Gemide Çalışmak İyi Mi?

0
Gemide Çalışmak İyi Mi?

Belirli dönemlerde insanlardan sıkça duyduğum birkaç soru şöyle. “Gemide çalışmak iyi mi? Bende gemide çalışabilir miyim? Gemide ne kadar para kazanırım?” gibi. Esasına baktığınızda bu tarz soruların ana sorulma gayesi belli. Tamamen ekonomik. Ben yine de bu yazımda size, her zaman olduğu gibi bu konularda da bazı önerilerde ve bilgilendirmelerde bulunacağım.

Neden Gemide Çalışmak?

Gemide çalışmak iyi mi sorusunu sormadan önce sorulması gereken bir soru daha var aslında. Neden gemide çalışmak istiyorsun? Eğer buna objektif ve kendini bilerek cevap verebiliyorsan, aslında sorunu kendin de yanıtlamış olursun. Bana gemide çalışmak istiyorum diyen insanların %98’inin mevcut ekonomik yaşantılarından bunalıp, ekonomik olarak! çok daha rahat edebilecekleri bir iş aradıklarından dolayı gemide çalışmak isteyenler olduklarını görmekteyim.

Bu kadar açıklamayı şundan dolayı yapıyorum. Eğer gemide çalışmak isteyenler kendilerinin neden gemide çalışmak istediklerini dış bir gözle görebilirlerse, belki işin farklı noktalarına da odaklanır, benzer yetenekleri ile daha fazla para kazanabilecekleri veya daha fazla mutlu olabilecekleri bir işe yönelebilirler.

Gemide Çalışmak İyi mi?

Buna benzer soruların aslında benzer başlangıç cümlesi de hep aynı. “Gemiye gitsem, ben gemide çalışabilir miyim?” Neden çalışılmasın ki? Elin ayağın tutuyorsa elbette sen de bir şeyler yapabilirsin. Aslında detaylı olarak kontrol edilirse, bu sorunun altında tatlı, masum bir de itiraf var. Gemide çalışmak istiyorum ama psikolojik olarak o işi yapabileceğimden emin değilim. Çünkü insanlar psikolojik olarak denizde çalışmaları için farklı bir yapıda olmalılar.

Ama işin gerçekten cevaplanması gereken kısmında ise, gemide çalışmak gerçekten iyidir. Ben bu konuyu kendi açımdan değerlendirmek istiyorum. Ben şahsen bu işin eğitimini aldım. Bu iş ile ilgili bana bildirilen tüm tehlikeler konusunda eğitildim ve bunun karşılığında belli bir emek, zaman ve para harcadım. Üstüne üstlük şu an ülkemizdeki ekonomik olarak insanların en çok rahat edebildikleri meslek olmasından dolayı, ben kolaylıkla diyebilirim ki, gemide çalışmak iyidir.

Bu aslında daha göreceli olarak herkesin kendi iç muhasebesinde sorgulayıp karar verip ona göre hareket etmesini gerektiren bir konudur. Ben öyle dedim diye, su korkusu olan bir insan veya ani gelişebilecek psikolojik sorunları olan bir insan sırf gemide çok para kazanılıyor diye denizcilik mesleğine başlamaya karar verip başlarsa ve ilk seferinin daha başlarında pişman olursa, işte bu duyguyu geçirmek için harcayacağınız paranın da kıymeti kalmaz.

Gemide çalışmak iyi mi kötü mü konusunda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı yazılarım var. Bunlar da size gemide çalışmak konusunda yardımcı olacaktır. Okuyup faydalanmanızı isterim.

Gemilerde Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Gemide Vasıfsız Çalışmak

Gemide İş İmkanları

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here