor musunuz teşekkür ediyorum şimdiden

  • Sizin gemilerde mutfak personeli olarak çalışabilmeniz için şirketlere bunu belgelemeniz gerekmektedir.
   Bunun yanında denizde çalışabilmeniz için de ayrıca Liman Cüzdanı dediğimiz belgeye ve diğer zorunlu sertifikalara sahip olmanız gerekmektedir ki, bunları da sadece kurs alarak tedarik edebilirsiniz.
   Saygılar.

 26. Merhabalar
  Ben askerden yeni geldim ve bu işe kafayı taktım neler yapmam lazım bazı şirketler için dolandırıcı diyorlar pek fazla güvenemedim bana yardımcı olurmusunuz yada bildiğiniz güvenilir bir şirket varmıdır ? Teşekürederim

  • Sevgili dostum.
   Bu işler öyle kafaya takma ile değil, araştırmayla öğrenilir.
   Öncelikle denizcilik eğitimi almak için kurs alman gerekir.
   Sonra zaten gittiğin kurs seni yönlendirecektir.
   Kolay gelsin.

 27. Gemi Makineleri ve İşletme Mühendisliği hakkında forumlarda önceden verilen şu bilgilerin güncel halini öğrenebilir miyim?
  1-İş olanakları..Talep hala fazla mı?
  2-Maaşlar hala dolgun mu? Malum dolar epey değer kazandı. Uyanıklık yapan Türk firmalar oldu mu,maaşı TL cinsine çeviren veyahut düşüren?
  3-Gemide telefon,internet ve televizyon durumunda teknolojinin getirmiş olduğu birtakım gelişmeler var mı?.
  ***Bu da special 🙂
  4-Gemi hayatınızda ortalama bir 5-6 aylık bir seferde, lanet olsun bu mesleğe dediğiniz kaç kere oluyor?(Çalışma zorluğu,olumsuz hava şartları yüzünden)

  • Cevapları verelim öyle ise;
   1-İş olanakları ve talepler hala fazla. Sırf o nedenle denizi olmayan şehirlerde dahi denizcilik fakültesi kuruluyor. Tabi en kaliteli ve düzenli şirketlerde en iyi okulun mezunları yer bulabiliyor.
   2-Maaşlar şu an zaten Türk piyasasının üzerinde. Daha önceden TL veren firmalar yine TL, dolar verenler dolar olarak maaşlara devam ediyor. Yani uyanıklık yapan şirketler olmadığı gibi şu dönemler itibarı ile kalifiye elemanlar için dolar üzerinden maaşlara 2 defa daha zam yapıldığı oluyor.
   3-Yakın hatlarda zaten telefon ve internet sorun olmuyor. Uzak çalışan şirketlerden de ( elbette adını duyurmuş olanlar) teknolojinin son imkanlarını gemilerine uyarlıyorlar. Bilinen firmalarda uzak yolda internetsiz gemi kalmadı diyebilirim.
   4- 5-6 aylık bir sefer çok fazla. Ben neredeyse her gün diyorum. Ama benim şartlarım çalışma zorluğu, hava şartları değil. Onlar hiçbirşey.
   Bu lanet okuma senin psikolojik yapına bağlı. Benim zevk aldığım seferlerde arkadaşlarımın lanet ettiği, benim lanet ettiğim seferlerde arkadaşlarımın zevk aldığı çok oluyor.
   Saygılar.

 28. benim otomotiv elektroniği ve mekanikerliği belgem var çocukluğumdan beri sanayide çalışmaktayım gaz altı kaynak ta biliyorum gemide çalışmak istiyorum hangi sıfatla gemi adamı cüzdanı çıkartmam gerekir teşekkür ederim

  • Eğer kaynak ve torna bilginiz var ise Fitter kadrosunda çalışabilirsiniz.
   Çalışacağınız şirkete göre Yağcı kadrosu ile girip belirli bir süre sonra ( şirkete yeteneklerinizi gösterdikten sonra) fitter kadrosunda çalışabilirsiniz.
   Eğer yüksek okul mezunu iseniz zaten kolaylıkla yağcı kağıdı çıkarabiliyorsunuz.

 29. Merhaba, ben gemide calismak istiyorum. Fazla bi bilgiye sahip degilim bu konu hakkinda. Liman mudurlugune gittigimde bana soylenen; 6 aylik sigortan yatmis olmasi, denizcilik egitimi almis olman(kursa giderek) ve ayni sekilde geminin mutfaginda calisabilmek icin ascilik egitimi alman gerekiyo dedi oradaki yetkili kisi. Bu kadar sey gercekten sart mi? Lisede ascilik bolumunden mezunum ve bir yerde calistim asci yardimcisi olarak. Ve prof. Ascilik kursuna gittim ve sertifikam var. Daha fazla bisey gereklimi sizce. Yada liman mudurlugunde soylenenler dogru mu?

  • Denizde çalışmanız için gerekli olan belgeleri size Liman Başkanlıkları verecek.
   Dolayısı ile onların istediği belgeler geçerlidir.
   Bir an önce o belgeleri temin etmenizi öneririm.
   Kolay gelsin.

 30. hocam merhaba yorumları inceledimde tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım tatsız bir olaydan dolayı uzun bir süreceza evinde yattım yaşım 33 aşçıyım ama aşçılık belgem yok kuruyük gemilerinde çalışabilirmiyim aşçı maaşları ortalama ilk başlayanlar için nekadardır öğrenim durumum lise terk

  • Öncelikle sunu kesinleştirmemiz gerekiyor. Aşçı olarak liman cüzdanı cikabilmeniz için liman başkanlığına aşçılık yaptığınızda dair bir bonservis- hizmet belgesi sunmaniz gerekecektir.
   Liman cüzdanı çıkarma aşamasında sizden ayrıca sabıka kaydı belgesi de istenilecektir. Sabıka sicil kaydinizin durumu da önemli yani.
   Bununla birlikte şirketlerin maaş politikası farklı olmakla beraber maaşlar 1500tl ve 4000tl gibi bir fiyat aralığındadır.
   En sağlıklı bilgiyi liman baskanliklarindan alabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 31. Merhabalar
  Ben yolcu gemilerinde calismak istiyorum garsonluk yada temizlikci olarak calisabilirim fakat ben sigorta bolumu okumaktayim bu isimi zorlastirir mi bir de istambulda bu evraklari alabilecegimiz bir yer var midir

  • Bir yandan okurken bir yandan da denizde çalışmanız imkansıza yakın görünmektedir. Eğer devam sorununuz yok ise bu sefer de sınav sorununuz olacaktır. Birinden birisini seçmeniz gerekmekte gibi görünüyoru.
   İstanbul’da özellikle Karaköy bölgesinde denizcilik kursları çok miktarda var. Gerekli evrak ve eğitimlerinizi alabileceğiniz gibi, sizi iş konusunda yönlendirebilirler.
   Saygılarımla.

 32. Merhabalar ben denizcilik işlerinde çalışmak istiyorum vasıfsız olarak giricem dogal olarak çalşma şartları nasıldır tura gidermiyiz götururlermi

 33. Selam ben samsun ondokuz mayista deniz liman islt. Okuyorum 2 yillik ama 2. Sene okulu birakacam gemi adam belgesi alip direk gemide calisa bilirmiyim? Ve ne kadar magis alirim? Tesekur ederim.

 34. Merhabalar,
  Öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. 26 yaşındayım Bekarım. 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum askerliğimi tamamladım ve şu anda özel bir bankada Kobi segmentinde direkt satış kadrosunda çalışıyorum. Ortalama bankacılıkta 2 yıllık tecrübem var ve şu anda çalıştıgım bankaya 3 ay önce basladım. Maaşım ise ortalama 2000 tl ve üç ayda bir de bir maaş ikramıyem var… Saadete geleyim. Bankacılık bana göre bir meslek olmadıgını düşünüyorum Türkiye şartlarına göre maaşım fena diil ama benim sıkıntım satış baskısı ve sürekli yediğimiz mobing ( baskı ) satış satış satış… üstlerimizden satış mobing i görüyoruz sürekli bir doyumsuzluk ve sürekli sat sat sat başka söylenen bişi yok. Hedefler tutsa bile teşekkür yok anlamsız bir döngü… İnanın bu baskıdan ve herkese bişiler satma stresinden kurtulmak istiyorum. Denizcilik son günlerde sürekli, arastırdıgım bir konu.. gördüğüm kadarıyla sitelerde ve konusulanlara göre maaşları oldukca iyi. Bekar oldugum için bir süre çalışıp güzel birikim yapıp evlilik vs gibi işlerim için düzenli birikim olur diye düşünüyorum.. gurbete alışkınım hertürlü zor şartlarda çalışırım. okul döneminde çalıştım da… belki bana farklı gözle bakılabilir ya da saçmaladıgımı düşünebilirsinizde… sizce denizcilik mesleğine girmekle doğru ve yerinde bir tercih yapmış olur muyum? saçmalamış mı olurum bana akıl verirseniz çok sevinirim. herhangi bir gemi adamı belgem kurs belgem vs hiçbirsey yok. hersey sil bastan olacak… tüm samimiyetimle yazdım herseyi üniversitemin çalışma anlamında bana gemide faydası olurmu ? ortalama 2000 dolar ve üzerinden başlayabilir miyim gemiyi tercih etmem su an içişn maaşı yüksek olması ve ülke gezicek olmam…sizin bana önereceğiniz fikirler benim için çok çok önemli lütfen yardımcı olun çok sevinirim… şimdiden çok teşekkür ederim. iyi ki varsınız..

  • Selamlar.
   Öncelikle şunu size belirtmeliyim. Denizcilikte $2000 çok iddialı bir maaştır. Normalde personelin aldığı maaş 2000TL-5000TL arasında değişmektedir. Bunu bilmenizde yarar var.
   Mobbing uygulamaları maalesef her yerde var. Bakın siz karada bundan bunalmışsınız. Farklı bir yere gitmeyi düşünüyorsunuz. Peki aynı durum sizin başınıza denizin ortasında gelince ne yapacaksınız? Orada sat sat sat diyen olmayacak ama çalış, çalış, çalış diyen olacak. Hem güverte reisi, hem 2. kaptan sürekli bir şeyleri yetiştirmeniz için zorlayacaktır. Herkes aynıdır demek istemiyorum ama 1 kişinin bile kötü olması sizin gemiyi zindan olarak görmenize yetecektir.
   Limanlarda dışarı çıkma olayı elbette olur ama bunu çok fazla büyütmemek gerekir. Her limanda zaten çıkamazsınız. Gemideki görevleriniz ve vardiyalarınız arasında çıkarsınız ve yorucu olabilir. Bunun için de tercihinizin dökme yük gemileri olmasına dikkat edin o zaman. Çünkü daha hareketli limanlara giderler.
   Hiç bir evrağınızın olmadığını belirttiğinize göre gemi adamı kurslarına başvuru yapacaksınız. Yaklaşık 1 ay kadar kurs görüp sınava gireceksiniz. Başarı belgelerinizden sonra liman cüzdanı için başvuru yapıp cüzdanınızı bekleyeceksiniz. Bekleme süresinde pasaportunuzu da çıkarırsınız. Toplamda 2 ay gibi bir sürede denizcilik için gerekli evraklara sahip olabilirsiniz. Gemi adamı kursları yaklaşık 1500TL gibi bir ücreti var. Birçoğunun ücret karşılığında konaklama için pansiyonları da var.
   Kolay gelsin.

 35. Tekrar merhaba,
  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim sizi çok iyi anlıyorum. Benim çalışmaktan yana bir endişem yok verilen görevi layıkıyla yerine getiririm; ancak bizim sıkıntımız Bankada müşterilerin ihtiyacı olmayan ürünleri müşterilere zorla satma sıkıntısı yani bize zorla sattırıyorlar ihtiyacı olmayan ürünleri ben müşterilere satmak istemiyorum satmayınca da mobing yiyoruz. benim sıkıntım bu onun için sevmedim bankacılığı beden olarak çalışmaktan yana sıkıntım yok zorluga katlanırım yeter ki sat demesinler… Son olarak bir kaç bişi daha sormak istiyorum. Bu devasa büyüklükte ki turistlik gemiler bana çok cazip geldi bununla ilgili nereye iş basvuru yapabilirim?? Ve diğer yandan da en çok maaşı hangi tür gemide kazanabilirim?? son olarak ta çalışmak için şirket isimleri verebilir misiniz ya da iş bulma anlamında siz yardımcı olabilir misiniz? bilgilendirirseniz çok sevinirim çok teşekkür ederim saygılarımla…

 36. Ben lise bilişim teknolojileri Bölümü mezunuyum askerlik yapmadım uluslararası gemilerde çalışmak istiyorum hiç bi bilgim yok hangi mevkide calismaya başlarım ilk başlangıç maaşı m ne kadar olur ve su günlerde başvuru yapsam kurslara ne zaman işe başlarım en erken ve okuduğum bölümle ilgili bi iş varmı gemide şimdiden teşekkürler. .

  • Selamlar.
   Öncelikle güverte, makine veya kamara personeli mi olacaksınız ona karar vermelisiniz.
   Sonra bunu gemi adamı kurslarına bildirip ona göre kurslarınızı tamamlayacaksınız.
   Güverte personeli olursanız gemici, makine personeli olursanız yağcı kadrosunda olursunuz. Kamara personeli olursanız da kamarot olarak değerlendirilebilirsiniz.
   Başvurunuzu yaptığınızda yaklaşık 1 ay kadar bu gemi adamı kursları sürer. Yaklaşık 15-30 gün kadar da liman cüzdanı işlemleriniz sürer. Toplamda 2 aylık bir evrak süreciniz olur.
   Maşşalar da genel olarak 2000TL-5000TL arasında değişkenlik gösterir.
   Kolay gelsin

 37. Slm ya size birsey sorucam ben sıfırdan gemide calişmak istoyorum bir gastede ilan gördüm ve konuştum bana bankaya 600 ytl yatrmamı istedi bu ne parası acaba bana bir fikir verirmisiniz

  • Böyle şeylere itibar etmeyiniz. Ya siz parayı gonderdikten sonra, banane kardeşim derse? Eğitim alacağınız dair bir sözleşme de elinizde olmaz. Burosu, referansı olmayan kişi veya kurumlara inanmayiniz. Hele ki önce para gönderin diyenlere yaklaşmayın bile.

 38. selamlar ben gemide çalışmak istiyorum ama askerliğimi tam olarak yapmadım çürük raporu aldım bende epilepsi rahatsızlığı vardı ama şuan o hastalıktan kurtuldum çalışmamda bi sakınca varmıdır bi cvb yazarsanız sevinirim tşkler

  • Bu rahatsızlık ile gemide çalışamazsınız. Gemi adamı olur sağlık raporunda çıkar. Eğer rahatsizliginiz geçti ise bu sefer sisteme düşer ve askerlik ile ilgili bağlantının çözümlenmesi gerekir.
   Saygılar.

 39. Merhabalar hocam kolay gelsin benim meslek kaynakçılık ama mesleği değiştirmeyi düşünüyorum zaten Türkiye şartlarında bu meslekte ahım şahım bir maaş söz konusu değil o yüzden bende son altı aydır bu gemicilik denizcilik merakı sardı sektörü araştırıyorum gemicilikle ilgili hiç bir belgem yok ama doğru bilgilere sahip oldum bazı sıkıntılarım var kredi gibi taksit falan onların bitmesini bekliyorum
  bitince gerekli doğru adreslere müracaatımı yapıp gemici olmak istiyorum o zamana kadar ingilizceyi de gerliştiririm zaten,size soracağım konu ise CRUİSE yolcu gemilerinde çalışmak istiyorum bu mümkün mü Türk firmaları yardımcı olabiliyorlar mı gönderebiliyorlar mı yoksa kendi çabalarımızla mı acentaları araştırıp bizmi bulacağız yoksa hayal mi hangisi ben masörlük sertifikası alıp masör yada garson olarak çalışmak istiyorum sizce hangisinin maaşı yüksek cruise gemilerde garson maaşlarının 2500 ila 4000Ş olduğunu görüyorum tabi bahşiş falan dahilmiş bu fiyata masörler ne kadar alıyor acaba gelecek varmı dır bu işlerde tavsiye edermisiniz şimdiden teşekkürler saygılar..

  • Selamlar.
   Bu dediklerinizi işi olmayan çok kişi yapıyor zaten. Madem elinizde kaynak gibi bir meslek var, gemilerde fitter kadrosunda çalışmanız. Tabi torna bilgisi de gerekiyor. Yağcı olarak başlar, amirlerinize yeteneklerinizi gösterirseniz onlar yükselmenizi sağlayacaktır.
   Bu arada $2500-4000 birçok şirkette zabit maaşıdır. Piyasa fiyatları bu noktalarda değildir personel için maalesef.

 40. Merhaba bende gemilerde çalışmak istiyorum 2yıllık endüstriyel elektronik mezunuyum bu gemi Adam’ı belgesi için kurs ne kadar bir sürede tamamlanıyor sonra 6 ay kadar stajyer olarak devam edeceksiniz diyorsunuz peki bu sürede Maaş ödemesi Yapılıyor mu
  Teşekkürler

 41. Ben gemide çalışmak istiyorum ancak istanbulda inci Denizcilik diye bir firmanın internet ilanını gördüm başvuru yaptım ön görüşme yaptım ama çok güvenmedim bana 14 günlük bir kurs göreceğimi ve kurs giçin 2000 lira ödemem gerektiğini söylediler kurs sonunda aldigim belge ile gemilerde çalışabileceğimi ve aylık 1200dolar işe başlayabileceğimi söylediler böyle bir şeyin gerçeklik payı nedir yardimci olursaniz çok sevinirim

  • Kurs 15 gün kadar sürer ve ücreti de 1500-2500 tl aralığındadır.
   Bu doğru. Ama ücret konusu biraz afaki.
   O paraları veren şirketler de var, çok daha azını verenler de

 42. Dz.KKK. Çalıştım meslek lisesi metal rutbeli olarak elektrikçi. daha sonra itfayeci olarak calıştım fakat sivil gemilerde ne olarak calışabilirim bana bilgi verebilirmi aceba aktasa verirse sevinirim.şimdiden teskürler..
  .

  • Meslek lisesi metal bölümündenseniz sanırım yağcı olarak çalışabilirsiniz.
   Elektrik ile ilgili belgelendirmeniz gibi resmi kurumlardan yazınız olursa elektrik zabiti olma imkanınız da olabilir.
   Bu konular üzerinde araştırma yapmanızı öneririm.
   Liman başkanlığına gidip belgelerinizi göstererk gerekli resmi açıklamayı bulabilirsiniz.

 43. Merhabalar
  yurtdisindan bir denizcilik okulunu bitirdim ve gemi adami cuzdanim ve diger belgelerimin hepsi o ulkeden. guverte stajeri olarak herhangibir turk sirketinin yabanci bayrakli gemisine elimdeki belgelerle cikabilir miyim?
  cok tessekkur ederim

 44. Merhabalar. Ben Begzod Özbekistan vatandaşıyım 2 senedir Türkiyedeyim. Gemi cüzdanı almak istiyorum ama bi turlu yol bulamadım. Yabancılar için gemi cüzdanı verilirmi. Bir bilginiz varsa lutfen yardımcı olun.

 45. Ben gemi cüzdanı yeni aldim 2 yıl oldu tc vatandaşın bu sene cartirda çalıştım şimdide büyük yolcu gemide çalışmak istiyorum nereye başvuracak yardımcı olun

  • Gemide hangi kadro olduğunu bilmemiz gerekir.
   Gerek yaş itibarı ile gerekse ilk kez çalışmanız itibarı ile zorlanabilirsiniz ama her şey arkadaş ortamınıza bağlı. Gemideki personel anlayışlı olursa zor diye bir şey yoktur.
   Allah muvaffakiyet versin.

 46. Mehraba ben azerbaycanliyim turkiyede gemilerde calismaq isderdim .rusca turkcem cox iyi bana yardimci ola bilirmiziniz ?tum evraklarim var calisa bilirim .simdiden cevabiniz icin tesekurler

  • Bir bayan olarak gemide zorlanabilirsiniz.
   Bölümünüz itibarı ile de zaten kaptan veya mühendis olarak değil de elektroteknik zabiti olarak görevlendirilirsiniz ve şu anda o kadroda bayan eleman da yok.
   Bilmiyorum nasıl olur ama şirketlerle anlaşabilirseniz yasal olarak imkansız bir durum değil.
   Elektroteknik zabitlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Tabi gemi tecrübeniz olması kaydı ile

 47. Merhabalar ben 21 yasindayim cifte vatandasim lise mezunuyum diplomam yurt disindan gemide calismak istiyorum ancak askerlik durumum dogustan tek sol kulagim duymuyor o yuzden curuk raporu verdiler ama yasamda bi sikinti yasamiyorum bu durumda gemide calisabilirmiyim? Tesekkurler

 48. Merhabalar ben dışardan okuyorum ve askerliğim tecilli ücretini verip gitmemeyi düşünüyorum kursa gidip kazandıktan sonra sürekli iş imkanı var mı uzun vadeli nasıl oluyo bilgilendirseniz çok güzel olur. Şimdiden teşekkürler

  • Sürekli iş imkanı konusu biraz farklı bir konu. Kurumsallaşmış bir şirkette tabiki sürekli çalışabilirsiniz ama denizcilik sektöründe genelde 6 aylık kontratlar halinde parça parça çalışırsınız.

 49. Öncelikle merhaba; Ben 26 yasındayım lisans ekonomi mezunuyum askerliğimde tesciliyim ve tescil suremde 8 ay sonra bittiyor bu kurs için sorun teşkil ediyormu.
  Saygılar..

 50. ben gemide çalışmak çok isterim ve benim yabancı dilim de va bunna güre kursa gitmem lazımı ve garsonluk sertfikamda var buna ramen nasıl güvenip ve çalışabiliirim

 51. salam ben azerbaycandaaa yasayiram ben deniz akademiyasini bitirmisem mixanim ixtisasi men yagci islemek isteyirem butun sertifkatlarim var is tapmaga komey eleye bilersinizmi?cox xahis edirem

 52. İyi aksamlar yasim 18 gemiadami olmayi duşunuyom askerlige gitmeden once kursu bitirip sonra askerlige gidip bitirdikten sonra denize cikabilirmiyim sıkıntı olurmu

 53. merhabalar. ben bi restorantta calısıyorum mesai arkadsm bir gemici. daha önce yatlarda çalışmış bi süre geri gelmiş. şimdi kuru yük gemisine gideceğini söyledi banda tavsiye etti çünki maaşımızın çalışma şartarına uygun oldugunu düşünmüyoruz. neyse . bu arkadaşın çok yakın bi tanıdığı var. turkonline firmasında 2. kaptan. bu adamla konuştuk arkadaşım için herşey hazır sadece gidicek haber bekliyor .(kamarot olarak).. benim içinse gemici belgesi lazım oldgu için sordum nerden alsam iyi olur diye. ulusaldenizcilik şirketini tavsiye etti. fakat benim kafamda yine soru işareti var. kamarotluk için kaç temel sctv sertifikası almam lazım ? bu sertfikaların adı nedir? tüm belgeleri aldıktan sonra bende hemen gemiye çıkailirmiyim * yoksa pasaporta ihtiyacımda varmı ?(sanıım yük gemileri amerikaya gidiyormuş) bana ne kadar fiyata maal olur kurs ? ve yan masraflar ? son sorum , ulusal denizcilik güvenilir bir eğitim kurumumu? ayrıca turkonline kara listedemiyoksa güvenli bir firmamı ? çok teşekkür ederim.

 54. İyi gunler ben gemicilik isine basvurdum 18 yasindayim banada denizcilik sertifikasi sordular olmadigi soyledim. 1600 lira karsiliginda cikarilcagini soylediler sirker erse denizcilik. 1 ay kurs olucak sonra yazili bir sinav dan sonra baslaya bilirmisim ise maaslarin 2500 dolar ile 3500 kadar degisceni 6 ayda 1 prim yuk basi sefere gore prim + sigorta. Bana sms yoluyla tegmin etmem gereken seyleri yolladilar ve para odemesi icin taksit olucagini soylediler ama ben once arastirmak istedim kuru yuk gemisinde calisirim buyuk bir ihtimal. Cifti cocuyum agir is yaparim bu sirketi denizcilik isi ararken kendim bulup aradim sirket erse denizcilik lutfen bilginizi benden eksik etmeyin

  • Kursun suresi, fiyatı doğru. Bu tarz kurslar bu fiyatlardan kurs düzenler. 1 ay sonra sınavda başarılı olursanız liman cüzdanı, Pasaport cikartmaniz gerekir ki bunlar da ayrı bir maliyet.
   Kurs sonunda iş garantisini kimse veremez. Verse bile bir komisyon karşılığı verirler. Size söylenen fiyatlar biraz abartılı. En tehlikeli ve yüksek fiyat veren denizcilik şirketinde personele maksimum $2500 duydum ve sigortasız, yabancı bayrak yanı. Eğer o fiyatları veren firmaların isimlerini isterseniz oradan araştıralım. Ama ben piyasanın içinden olarak dedikleri gibi sefer başına prim, sigorta, ve bu ücretleri imkânsız yakın görüyorum. Tankerlerde bile su an ortalama personel maaşları $2000-$2500 arasında ve sigortasız.
   Size $3500 verecek ve sigorta+prim yapacak şirketi ogrenirseniz sizin için daha faydalı olur.
   Saygilarimla

 55. tekrar merhaba bir sorum daha olacak. ben 22 yaşındayım düzce üniversitesi harita kadastroeknikerliğibölümümezunuyum. GPS sistemlerini, harita okumayı ölçeklemeyi iyi bilrim. vebunun gibi şeyler. üniverste mezunu olmamın veya bölümde dolayı olan bililerimin bana ekstra negibi etksii olabilir örneğin radar vea GPS bölümünde çalışabilirmyim ? ve önlisans mezunu olmamın maaşıma bir etkisi olurmu ?

  • Maalesef okumuş olduğunuz bölümün denizcilik mesleği için fazla bir katkısı bulunmayacaktir. Eğer zabitlik eğitimi almak istiyorsanız özel kurslardan denizcilik eğitimi almanız gerekmektedir. O kurslarda zaten ecdis adını verdiğimiz elektronik harita , GPS sistemleri konusunda detaylı eğitim verilecektir.
   Personel kadrosunda calisacaksaniz zaten sizin harita vb. İdari konularda göreviniz olmayacak.
   On lisans mezunu olmanizin size maaş vb açıdan bir katkısı olmayacaktır.

 56. Merhabalar Ben liseyi açık ogretimden okuyorum fakat daha askerligi tecil ettiremeyecegimi söylediler ocakta muayenem varmış ama ben herseye ragmen gemide calismak istiyorum gemi cüzdanı alabilir miyim ?

 57. Merhaba ben açık öğretim lisesi okuyorum tecil hakkimin bittiğini söylediler ocak ayinda muayene olacakmışm ama ben herseye ragmen gemide calismak istiyorum yurtdışında ozellikle yine de gemi cüzdanı cikarabilir miyim?

  • Eğer tecil işlemini yaptirmazsaniz kaçak durumuna dusersiniz. Cüzdan çıkarsanız bile gemi yurtdışına çıkmadan önce yapılacak gümrük ve pasaport polis kontrolünde yakalanır sıniz.

 58. Merhabalar abicigim öncelikle oluşturduğunu makale ve onu takibin için tesekkur ediyorum ben tam 1 sene önce kamarot kursu gördüm belgelerin elimde biraz maddi olarak kendimi duzelttim şimdide yabancı bayraklı bir gemide çalışmak istiyorum liman cuzdanim yok kurs bitirme belgelerin var bu durumda ne yol izlemeliyim birde onerecegin veya kamarot arayan şirketler varmı bildigin? Şimdiden tesekkur ederim saygilarimla

 59. Merhaba bilgilendirici yazılarınız için öncelikle teşekkürler.

  Benim soracağım konu şudur;

  %100 İngilizce eğitim doğu akdeniz üniversitesi elektrik ve elektronik mühendisliği diplomam var askerliğimi yaptım, 91 doğumluyum, ielts academic ingilizce sınacından 6 aldım yani ingilizcem yeterli seviyede aynı zamanda gemici ( ordinary seaman) belgem de var fakat uzakyol için bir kaç şeye daha ihtiyacım olduğunu söylediler. Mesela tam teşekküllü sağlık raporu ve bir kurs dediler ama bilmiyorum nasıl yaparım ve nereden alabilirim hatta kursun ismini dahi bilmiyorum. Aynı zamanda daha önce yatlarda çalıştım fakat gemide hiç çalışmadım fakat otomasyon elektrik elektronik hatta makina konularında bilgime ve yapabilirliğime güvenirim buyüzden hangi görevde beni işe alabilirler yada siz ne önerirsiniz. Son olarak acil ne kadar çok para kazanabiliyorsam o kadar kazanmam gerekiyor bu konuda da şirket önerebilir misiniz? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler….

  • Mezun olduğunuz bölüm itibari ile yeni çıkan kanuna gore elektroteknik ZABİTİ olma hakkiniz var. Bunun için öncelikle elektroteknik zabitligi eğitimi alıp yeterlilik belgenizi almalisiniz.
   Gemi elektrik sistemleri karadakine gore farklılıklar gösterecektir. Daha önce bir deniz tecrubeniz olmadığından yola çıkarak, birkaç kontrat stajyer olarak gemilerde calisabileceginizi bilmenizi isterim.
   Şirket olarak buradan maalesef öneride bulunamam ama kurs doneminizde zaten piyasa bilgilerini edinebilirsiniz.
   Kolaylıklar dilerim.

 60. Mrb bbenzerini olmak istiyorum bi şirketi aradım gemi adam cüzdanını çıkartmak için 300 tl istediler Titanik gemisi sizin yardımına ihtiyacim var tsk ederim

 61. Mrb garson olmak istiyorum bi şirketi aradım gemi adam cüzdanını çıkartmak için 300 tl istediler Titanik gemisi sizin yardımına ihtiyacim var tsk ederi

  • 300tl çok komik bir rakam. Ortalama kurs ücretleri 1500-2500tl aralığındadır. Eğitim bitince girecegin sınavlarda başarılı olursan ayrıca cüzdan ücreti istenir, o da 300-500 TL arasındadır. O muhtemelen sadece cüzdan ücretidir. Eğitim için ücret ayrı isterler

 62. i

  Yorumunuz incelenecektir.

  Mrb brn garson olmak istiyorum bi şirketi aradım gemi adam cüzdanını çıkartmak için 300 tl istediler Titanik gemisi sizin yardımına ihtiyacim var tsk ederi

 63. merhaba
  ben Turkiye de yasıyorum yabancı uyurukluyum oturma iznim var su anda gmici kurslarını bitirdim sınava girebilmek icin 45 tl odemek lazım ama sistem kabul etmiyor nedense . kurs gordugum yerde gemici olabilirsin dediler . yabancılar olabiliomu gemici bir bilginiz varmı ?

 64. SA. BEN TRUZİM OTELCİLİK LİSESİ MUTFAK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİYİM 2-3 AY SONRA MEZUN OLACAM GEMİDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM DAHA ÖNCE OTELLERDE STAJ YAPTIM DENEYİMİM VAR ACABA NELER GEREKLİ YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ ???

  • Öncelikle gemi adamı kurslarına gidip bir liman cüzdanı çıkarmalısınız.
   Pasaporta da ihtiyacınız olacak.
   Gemilerde otel veya mutfak bölümünde çalışabilmeniz için tecrübelerinizi belgeleyen bonservisler ve referans mektubu istenilebilir.
   Kolaylıklar dilerim.

  • Gideceğiniz kursa göre masraflar değişmekle beraber 1500TL-3000TL sadece kurs ücretidir. Kalacak yer, yeme-içme, evrak bedelleri gibi ek maliyetlerle 5000TL gibi bir rakam olabilir.

 65. Slm tebrikler hocam usanmadan her soruya cvp vermissin bu konuda sizi tebrik ederim gercekten.
  Ben onlisan mezunuyum ve suanda memurum ekonomik sikintilardan dolayi gemilerde calismayla ilgili bilgi topluyorum yaşım 31 gemilerde vasifsiz bir eleman olarak calisacagim.benim merak ettigim vasifsiz bir elemanin suanda ortalama aldigi maas nedir bu maas yurt disi uzun sureli yuk gemilerinde degismektemidir.bana net bilgi verirseniz cok sevinirim

  • Rica ederim.
   İnsanları bilgilendirmek için bu siteyi oluşturduk zaten.
   Ortalama alacağınız maaş 2000TL ile 4500TL gibi fiyatlar arasında değişebilir.
   Fiyatlar gemi bayrağı, tipi, sefer bölgesine göre değişkenlik gösterir.

 66. merhaba,31 yasındayım yalnız yasıyorum gemıcı olmaya karar verdım fakat kavgadan yumrukla yaralamadan dolayı adli sicilim var,belge alabılırmıyım,gemici olabılırmıyım

 67. Öncekikle merhabalar.
  Ben lise 2 den terkim ve 17 yaşımdayım.
  İnternette gemi adamı iş ilanlarına baktığım zaman 3000 dolar – 2500 dolar fiyat gösteriyor.
  Sizce bunun doğruluk oranı nedir?
  Ve gemi adamı olabilmek için gittiğimiz kurs kaç ay eğitim veriyor ?
  Şimdiden teşekkürler.

 68. Merhalar baştan aşağı tüm yorumlara verdiğiniz cevapları okudum yinede ben kafamı karıştıranları size sormak istiyorum.. Son bir kaç haftadır bir firma ile irtibat içindeyim herşeyi konuştuk ettik maaş nasıl çalışacaksın çalışma durumu falan Yurt içi çalışmak istersem bana alacağım aylık ücretin 2000tl 2500tl olacağını söylediler Yurt dışı çalışırsam maaşımın dolar üzerinden olup 2000 2500dolar olacağını söylediler tüm yorumlarda sizin verdiğiniz cevaplarda bunun imkansız gibi bişe olduğuna kanaat getirdim ve bu konuda sizden bilgi almak istiyorum.. + Çalışacağım gemi kuru yük gemisi olacakmış ve garsonluk veya yardımcı elaman gibi birşey olacakmışım 1500tl gemici belgesi+kurs parası talep ettiler benden onu bugün hazırladım fakat kafam karıştıran bu gibi şeyler oldu ve parayı yatırmadım bugün acaba bana ne tavsiye edersiniz kurs parasını verip+işin kesinliği ile ilgili bir belge falan almak gerekirmi maaş konusu nedir ne değildir yardımınıza ihtiyacım var bu konuda

  • 2000-2500TL normal rakamlar ama ben 2500 dolar mutfak personeline maaş veren firma duymadım.
   Hangi firma olduğunu öğrenin ve o kadar da garanti veriyorlarsa size bu dediklerini yazılı olarak onaylı olarak vermelerini isteyin.
   Eğer gerçekten de bu şekilde bir anlaşmaları varsa, o onaylı belgeyi vermekten çekinmeyeceklerdir.
   Bir de sizi gemiye gönderdiklerinden ötürü sizin maaşınızdan ne kadar alacaklarını da açıkça sorun. Çünkü o şekilde çalışır çoğu.
   Bahsettiğim onaylı belge noter onaylı belgedir. Öyle kafadan onaylanmış belge değil. Elinizde yasal dayanak olsun.

   • Çok teşşekür ederim cevapladığınız için bu şekilde bende düşünüyorum tekrardan gidip konuşacağım bunları isteyeceğim bende..

 69. Öncelikle kolay gelsin.Biraz araştırdım internette eleman ilanı sitelerde denizci gemici gibi ilanlardan baya gördüm. 18 yaşındayım ilkokul mevzunuyum açık lise okuyorum.herhangi bi sabıkam veya saglık problemim yok. Daha önce komi ve garsonluk gibi işler yaptım.Meslegim erkek kuaförlügüdür normalde. Yani sizin anlıyacagınız. Bu işte gerekli evrakları tamamladıktan sonra komi ve garsonluk gibi bi bölümde çalışma imkanım olur mu ? olursa maaşları ve sagladıkları olanaklar nelerdir. ve aylık izinlerimiz oluyor mu ?

  • Elbette böyle imkanlarınız var. Mesleğiniz de var. Ama mutfak kadrosunda rahat edebilirsiniz.
   Maaşlar değişkenlik göstermekle beraber 2000TL-5000TL arasında değişkenlik göstermektedir. Aylık izin değil, kontrat sonu izinler olur. Her kontrat ortalama 6 ay sürer. Sonra istediğiniz zaman tekrar denize çıkmak için kontrat imzalayabilirsiniz. Tabi gemiden indikten itibaren maaş alamazsınız. Yani her 6 aylık sürede yeniden işe giriş işlemi yapılıyor gibi olacaktır.

 70. Ben çocuk giyimi kendi işimi patıronıyum kışın işimiz çok yoğun yazın durğun ben ek iş yapa bilirmiyim yarı yıl olarak çünkü işimin sezonu kışın çok yoğun oluyorda ondan dolayı ? Ş.urfadan

 71. Merhaba bende epilepsi var ama doktorlar çok iisin diyolar senede 1 kere hastalık geçiriyorum oda hapımı kullanmassam doktorum hapımı düzenli kullanımca bişey olmucanı söylüyor mesleğim garsonluk acaba bede gemide çalışabilirmiyim kursa yazılsam

  • Bildiğim kadarı ile Epilepsi(sara) gemi adamı olur sağlık raporu için engel oluşturmaktadır.
   Daha net bilgi için lütfen Gemi Adamları Sağlık Yönergesindeki eklere göz atın.
   Geçmiş olsun. Kişiselönerim;
   Eğer bu tip bir rahatsızlığınız var ise gemide çalışmayın lütfen.

   • Selam Hocam ben EML Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölüm mezunu yum Elektrik Ekat belgemde var kafalık ve ustalık belgemde var kumdan yeni emekli oldum gemide çalışmak çok istiyorum sağlığım yerinde yaşım 53 belge alsam çalışma şansım olurmu hangi kadroda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Ayricada fiziki olarak dinç ve dayanikliyimdir kamuda hep vardiyalı çalıştım. Teşekkür ederim.

     • Teşekkür ederim anladım belgelerimi alınca kısa sürede is bulma şansım var mı yardımcı olurmusunuz lütfen hocam

 72. Merhaba aktassa
  Sorulan her türlü soruya bıkmadan usanmadan sevgi ve saygı çerçevesinde sabırla verdiğiniz yanıtlar icin sizi can-i Gönül’den tebrik ediyorum. Direkt ilgi alanım olmasa da ( aslında miço belgem var ama hiç işletmedim) ben de yanıtlarınızı okudum ve çok yararlandım.
  Gönlünüze sağlık
  Başarı dileklerimle sizi tekrar tebrik ediyorum
  Saygılarımla

  • Tesekkur ediyorum.
   Sitenin kurulma amacı bu.
   Bilip bilmeden, art niyetli lerin eline dusmektense , bildiğimiz konuları paylaşıp insanlara faydalı olalım istedim.
   İyi niyetiniz için tesekkur ederim.

 73. Merhaba hocam ben de sizin daha önceki yorumlarınızda bahsettiğiniz gibi maddi sıkıntılar içerisindeki bir vatandaşım ve kursa gidip gemici cüzdanı çıkarıp çalışmayı planlıyorum kuruyük gemileri nasıldır bir bilgi verirseniz sevinirim

  • Bunun için genel olarak bir şey söylemek yanlış olur. Kuruyük gemilerinde çok iyi olanlar da çok zor olanlar da bulunur.
   Çalışacağınız şirket, şirketin gemileri ve sefer bölgeleri bunu etkiler

  • Eğer gerçekten 2000 dolar verirlerse mükemmel. Hiç bırakma orayı derim ben.
   Yıllardır denizde çalışan insanlardan bile o paraları görememiş olan çok fazla insan var.

 74. ben gemide motorcu olarak askerlik yapıyorum yakında tezkereyi alıcam, tezkereden sonra sivil gemide çalışmak istiyorum askerliğin bi faydası olurmu , gemiden nasıl bi belge almam gerekir

 75. 23 yasindayim sıhi tesisat ustasiyim askerlik yapmadim yuksek okulda teknikerlir okumaktayim okulu dondurup tesisat ustasi olarak uluslar arasi gemilerde calisabilirmiyim askere gitmeden once gemide calismam munkunmu

 76. Merhba ben mehmet askerliğimi yapmış 24 yaşında bekarim Kocaeli daricada ikamet etmekteyim bn böyle bir işde çalışmak istiyorum ihtiyacım var ne yapmam gerekir nere baş vurmak lazım yardımcı olursanız sevinirim .

 77. Ben bir bayan olarak gemi kursuna başladım yeterliğim kamarot cuise gemilerinde çalışmak çok istiyorum ama ingilizcem yok sizce ingilizce eğitimi almalımıyım yoksa kursu bırakmalımıyım çok akılsızlık ettim yorumlara göre herhalde hiçbir bayan kamarot olarak çalışmamış kafam çok karışık paramda yanıcak yazık

  • Türk ticari gemilerinde ben bayan kamarot görmedim.Genellikle yolcu gemilerinde olur. Tabi onun için de çok iyi bir İngilizce ve belki ek bir yabancı dil daha gerekir. Belgenizi alıp kendinizi dil konusunda geliştirebilirseniz, yabancı şirketlerde şansınız olabilir.

 78. Merhaba BEn Askerlimi Yeni Bitirdim iş ilanlarında gemi işi buldum calısmak istiyorum onun için gemi kartı istiyolar 1800 tl kartı almanın fiyatı işe girecegim firma RÜZGAR DENİZCİLİK kurs bayiside onlara ait sizce güvenebilirmiyim onlara gemi kartını aldıktan sonra beni yarı yolda bırakırlarmı Bana Bilgi Verirseniz Çok Sevinirim Simdiden Tşkler…

  • Bu tarz firmalara simsar adı veriliyor.
   Nasıl bir iş garantisi verdiler?
   Hangi şirket?
   Hangi gemi?
   Maaşları ne kadar?
   Kara listedeler mi?
   Kaç gemileri var?
   Maaşları zamanında veriyorlar mı? Daha doğrusu maaş veriyorlar mı?
   Kaç çalışanları var? İzinde olan çalışanları ile görüştünüz mü?
   İş garantisini size yazılı olarak noter tastikli vb. resmi evrak üzerinde verebiliyorlar mı?
   Bunları yapabiliyorlarsa hiç vakit kaybetmeyin derim ben.

 79. Merhaba Hocam Bu Bir İş İlanı Sizce Nekadar Doğru Olablir :D:D

  ULUSLARARASI ÇALIŞAN YOLCU GEMİSİ RORO GEMİSİ KURU-YÜK GEMİSİ VE TURİSTLİK YATLARDA ÇALIŞACAK GEMİCİ , YAĞCI , AŞÇI ,AŞÇI YARDIMCISI , GARSON – KAMAROT, ELEKTRİKÇİ , ELEKTRİK ZABİTLERİ ALINACAKTIR.
  TÜM SOSYAL HAKLARA SAHİP SSK + PRİM + SEFER BAŞI PRİMLERİ + 6 AYDA 1 MAAŞ İKRAMİYE
  MAAŞLARIMIZ GEMİLERDE 2500-3500 DOLAR VERİLMEKTEDİR.

  17/55 yaş arası
  Erken EMEKLİLİK ve YÜKSEK maaşlarla ÇALIŞACAK
  Deneyimli/deneyimsiz
  Vasıflı/vasıfsız

  GEMİCİ VE GÜVERTECİ AŞÇI+AŞÇI YARDIMCISI+GARSON+KOMİ+YAĞCI+MAKİNECİ+ELEKTRİKÇİ KAYNAKÇI BÖLÜMÜNDE 2500 DOLAR VE 3500 DOLAR ARASI MAAŞ İLE ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANMAKTADIR.
  MAAŞ/SSK/İKRAMİYE/KALICAK YER VE Tüm sosyal haklar mevcuttur.
  NOT : GEMİ ADAMI CÜZDANI OLMAYAN PERSONELLERİMİZ İÇİN DENİZCİLİK HABERLEŞME VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE MEB*E BAĞLI ANLAŞMALI KURUMLARIMIZDA DÜZENLENEN GEMİ ADAMI YETİŞTİRME KURSLARINA YÖNLENDİRİLEREK GEREKLİ BELGELENDİRME İŞLEMLERİNDE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLMEKTEDİR.

  • Bu tarz ilanlar gazetelerde sürekli veriliyor.
   Acaba bu vaat edilenler resmi, noterli vb. kağıtlar ve belgelerle belgelenebilir mi? Taahhüdlerini yapmazlarsa ne olacak?
   Çok iyi araştırmak gereklidir.
   Daha enteresanı da şudur ki, belirtilen ücretleri vardiya zabitleri ve vardiya mühendisleri almaktadır çoğu şirkette. Personele bu denli maaş veren şirket ben bu kadarlık meslek hayatımda ne duydum, ne de gördüm.
   Dikkatli araştırın lütfen.

 80. merhaba ben alaettin gemi adamı cuzdanım var fakat iş bulamıyorum nereye başvurduysam aracı firma cıktı bana yardım olabilecegını bi iş imkanı varmı varsa benı yönledndire bilirmisinız belgelerimin hepsı tamam

 81. İyi günler ben liseyi turizm otelcilik te aşçı olarak okudum. Üniversiteyi de bitirmek üzereyim. Gemide aşçılık yapmak istiyorum. Bununla ilgili bi firmayı aradım ülke içi 15 20 gün yurtdışı içinde 30 45 gün sefer sürer dedi bu seferlerden sonra izin varmış ne kadar doğru sizce ? Bide maaş olanak ları nedir. Yaşım 21

  • Merhabalar.
   Seferlerin süresinden ziyade kontrat sürelerini öğrenmeye bakın. En kısa kontratların 5-6 ay olduğunu biliyorum ben. Farklı bir durumla karşılaşmayın son dakikada. Maaşlar değişkendir.

 82. merhaba benim mesleğim mutfakçı pastacı gemi adamı olabilrmiyim kesin bi iş bulmam ne kadar sürer mesleğim olması avantajlı yönü varmıdır

  • Hiçbir konuda olmadığı gibi bu sektörde de garanti yoktur.
   Tabi bir işe başlamanız için önce gerekli evrak ve eğitimlerinizi tamamlamalısınız.
   Bu da sizin ortalama 2-3 ay gibi bir sürenize denk gelir. Sadece pasta yeterli değildir. Aşçılık yeterliliğinizin ne olduğu önemli ama kamarot olarak başlayıp kendinizi gemilerde de geliştirme imkanınız bulunuyor.
   Kolaylıklar dilerim.

 83. meraba: ben inşaat elektrik çisiyim.. gemi de çalışmak istiyorum elektrik ci olarak nasıl bir belge almalıyım .. gemide çalışmak için alacağım belgeyi ne kadar zamanda alabilirim

  • Yeni çıkarılan bir yönetmelik ile gemilerde Elektroteknik zabiti veya tayfası olarak görev alabiliyorsunuz. Daha önceden bu konu ile ilgili bir tecrübeniz olmadığından anlaşmalı eğitim kurumlarından öncelikle konu ile ilgili eğitimi almalı, sonra bakanlık sınavlarında başarılı olmanız gerekmektedir.

 84. Merabalar ben askerliqimi bitirdim lise mezunuyum motor bolumu aciktan iki sene universte okuyacagim yik gemilerine daha doqrusu yuksek maas alabileceqim biryerde calismak istiyorum. Ne yapmam gerektiqi konusunda yardimci olur munuz simdiden tesekkurler ALLAH razi olsun

 85. Selamin Aleyküm Abi Ben 18 yasindayim Deniz adami cuzdani cikarmak istiyorum lise mezunuyim Baristalik yapiyorum Ankarada yasiyorum Cuzdan cikarmak ve ondan sonraki surec zormu geciyor firmalar durust ve guvenir oldugunu nasil anlasiliyor Bide deniz adami olma sureci zormu benim alabilecegim maasi ne kadardir tahminen Saygilarimla

 86. merhaba kamarot bonservisini nasıl nereden alabilirim daha önce lokantada felan çalışmadım güvenlik görevlisiyim tanıdığım kaptan var onun yanında çalışıcam bonservisi nasıl bulabilirim

 87. ben rüzgar denizcilige başvurdum. bana kurs gerekmediğini söylediler, bu dogru mu yoksa ilerde istiyeceklermi . rüzgar denizcilik hakkında bilginiz var mi . teşekkür ederm

  • Garsonluk için ayrı bir mesleki kurs gerekli olmasa da denizde çalışabilmeniz için Liman Cüzdanına sahip olmalısınız ve onun için de bazı temel eğitimleri almanız gerekmektedir.
   Bunun için de kurslara gitmeniz gerekmekte.
   Bahsettiğiniz şirket ile ilgili bilgim bulunmamaktadır.

 88. İyi günler ben 2 yıl askerliğim tecilli ve ingilizcem yok önlisans mezunuyum nette 2000 dolarla kursumuzdan alıcagınız belge ile işe baslıcaksınız dediler sizce nekadar doğru ve askeliği tecilli olan calışabiliyormu ? Teseklürler şimdiden

  • İyi günler;
   Gemi adamı kurs ücretleri 1500TL ile 5000TL arasında değişmektedir. Genel fiyatlandırma zaten bu şekilde yapılmaktadır.
   İşe başlama hiç bir yerde garanti değildir. Garanti bile olsa çalışacağınız şirketlerin kalitesi konusunda hep soru işaretleri olmalıdır. Bu derece garanti veren yerler olsa bu ülkede işsizlik olmaması gerekirdi.
   Askerlik tecili çalışmanıza engel değildir.

 89. Meraba , seyahat gemisinde çalışmak istiyorum branşım ( saç bakım ve güzellik hizmetleri ) Yaşım 26 lise ve 2 yıllık ünv bitirdim ızman oldugum alanda , askerlik problemi yok . Kuaför alımı varmı ? Varsa ; gerekli evraklar nedir ? İş alım nasıl oluyor , yetkili kimle görüşebiliyoruz..

 90. Merhaba ben universite ogrencisiyim, pasaportum var , yazlari gemide calismak icin ne yapmam gerekli ? Amator denizcilik belgesi alip herhangi bir marinaya gitsem is bulabilir miyim bana yardimci olur musunuz simdiden tesekkur ederim.

 91. Ben gemilerde çalışmak istiyorum askerliğimi yapmadım açıktan üniversite okuyorum lisede elektrik okudum şimdi sorularım şunlar 1. Sorum : askerliğimi gemide çalışarak yapabilir miyim öyle bişeyler duymuştum. 2. Sorum da lisede elektrik okuduğum için elektrik zabiti olabilir miyim üniversite şartmı . 3. Sorum da elektrik zabiti olursam maaşım Nasıl olur , düz vasıfsız çalışan olursam Nasıl olur . Bunların cevabını verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler..

  • Selamlar. Sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.
   Askerliğinizi gemilerde çalışarak yapmanız söz konusu bile değil. Keşke öyle olsaydı ama değil işte ne yapalım. Yanlış duymuşsunuz. 😀
   2012 yılına kadar lisede okuduğunuz elektrik bölümü ile elektrik zabiti olabilirdiniz ama yeni gelen bir yönetmelikle Elektrik zabiti kadroları kaldırılarak Elektroteknik Zabiti ( ETO) kadrosu getirildi. Mevcut elektrik zabitleri dahi 2012 yılından önce belge sunmaması durumunda kursa gidip bu belgeyi almak zorunda.
   Elektroteknik zabiti ile personel maaşı arasında yaklaşık 2-3 misli kadar maaş farkı bulunur.

 92. Merhaba, benim bir sorum olmayacak ancak insanları bilgilendirdiğiniz için ayrıyeten teşekkür ediyorum.

  Aslında olacak sanıyorum, üniversitesini yeni okumaya başladım 3-4 yıl okuyayım mı okumayım bu kötü bölümü translarımın ardından da bu sefer de “sınıfta kalmama” kaydı ile 29 yaşında mezun olabiliyorum (askerlik ve diğer her şey dâhil olmak üzere). Sormak istediğim şey, ehliyet almak için, üst yaş sınırı var mı?..

  Henüz araştırmadım ama bilginiz varsa sevinirim ki bahriyeli türünden askerî personel olmaya yardımcı olur mu peki? Peki bu durum için, bahriyelilik için üst yaş sınırlaması var mıdır bilginizcesi?

  Şimdiden teşekkür ediyorum. Bu linki, yanıt için kaydetmiş bulunuyorum. 🙂

  Recep YILMAZ

  • Selamlar.
   Sorunuz bazı kelimelerden dolayı epeyce bir karmaşıklaşmış gibi görünüyor ama ben anladığım kadarı ile yanıtlamaya çalışayım.
   Ehliyet almak için bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Zaten bu denizcilerin yaşam standartlarına aykırıdır. Bizlerde 5 ay çalışıp 1 izin yaptıktan sonra denize çıkan da var, veya yılda 4 ay çalışıp 8 ay izin yapanlar da . Dolayısı ile bu iki farklı kesimin hizmetlerini tamamlaması da aynı sürede tamamlanmayacaktır. Ehliyetlerde çok farklı zamanlarda alınabilecektir. Yaş üst sınırı uygulaması da bulunmuyor.

   Diğer sorunuza gelecek olursak Bahriyeli türünden askeri personel konusu ucu açık. Bildiğiniz üzere deniz kuvvetleri komutanlığı belirli dönemlerde ihtiyaç dahilinde belirli branş mezunu sözleşmeli subay alımı yapabiliyor. Eğer ilanda sizde bu belirtilen bölüm mezunu olmuşsanız tabiki öyle bir şansınız olur. Ama bu bölümü bitirdiğiniz için kesin olarak asker olabilirsiniz diye bir durum söz konusu değildir. Askerlikte genellikle yaş sınırlaması konulmaktadır.

 93. Selâmün aleyküm Benim askerlikten askere el verişli değildir raporum var gemi adamı olurmuyum olursam da Kaç ay içinde Gemi adamı olurum ayrıca hiç tecrübem yok iyi bir maaş için hangi bölümden almalıyım kolay gelsin

  • Ayrıca yüzme bilmek şart mı gemi adamı olmama engel olur mu suyda sadece derinde duramıyom kısacası yüzme bilmeyen gemi adamı olur mu bilmediği halde çalıştırılır mı

  • Askere elverişsizlik sebepleriniz arasında eğer Gemi Adamı Olur Sağlık raporuna engel bir durum var ise bu raporu alamazsınız ve denizde çalışamazsınız.
   Detaylı bilgi için sitemizden Gemi Adamları Sağlık Yönergesi diyerek arama yapabilirsiniz.
   Yüzme bilmeniz şart olmasa da gemi adamı kursları sırasında havuz eğitimleriniz olacaktır. Su korkunuz yok ise sorun yaşamazsınız.

  • Tabiki hepsi dolandırıcı olamaz.
   Ama sizin 1500TL nizi alıp da ayda minimum $2000-$3000 dolar iş garantisi var derse de şüpheyle yaklaşın.
   Öyle paraları 1500TL karşılığında mı veriyorlar yani?

 94. Merhabalar
  Ben daha önce turizm sektöründe cankurtaran ve animatörlük yaptım.
  Bu tip cruise gemilerinde ne tip işler yapabilirim ve sizin bildiğiniz güvendiğiniz ilk defa deneyeceğim için başvuru yapabileceğim bir firma söyleyebilir misiniz ?
  İstanbulda oturuyorum askerliğimi yaptım orta sınıf ingilizcem var kesinlikle seyahat engeli vs yok.Kesinlikle takım çalışmasına uyumluyumdur.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler..

  • Mesleğiniz ile ilgili geçerli belgelendirme yapabilirseniz ve hizmet belgesi sunabilirseniz elbette birçok gemide çalışabilirsiniz. Tabiki deİngilizce bilginizin çok iyi düzeyde olması gerekiyor

 95. Merhaba ben kursları biraz araştırdım , uygulama eğitimi varmış 4 metre yükseklikten suya atlama , bot çevirme gibi. Ben yüzme bilmiyorum bu cüzdanı almam için yüzme mi öğrenmem gerek. Yoksa can yeleği takildigindan buna ihtiyaç yok mu

 96. Merhaba Bu aktassa Ben Serkan bir firmayla gorustum 2500 tl karsılıgında
  15 günlük bir kurs alacağımı daha sonra gemi adamı cuzdanim olacağını söylediler noter tasdikli sözleşme imzalayacagimi ve sözleşmenin içerisinde is garantisi yazdığını söylüyorlar 2000 Usd maaş yurtdışı seferlerinde alabilecekmisim. Doğruluk payı var mıdır ayrıca teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için

 97. Merhabalar nisanlim ile beraber gemilerde calismak istiyoruz. Gemi adami kirsu ve pasaport vs yi cikarttiktan sonra bu sekilde beraber calisabilmiyiz. Ve bayanlar icin gemide calisma olanaklari nedir. Simdiden tesekkur edeeim

 98. Merhaba adım Hikmet. 14 yıllık elektrik elektronik teknolojileri tamir ve bakım ustasıyım 2000 yılında ustalık ve usta eğiticilik belgelerimi aldım ama elde olmayan sebeplerden dolayı kendi işyerimi kapatmak zorunda kaldım şimdi gemilerde çalışmayı planlıyorum bu mesleki belgelerim gemilerde bir işüme yararmı beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar…

 99. SELAMÜN aleyküm merhaba ben Adana’dan Ali Bnde gemide. Çalışmak istiyorum kursa gitsem geçsem hemen işe alınır mı güzel ben ve amcamın oğlu la beraber niyetimix var hemen işe alınır mı yiz İşten anlamıyoruz seyahat engeli yok maaş ne kadar alırız sizce??

 100. merhaba ben liseden kaynakçılık bölümünden mezun oldum gemi adamı olmak istiyorum yalnız elimde ustalık belgemden başka belge yok hangi belgeleri almalıyım gemide çalışa bilmek için ne yapmam gerekir ?

 101. Merhaba Lise öğrencisiyim lise bittikten sonra gemide komi ya da garson olarak çalışabilir miyim? Ayrıca maaş ortalaması nedir?

 102. İyi günler dilerim öncelikle bizi aydınlattığınız için size minnettarız bize onerebiliceginiz kurslar varmı sizinde tanıdığınız kurslar çok teşekkürler sağolun

 103. Ben iki ay askerlik yaptım sonra bobreğim pelvik çıktı hastanede öğrendim sol pelvik böbrek yani sık bobreğim olması gereken yerden biraz aşağıda ama çalışır durumda sadece biraz asagda askerden çürük verme zorunda kaldılar doktorlar hiç ilgilenmedi gata hastanesinden aldım sivil hastaneden sağlam raporu ve çalışma engeli yoktur aldım bu şekilde gemilerde garsonluk veya barmenlik yapabilirmiıyım??

 104. İyi günler, şu an mekatronik teknisyenliği okuyorum. DGS ile Mekatronik Mühendisliği düşünüyorum. 1.sorum teknisyen olarak işe başlayabilirmiyim. 2. mühendiste olarak başlayabilirmiyim. Yoksa Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mi okumam gerekli. Bir de sağlık raporunda herşeye dikkat ediyorlar mı gözlerim de miyop var. İyi günler.

  • İyi günler dilerim.
   1. Sorunuza cevap:Eğer ki elektroteknik veya elektromekanik eğitiminiz var ise gerekli olan deniz eğitim kurslarınızı da tamamlayıp Elektroteknik Zabiti olarak belge çıkarabilirsiniz. 2. mühendis, 3. mühendis olamazsınız. Bu şekilde kariyerinize devam etmek isterseniz dediğiniz gibi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü mezunu olmanız gerekmektedir.
   2. Sorunuza gelirsek, gözlerinizde miyop olması sorun değil. Gözlük kullanarak sorunu aşabiliyorsanız problem olmayacaktır. Renk körlüğü ve gece körlüğü konusu tehlikeli oluyor.

   • Peki teşekkür ediyorum elektrik zabiti olduğumu varsayalım iş hayatı mühendise göre zor mu? Ve yükselme şansım var mı? Mesela 1.Elektrik Zabiti 2.Elektrik Zabiti gibi. Ve maaşların da artış olur mu? İşlerin de cidden fiziksel anlamda zorluk var mı? Çok teşekkürler.

 105. Merhaba Pogaca Ustasıyım / Muhasebe / Bilgisayar / TEzgahtarlık / Vede Mutfakda calısabılırım Istedıklerınızden sadece GEmıde Calısabılır SAglık raporum yok Gerisinde Sıkıntı yok İlgilenirseniz Sevınırım

 106. Selam ben Yakup,Bakude yaşiyorum Türkiyede gemide çalişmak istiyorum. Bakude gemi Mexanikliyini bitirdim.. Benim için emek haqqinin önemi yok , lütfen isteyimi cevaplandirasiniz. Sağolun teşekkür ederim hepinize :

 107. Denizcilik sirketi adina issizlere 3 dolarlik is garantili tuzak kurup, internet uzerinden gemilerde vasifsiz elemanlar araniyor diye yalan haber cikartiliyor.
  Dolgun maasli is garantisi sunup yuzlerce genci magdur ediyorlar.
  Internet uzerinden verdikleri reklamlar ile agina dusurdukleri issiz genclere 3 bin dolarlik maas hayali vadeden araci firmalar ciddi magduriyetlere yol açıyor.
  Gemi adami cuzdani icin egitim oyunlari dahi var. Kiminden ne kadar koparirsam kârdir mantigi ile
  standar bir ucret olmaksizin gelenlerden 1800 2000 tl arasi para alan ve bu ucret disinda hicbi ucret talep edilmeyecegini soyleyerek vatandaslari kandiran bir takim firmalarin oyunu egitim basladiginda basliyor.

  Firmalarin aracilik ettigi egitimin bedeli 500 tl civarinda. Yani araci kurulus ortalama kisi basi 1000 tl kâr ediyor.
  Gemide calisanlarin 3 bin dolar hayalinin gercek olmadigini soyleyerek, bu paranin 1500 -3000 tl arasinda olabilecegini soyluyor.
  İnsanlar bu isin karsiligi dedikleri gibi olmadigini , dolandirildiklarini soyluyorlar ama ispatliyacak birseyleri yok.
  Disiplin kuruluda bu yuzden birsey yapamiyor eli kolu bagli kaliyor.
  Demem oki ; bu kalpazanligi dolandirilicigi gundeme getiriseniz sevinirim.

 108. Merhaba ben askerliğimi sahil güvenlik te serdümen olarak yaptım ve gemi adamı belgesi almak gemilerde çalışmak istiyorum terhis olurken de hizmet belgesi aldım gemi adamı olmak için stcw kurs belgesi almam gerekli mi yoksa liman başkanlığınq başvuru mu yapmalıyım cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 109. By yakup ben yut dışında yaşadım ve gemide calismak istiyorum ab pasaportum ve oturma sahibim var nasıl çalışabilirim teşekkür ederim.

 110. Merhabalar öncelikle; benim bir sorun olacak internet üzerinden bir gemicilik firmasından bir iş teklifi aldım gemide çalışmak için. Bu sektöre çok yabancı olduğumu söyledim. Gemi adamı kartının olup olmadığını sordu bende yok dedim. Sıkıntı yok 1500 tl karşılığında çıkartabiliyoruz dedi 1 ay kurs sürecek kurs sonrası günü birlik mersine iş sözleşmesi için gidilmesi gerekecek dedi. Bende açıkçası şaşırdım böyle bir şey söz konusu mu ? Ayrıca ben ünv mezunuyum Elektrik Öğretmenliği bölümü. Ayrıca C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikam var bakanlık onaylı. 1- Gemilerde isg uzmanı olarak çalışabilirmiyim. ? 2- Elektrik zabiti olarak calisabilme durumum varmi ?3- Elektrik zabiti olanlar gemide ne isi yapar ?. bir arkadaşım var elektrik zabiti olarak çalışabilirsin gemi kartını o şekild e çıkart dedi. Bu konuları bilmiyorum yardımcı olurmusunuz tuzağa düşmek istemiyorum. Gemide aylık maaş tutarınız 2500 $ -3000$ arasında olabilir dedi ve diğer sosyal imkanlar. Büyüleyici geldi açıkçası ama pek te inanasın gelmedi bu isi bilen kişilerden mesaj bekliyorum gerçekten gemide çalışmaya karar vermiş birisiyim sadece kurs sonrasında gemilerde çalışıp 2000 tl alacaksam bu sürece hiç girmek istemiyorum. Detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Birşey daha sormak istiyorum bir arkadaşım gemide calisiyor bana elektrk zabiti kurstan belge al öyle çıkart dedi. Baktin gemide elktrik zabiti işini yapamıyorsun o isi bilen gemide kişi varsa kartını kiraya verebiliyorsun dedi yani sen ascı ya yardım edersin gibi birşey dedi ama elk zabiti kartını başkasına kullandirabilirsin dedi gemi için de böyle şeyler olabiliyor muş bu doğrumu arkadaşım 1250 $ alıyormuş benim daha fazla kazanacağımı şöyledi bu doğrumu? Teşekkur eder bilgileniriz için şimdiden

  • Gemide çalışmanız için bazı belgelere ve bu belgeler için de kurslara gitmeniz gerekecek. Kurs ücretleri olarak da 1500TL-3000TL arasında 15 gün süren kurslar oluyor. Bu bağlamda görüştüğünüz kursun söylediklerinde sıkıntı yok gibi. Tabi işe yerleştirme, sözleşme imzalama kısmı elbette göz boyama. Genelde bu tarz kurslar tanıdıkları denizcilik şirketlere personel bulurlar. Bunun karşılığında da komisyon alırlar. Gönderdikleri şirketlerin genelde kurumsal yapısı olmayan, standartları olmayan firmalardır. Hele ki 3000 dolat , 2500 dolar olayı pek inandırıcı gelmiyor ama eğer elektrik zabiti olarak belgenizi alırsanız ve ortalama 1 yıllık staj süresi sonunda ( hani tecrübeniz olsun anlamında diyorum) bu ücretler standart ücretler ve hatta bazı firmalarda 4500 dolar alan elektrik zabiti tanıdıklarımız bulunuyor.
   siz bu mesleği ve yapacaklarınızı, planlarınızı netleştirip kesin karar verip gözünüzü karartın. En kötü ihtimal tecrübeniz olmuş olur.

 111. Merhaba benim gemici cuzdanim var ama beni dolandırdılar bi gemi cüzdan i bana 3000 TL ye cikartim böyle vijdansizlik olmaz ya ayıp arkadaşlar inanmayın bunların hepside dolandırıcı paranızı çöpe atmayın yazık ben attım paramı çöpe hala onun pisliğini çekiyorum yani benden söylemesi iş bulurum dediler bulmadilar

  • Verdiğiniz paradan dolayı bunları söylüyorsanız çok hatalı bir iş içerisindesiniz. Bu kursların maliyetinin 1500-3000TL aralığında olacağını belirtiyoruz. Size ücretsiz cüzdan vereceğim deyip para aldılarsa dedikleriniz doğru olabilir. Ama verilen bir hizmetin karşılığına bu şekilde tepki vermek vicdansızlık oluyor.

 112. Selam aleykum ben 21 yasindayim gecen sene tek böbrekli oldugumu ögrendim askerden muafim ama engelli raporum yok gemi adami olabilirmiyim muvzuati okudum ama bu durumla ilgili bisey bulamadim

 113. Merhabalar blogunuzu yeni gordum internette diyaloglarin cogunu inceledim bende gemide calismak istiyorum uzun zamandir issizim cevremin de destegiile bir kursa kayit olup bu belgeleri almak istiyorum lutfen bana guvenilir bir kurs adresi belirtirmisiniz ben asciyim bunun icinde belge alacagim cevap yazarsaniz sevinirim bekleyecegim pendikte oturuyorum bu civarda olabilirmi selamlar

 114. Ben askerligimi gemide yaptim ve kursuna gonderdiler bizi belgesini aldik ve gemide kaldigim surece gemi komutani tarafinda usta gemici belgesi aldim bu belge yeterlimi yardimci olursaniz sevinirim

  • Bazı şirketler bu konuda hassas davranıp personelinin yabancı dil konusunda bilgili olmasını istemekte ve bunun için iş başvurularında yabancı dil sınavı yapabilmektedir. Tabi böyle bir zorunluluk yoktur ve her şirkette de böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

 115. Merhabalar öncelikle emegi gecen herkese tesekkur ederim. Ben bir ay sonra makine muhendisliginden mezun oluyorum gemide makine muhendisligi yapmak icin neler yapmam lazim,nasil bir yol izlemeliyim bi fikir verirmisiniz?

  • Fark derslerini alıp tamamlama eğitimini bitireceksiniz. Sonra 6 aylık bir açık deniz stajına çıkacaksınız. Staj sonrası komisyona girip başarılı olursanız uzakyol vardiya mühendisliği sınavına girmeye hak kazanacaksınız. Başarılı olursanız 3. mühendis olabilirsiniz.
   Bilgi için İTÜ-SEM ‘den bilgi alabilirsiniz. Hala eğitim veriliyor mu bilmiyorum ama hala bu fark dersleri verilebiliyor mu bilemiyorum.

 116. gemi adamı cüzdanımı makine stajer olarak çıkarttım fakat bu belgeleri almadım lise denizcilik makine mezunu olduğum için bu kurslara gitmeden yurtdışı gemilerinde 6 ay stajımı yapabilirmiyim acaba saygılar Can ÇİFTÇİ

 117. Merha iyi günler bn gemide calışmak için gerekli evrakları yapıcam ama gemide ne tür işler var ne iş yapıcam ben berberim bana yardımcı olurmusunuz ?

  • Berberlik ile ilgili kadroları şansınız var ise yolcu gemilerinde bulabilirsiniz ancak.
   Bunun haricinde ticari gemilerde gemici, yağcı veya kamarot kadrosu ile işe başlayabilirsiniz.

  • Oradaki işiniz ile ilgili sadece bonservis alabilirsiniz.
   Gemide asıl olarak çalışabilmeniz için size gemi adamı cüzdanı yani liman cüzdanı gerekmektedir.
   Bonservisiniz ile sadece denizcilik şirketlerinde iş bulurken kolaylık sağlayabilirsiniz. Gemilerde ise güverte tayfası, gemici kadrosu ile başlayabilirsiniz eğitim sonrası.

  • Askerliğinizi bahriyeli olarak yapmış olmanızla sadece Deniz kuvvetlerinden Bonservis almaya hak kazanırsınız. Gemi adamı cüzdanı için eğitim kurumlarında kurs görüp liman başkanlıklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 118. Selamlar bende gemide calismak istiyorum yanliz gemilerde calisabilmem icin cuzdan vs. Gerekiyor bu gerekli olan evraklari basvurduktan sonra ne zaman kadar surede alabilirim saygilar.

  • Eğitimleriniz yaklaşık olarak 15-20 gün sürer.
   Eğitim sonrası girdiğiniz sınavdan başarılı olursanız ve evraklarınızı liman başkanlığına iletebilirseniz oradan da 15 günde cüzdanınızı alabilirsiniz

 119. Ben üniversite öğrencisiyim,okulu bırakıp denizde çalışmak istiyorum. Askerliğimi henüz yapmadım, belge alırken yada iş ararken bunun bir engel teşkil etmesi mümkün mü?

 120. Merhaba,ben Azerbaycan vatandaşıyım,Türk soylu diye bi belgem de var,yabancılara mahsus 99 la başlayan tezgeremde var.Ama ben lise mezunuyum.ben gemi cüzdanı çıkara bilirmiyim?

    • Gemi adamları sağlık yönergesine bakacaksın. Tek böbrekli olman ile ilgili bir durum var mı ona bakacaksın. Eğer rapora engel teşkil eden durumlar kısmında o da varsa, raporunu alamazsın, yoksa alırsın.
     Gemi adamları sağlık yönergesine sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

 121. Ben otoelektrik ustasıyım 8 yıldır yurtdışında mesleğimi icra ediyorum ortaokul terkim yük gemisinde çalışmak istiyorum ama napabilirim bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

  • Öncelikle sitemizde Liman Cüzdanı Nasıl Çıkarılır şeklinde arama yaparak çıkan sonuçlardan liman cüzdanının nasıl çıkarılacağı ile ilgili bilgi edinerek işlemlerinize başlamanızı öneririm.

 122. Abi ben araştırdım hep gezmeyi severim bu iş tam benlik dedim sonra intarneteki olumsuz yazıları gördum dolandıyolarmış türk 01 gemilerde 5000 6000 yabancı bayraklı gemilerde 3000 dolar yazyor ama bi adam bundan 6 yıl once okadar emek hracayım 6 ayda 4000 dolar toplamış gemide bilgisi olan varmı

  • Aslında soruyu TC vatandaşı olarak iş bulmak mümkün mü diye sormak daha doğru olurdu. Birçok büyük Cruise şirketi personelini AB ülkesi vatandaşlarından seçmektedir.ler. Alt kadro personel de Filipinli veya Hintli oluyor genellikle

  • Cüzdan ve pasaportunuz var ve güncel ise direk denizcilik şirketlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu evrakların yanında sağlık yoklama karnenizi de götürmeyi unutmayın. O da gerekli olabiliyor şirketlere

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here